II Tarnogórski Półmaraton: Ponad 300 osób pobiegło dla Asi

  II Tarnogórski Półmaraton: Ponad 300 osób pobiegło dla Asi

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Granda

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 500 biegaczy wzięło udział w 2. Tarnogórskim Półmaratonie „Tak dla Transplantacji”, który odbył się 3 maja w Tarnowskich Górach. Około 300 z nich przyłączyło się do akcji charytatywnej „biegnę dla Asi” organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego. Dzięki nim będąca w śpiączce 4-latka będzie mogła pojechać na kosztowne turnusy rehabilitacyjne.
  II Tarnogórski Półmaraton: Ponad 300 osób pobiegło dla Asi
  1/68
  przejdź do galerii

  ©Katarzyna Granda

  Mała Asia w czerwcu skończy cztery latka. Dziewczynka od roku jest w śpiączce. Dokładnie 18 maja ubiegłego roku, w wyniku niezdiagnozowanej wady serca upadła i doszło u niej do niedotlenienie mózgu. Od lipca Asia przebywa w warszawskiej klinice „Budzik”. Każdego dnia jej rodzice i lekarze walczą o to, by odzyskała sprawność.

  - Asia w „Budziku” jest codziennie rehabilitowana. Potrzebuje tego, ze względu na to, że jest całkowicie porażona, nie potrafi ruszyć rączką ani nóżką.
  Nie potrafi jeszcze mówić. Jest w takim minimalnym kontakcie z nami - mówi Marlena Mierzwa, mama dziewczynki. W październiku Asia wraca do domu, do Knurowa , jednak dalej będzie potrzebowała kompleksowej rehabilitacji. - Najlepsze dla takich dzieci są turnusy rehabilitacyjne. Zwykle taki turnus trwa 2-3 tygodnie. Jednak jego koszt to około 5 tys. zł. Dzięki temu biegowi mamy zapewnione cztery takie turnusy - mówi szczęśliwa mama Asi, która na bieg przyjechała specjalnie z Warszawy, z kliniki.

  Podczas Półmaratonu Tarnogórskiego w ramach organizowanego przez PKO Bank Polski programu „PKO Biegajmy razem” Fundacja PKO Banku Polskiego zorganizowała charytatywną akcję „biegnę dla...”. W tym roku z listy zgłoszonych dzieci wytypowano właśnie Asię Mierzwę. - Pomagamy Asi biegnąc. Liczy się liczba uczestników. Wszyscy Ci, którzy przebiegną trasę biegu z karteczką „biegnę dla Asi” pomagają- mówiła tuż przed startem Jadwiga Kobusińska, dyrektor obsługi klienta w 1 Oddziale PKO Banku Polskiego w Tarnowskich Górach. Wystarczyło wpisać się na listę i wziąć kartkę.

  Pani Jadwiga również wraz z mężem przyłączyła się do akcji. - Ja startuje na dystansie 10 kilometrów, to już mój drugi bieg w Tarnowskich Górach. Celem jest dobra zabawa ale też pomoc Asi – mówi. - Dla mnie ogromną radością jest to, że robiąc coś dla siebie, mogę też zrobić coś dla kogoś - kontynuuje.

  Do akcji mogli przyłączyć się zarówno uczestnicy półmaratonu a było ich około 300 jak i ci startujący w biegu na 10 km - ok 220 osób.

  Osób, które zachciały wesprzeć Asię było ponad 300. - Łatwo nie było. Biegłem dziś dla Asi. Jak są takie inicjatywy zawsze przyłączamy się po to, aby pomóc naszym biegiem. Naszym zmęczeniem dać coś więcej – mówił, tuż po przekroczeniu linii mety Ireneusz Konik z Radzionkowa.

  Wysiłek biegaczy zostanie przeliczony na realną pomoc. Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże na konto fundacji, której podopieczną jest Asia kwotę 20 tysięcy zł. - Dziękujemy, bardzo fundacji za to, że Asieńka zastała wytypowana, jako to dziecko, dla którego mogliśmy dzisiaj biec mówiła – mama Asi.

  Nie był to jedyny bieg sponsorowany przez PKO Bank Polski w ramach programu „PKO Biegajmy razem”. W ubiegłym roku uczestnicy tarnogórskiego półmaratonu biegli dla 7-miesięcznego Tymonka, który zachorował na nowotwór złośliwy oczu – siatkówczaka. Chłopiec otrzymał od Fundacji PKO Banku Polskiego darowiznę na specjalistyczne leczenie w USA.  Podobne akcje PKO Bank Polski dla osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia organizuje na terenie całego kraju. Od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie ok. 1 mln 305 tys. km. W 2016 r. odbyło się 79 takich akcji, a Fundacja przekazała darowiznę w wysokości 1,11 mln zł dla 83 osób potrzebujących wsparcia, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tylko w tym roku zostały zorganizowane już 32 podobne charytatywne akcje biegowe biegowych, w wyniku których PKO Bank Polski pomógł 36 osobom przekazując kwotę 440 000zł. W akcje pomocy zaangażowało się prawie 10 tys. biegaczy.

  W 2. Tarnogórskim Półmaratonie, podobnie jak w ubiegłym roku triumfowali obywatele Ukrainy. Jako pierwszy do mety na rynku dobiegł Pavlo Veretskyi. Potrzebował na to 1 godziny 13 min i 26 sekund. Drugi po czasie 1 h.13 min 57 sek. na mecie był Sergii Rybak . Dwie sekundy później linię przybiegł Sergii Krovlaidis. W Ćwierćmaratonie zwyciężył Krzysztof Banek z Radzionkowa. Na pokonanie 10 km potrzebował 40 min. i 42 sek. Drugi był Jakub Sojka z Wilkszyn (40.47), a trzeci Piotr Zimnawoda z Zabrza, który przybiegł po 42 minutach.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cudowna inicjatywa

   Kass (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To był świetny bieg! Świetna inicjatywa! Brawo

   Sport z kraju i ze świata

   Zobacz więcej na Sportowy24.pl

   Gry On Line - Zagraj Reklama