Polska - Niemcy U-19 w Zabrzu. Torcida dopingowała ZDJĘCIA

W meczu reprezentacji młodzieżowych U-19 rozegranym w Zabrzu Polska przegrała z Niemcami 0:2 (0:0) Lucyna Nenow
W meczu reprezentacji młodzieżowych U-19 rozegranym w Zabrzu Polska przegrała z Niemcami 0:2 (0:0). Obie drużyny wcześniej zapewniły sobie awans do II fazy eliminacji mistrzostw Europy.

Spotkanie Polski z Niemcami było o pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej. Niemcy pokonali wcześniej Białoruś 5:1 i Irlandię Północną 7:1. Polacy męczyli się z Irlandczykami, przegrywali 0:1, ale wygrali 2:1. Z Białorusinami wygrali 3:0.

We wtorek w miejsce Radosława Majeckiego w polskiej bramce stanął Marcin Bułka. Zawodnik Chelsea Londyn nie mógł się nudzić, bo niemiecka drużyna od początku przejęła inicjatywę. Polacy zgodnie z założoną taktyką przyjmowali rywali na swojej połowie.

W 9. minucie Manuel Wintzheimer trafił w słupek. Siedem minut później Bułka powstrzymał szarżującego Jana-Niklasa Beste. W 27. minucie Bułka był na posterunku po próbie z bliska Sama Schrecka, tak samo po następnych pięciu minutach, gdy ponownie strzelał Wintzheimer.

A Polacy? Tak skupili się na tym, aby nie stracić bramki, że bardzo rzadko przedostawali się na połowę Niemców. Najbardziej wysunięty, wychowanek Żaczka Katowice i GieKSy, Dominik Steczyk z Vfl Bochum do przerwy nie doczekał się na żadną okazję.

Podopieczni trenera Dźwigały nie zmienili taktyki przyjmowania Niemców na swojej połowie, choć jednocześnie starali się bardziej naciskać obrońców przy wyprowadzaniu piłki i szybciej kontrować. Okazało się, że goście robią proste błędy, jednak nie wykorzystane przez Polaków. Radosław Kanach oddał strzał, z którym nie miał problemu Niclas Thiede. Niemiecki bramkarz złapał też piłkę po słabym uderzeniu Ricardo Gryma.

Polska - Niemcy U-19 w Zabrzu

Polska - Niemcy U-19 w Zabrzu 0:2 ZDJĘCIA KIBICÓW

Niemcy atakowali i dopięli swego w 68. minucie. Po wrzucie z autu Oskar Repka walczył o piłkę z Wintzheimerem, ale przejął ją Beste, który strzelił z ostrego kąta. Marcin Bułka odsłonił krótki róg, myśląc, że będzie podanie, a nie strzał...

Polski bramkarz był natomiast bez szans, kiedy huknął z daleka Arne Maier i ustalił wynik meczu.

- Cieszę się, że awansowaliśmy już po dwóch meczach, bo trener mógł w tym spotkaniu zastosować różne warianty. Oczywiście chcieliśmy wygrać, ale Niemcy to topowa drużyna. Wyciągniemy teraz wnioski przed następnymi meczami eliminacji – stwierdził kapitan polskiej reprezentacji Serafin Szota.

Pierwsze spotkanie polskiej młodzieżówki w turnieju eliminacyjnym z Irlandią Północną w Gliwicach oglądało 2 tys. widzów. Na mecz z Białorusią na Stadionie Śląskim przyszło 30 tysięcy osób.

Na spotkanie z Niemcami pierwotnie rozdano 5750 biletów. W dniu meczu organizatorzy poinformowali o zwiększeniu puli. Wiadomo było, że na mecz wybierają się kibice Górnika, którzy chcą zasiąść na swej trybunie z napisem „Torcida” i dopingować Biało-Czerwonych. Na ogrodzeniu ich sektora powieszono narodowe flagi, m.in. z napisem „Patrioci”.

W czasie niemieckiego hymnu słychać było trochę gwizdów. Przy Mazurku Dąbrowskiego kibice z tzw. młyna zaprezentowali biało-czerwoną „kartoniadę” następnie śpiewali „Polska, Biało-Czerwoni”. Przez cały mecz trwał głośny doping zabrzańskiej Torcidy.