Wielkie Derby Śląskich Bankrutów

  Wielkie Derby Śląskich Bankrutów

  Rafał Musioł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rafał Musioł

  Rafał Musioł

  Mijający tydzień pokazał jaskrawo realne konsekwencje swobodnego podejścia do zasad ekonomii i to w najbardziej sztandarowym wydaniu Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze. Wielkie Derby Śląska w tym sezonie toczą się najwyraźniej nie na boisku, a w sferze ocierającej się o bankructwo.
  Rafał Musioł

  Rafał Musioł

  Podczas prezentacji raportu „Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu 2016” jeden z zaproszonych gości udowadniał prezesowi Ruchu, Dariuszowi Smagorowiczowi, że biorąc pod uwagę wysokość długów klubu w porównaniu do majątku zgodnie z prawem należy ogłosić upadłość. Szef Niebieskich wzruszył wówczas ramionami i odparł „może i tak”.

  Ta scenka świetnie ilustruje podejście tak zwanych działaczy do ekonomii opartej na potężnych zastrzykach gotówki z budżetów miast.
  Czasami z otwartą przyłbicą w formie dokapitalizowania, czasami pod przykrywką wydatków reklamowych od spółek podlegających ratuszom, a czasami pożyczek w formie gotówkowej lub w postaci obligacji.

  Mijający tydzień pokazał jaskrawo realne konsekwencje takiej polityki i to w najbardziej sztandarowym wydaniu Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze. Wielkie Derby Śląska w tym sezonie toczą się najwyraźniej nie na boisku, a w sferze ocierającej się o bankructwo. Ruch – posiadający na dzień 30.06.2016 roku zobowiązania krótkoterminowe w wysokości 41.790.291,86 zł – właśnie z rozbrajającą szczerością ogłosił, że zamiast 6 milionów, do spłaty których zobowiązał się biorąc 18-milionową pożyczkę, odda na razie miastu tylko 4 miliony, bo więcej… nie ma. Nie ma i już. Miał mieć, ale nie ma, no i co mu zrobicie? W dodatku wokół pożyczki krąży już cień prokuratora, bo istnieje podejrzenie, że Smagorowicz (już nie prezes, a jedynie posiadacz większościowego pakietu akcji) przedstawił jako jej zabezpieczenie m.in. logo klubu, które jednak było jednocześnie zastawione już w innym banku. Było czy nie było? Chorzowski biznesmen, aby odpowiedzieć na to proste pytanie, potrzebuje 30 dni…

  Jeszcze weselej jest w Zabrzu. Wiceprezes klubu oświadczyła radnym, że dług Górnika – łącznie z obligacjami, które w jego imieniu spłaca miasto – wynosi około 62 milionów złotych. Na tę wieść natychmiast zareagował jej przełożony, twierdząc, że to nieprawda. Ledwie kilka godzin później otrzymałem poufny bilans finansowy klubu, z którego wynika, że nie tylko jest to prawdą (zobowiązania długoterminowe 32 mln, krótkoterminowe 29.024.600 zł), ale w dodatku perspektywy są jeszcze „ciekawsze”- na koniec 2017 przewidywane są długi odpowiednio 29 mln i 44.411.100! I podobnie jak za miedzą także tu pożyczki traktowane są bezstresowo – milion pożyczony na miesiąc w sierpniu zostanie, być może, oddany z końcem grudnia.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  OŚWIADCZENIE PREZESA GÓRNIKA ZABRZE I TABELE FINANSOWE


  Doprawdy, nurtuje mnie pytanie – czy w obu miastach znajdzie się ktoś, kto w imieniu swoich mieszkańców niekoniecznie zachwyconych wrzucaniem ich pieniędzy do piłkarskich studni bez dna, wreszcie zanuci na głos „Mistrzowie – oddajcie nasze sto milionów”?  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
  *Darmowe przeglądy samochodów na stacjach diagnostycznych LISTA STACJI
  *Rondo Lecha i Marii Kaczyńskich zamiast Ronda Ziętka? ZAGŁOSUJ W SONDZIE
  *Inauguracja 500-lecia Reformacji na uroczystościach w Cieszynie ZDJĘCIA GOŚCI
  *Terminator z Sosnowca trafiony 17 kulami rzucił się na policjantów

  Śląskie cmentarze to miejsca lekcji historii. Nie zapominajmy o zmarłych

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak to wygląda bo mieszkańcy są bierni.

   Bytomianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Takiej sytuacji najbardziej winni są sami mieszkańcy. Można przecież zbierać podpisy by blokować budowy stadionów czy zablokować utrzymywanie prywatnych spółek z pieniędzy publicznych.
   50 tysięcy...rozwiń całość

   Takiej sytuacji najbardziej winni są sami mieszkańcy. Można przecież zbierać podpisy by blokować budowy stadionów czy zablokować utrzymywanie prywatnych spółek z pieniędzy publicznych.
   50 tysięcy podpisów i każdy prezydent się wystraszy. Nie znam żadnej osoby która chce by u nas miasto dawało pieniądze na Polonię, ludzie reagują wręcz alergicznie jak słyszą 200 mln na stadion, ale nic z tym nie robią.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   My som u siebie

   Zygfryd ⚒ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Na Śląsku fussball to coś więcej niż tylko sport ,Dla niektórych boisko, to zwykłe boisko. Dla mnie to milion wspaniałych wspomnień, obitych nóg, łez zwycięstwa i radości. nie zamieniłbym tego na...rozwiń całość

   Na Śląsku fussball to coś więcej niż tylko sport ,Dla niektórych boisko, to zwykłe boisko. Dla mnie to milion wspaniałych wspomnień, obitych nóg, łez zwycięstwa i radości. nie zamieniłbym tego na nic inneg ; )
   godka to niy wszystko my momy inno mentalnosc od woszwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   glupie pytanie dziennikarza..............................

   Otto.1. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Kto inny, jak nie dziennikarz do tego sportowy powinien sie taka sprawa zajac. Poniewaz to juz nie jest tak szeroko znane polnische wirtschaft, ale zalatuje na sabotaz,doprowadzic do ruiny i...rozwiń całość

   Kto inny, jak nie dziennikarz do tego sportowy powinien sie taka sprawa zajac. Poniewaz to juz nie jest tak szeroko znane polnische wirtschaft, ale zalatuje na sabotaz,doprowadzic do ruiny i konkurencje zlikwidowac.Ale co tam,to sa tylko Slaskie kluby,a wiec do likwidacji....................zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Specjalisci w wykanczaniu.

   Peter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Najpierw przemysl ciezki teraz kluby Slaskie polaczki potrafia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do gosc

   campinno (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Co ma piernik do wiatraka , nikt na śląsku w piłkę inwestować nie chcę i tyle , szaro buro i ponuro

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama