Szymon Mazur mistrzem Polski i lideruje na świecie

Szymon Mazur to nadzieja polskiej lekkoatletyki.
Szymon Mazur to nadzieja polskiej lekkoatletyki. filip kowalkowski/polska press
Szymon Mazur, kulomiot MKS-MOS Płomień Sosnowiec, został mistrzem Polski U-20 z życiowym wynikiem. Natomiast dziś zaczynają się mistrzostwa Europy U-23 w Bydgoszczy z udziałem lekkoatletów AZS AWF Katowice.

Szymon Mazur był faworytem mistrzostw Polski w Toruniu i nie zawiódł oczekiwań. Zdobył złoty medal z wynikiem 21, 34 m. To jego rekord życiowy, najlepszy wynik na świecie w sezonie 2017 wśród juniorów oraz 10. rezultat w historii światowej lekkoatletyki U-20.

Mazur zaczął konkurs od próby na 19,94 i już wtedy był pewny triumfu. Później podopieczny trenera Andrzeja Kur-dziela - startujący w Toruniu tuż po ciężkim obozie w Cetniewie - dwukrotnie przekroczył 20 metrów, a mistrzostwo przypieczętował świetną próbą z szóstej serii. Zresztą wystarczy spojrzeć na wyniki pozostałych medalistów - srebro zdobył Oskar Stachnik (17,69), a brąz Krzysztof Perkowski (17,37). Mazur wystąpił też w konkursie rzutu dyskiem - zdobył srebrny medal (55,61 m). Wygrał... Oskar Stachnik - 60,27. Zawodnik MKS-MOS Płomień Sosnowiec jest w 61-osobowej kadrze Polski na mistrzostwa Europy U-20, które odbędą się we włoskim Grosseto od 20 do 23 lipca.

Dzisiaj w Bydgoszczy rozpoczną się mistrzostw Europy U-23. Reprezentacja Polski liczy 65 osób, w tym trzy z AZS AWF Katowice. Ewa Swoboda wystąpi na 100 m i w sztafecie 4x100 m, Patrycja Kapała rywalizować będzie w biegu na 3000 m z przeszkodami, Karol Kwiatkowski w sztafecie 4x100 m.