Motywacja do biegania – jak to działa?

  Motywacja do biegania – jak to działa?

  Katarzyna Kapusta

  Sportowy24

  Sportowy24

  Motywacja bardzo pomaga w bieganiu

  Motywacja bardzo pomaga w bieganiu ©iStock

  Zastanawialiście się czasami co sprawia, że część osób niezależnie od pogody wychodzi i trenuje? Co sprawia, że potrafimy się zmotywować do regularności w treningach i do tego by wygrywać z samym sobą, przekraczając strefę komfortu niejednokrotnie podczas zawodów, gdy w płucach brakuje mocy, a całe ciało mówi dość? Motywacja, jest kluczowym paliwem sportowców, ale i wszystkich którzy sport uprawiają amatorsko. To od motywacji zależy skuteczność podejmowanych działań. Trudno jednoznacznie powiedzieć skąd dokładnie się ona bierze i jak w ogóle działa.
  Motywacja bardzo pomaga w bieganiu

  Motywacja bardzo pomaga w bieganiu ©iStock

  - Motywacja sprawia, że wstajesz z fotela, zakładasz dres i wygodne buty i wychodzisz z domu by dobrowolnie, świadomie i za własne pieniądze, pocić się, przeżywać ból, dyskomfort, zaburzenia oddechu oraz odbierające panowanie nad zmysłami zmęczenie – mówi Iwo Konopek, coach, trener biznesu i sportowiec.

  Jakim cudem? - Zdecydowanie nie mogę o sobie powiedzieć: „sportowiec od urodzenia”. Aktywność fizyczną regularnie uprawiam stosunkowo nie długo.
  Przygodę ze sportem zaczynałem od siłowni, gdzie dzień po dniu podnosiłem różne ciężkie przedmioty. To co motywowało mnie wtedy co codziennego wysiłku to prymitywna potrzeba bycia atrakcyjnym. Duży chłop kojarzył mi się z podziwem i uznaniem więc dźwigałem. Dziś często uśmiecham się na myśl o tamtych motywatorach. Teraz, kiedy zdecydowanie częściej biorę udział zajęciach crossfit oraz startuje w biegach z przeszkodami niż pochylam się nad metalowymi drągami wiem, że działa na mnie kilka sił i motywatorów, wzajemnie się wzmacniających – tłumaczy Konopek.

  Motywacja bardzo pomaga w bieganiu iStock


  Jak to więc działa? Po pierwsze ludzie. Współudział w działaniach innych. Towarzyszenie grupy sympatycznych osób, którzy robią, dokładnie to co ty. Tworzenie mikro społeczności wokół wspólnej aktywności sprawia, że natychmiast po jednym biegu, zapisuję się na kolejny.

  Po drugie efekty. Pokonanie dystansu, określonej ilości przeszkód, zwiększanie skali trudności powoduje egoistyczną radość z bycia dobrym i lepszym. To wspaniale uczucie.

  Po trzecie zdrowie. - Odkąd poświęcam się aktywności fizycznej zdecydowanie lepiej śpię, jem i trawię. Wstaje rano z fantastyczną porcją energii, mam więcej radości w ciągu całego dnia – dodaje Iwo Konopek.

  Motywacja bardzo pomaga w bieganiu iStock


  Prawdopodobnie każdy sportowiec ma inną hierarchię motywatorów. Część z nas w trakcie zawodów niejednokrotnie musiało pokonać samego siebie, zwyciężyć z własnym ciałem, które zaczynało odmawiać posłuszeństwa. Motywacja, tu jest kluczowa. Człowiek zaczyna sobie powtarzać w głowie, że jeszcze kawałek i będzie meta. Przemawia do swoich myśli, powtarza sobie w głowie: „Dam radę”. I rzeczywiście daje radę. Motywacja, regularność treningów, to wszystko składa się na siłę, którą człowiek wskrzesza w sobie, gdy ciało opada z sił, by znaleźć jeszcze ogromne pokłady energii, które pozwalają osiągnąć cel, a w konsekwencji satysfakcję z przezwyciężenia własnych słabości. Motywuje nas medal, piosenki które zagrzewają do treningów lub drobne przyjemności, które obiecujemy sobie po osiągnięciu wyznaczonego celu.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bieganie na śniadania

   brytyjka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Biegam regularnie od 2 lat i nie potrzebuje do tego dodatkowej motywacji www.brytyjka.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   buty asicsa do biegania?

   Asics Fan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Czy tego tupu buty Asicsa nadają się do treningu? https://retrokicks.pl/pol_m_DAMSKIE_asics-lifestyle-187.html Amatorskiego oczywiście.

   Sport z kraju i ze świata

   Zobacz więcej na Sportowy24.pl

   Gry On Line - Zagraj Reklama