Dieta sportowców: Powiedz mi co jesz, a powiem ci, jakim...

  Dieta sportowców: Powiedz mi co jesz, a powiem ci, jakim jesteś piłkarzem

  Piotr Grela

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Piłkarzom Piasta Gliwice menu układa... ich kolega z boiska Marcin Pietrowski
  1/2
  przejdź do galerii

  Piłkarzom Piasta Gliwice menu układa... ich kolega z boiska Marcin Pietrowski ©Karolina Misztal

  Jak w gospodarce, tak i w sporcie, wszystko się zmienia. Jak to, co jemy wpływa na to, jak dobrymi jesteśmy sportowcami? Co trzeba jeść, żeby być fit? Z pomocą przychodzą eksperci.
  Przez żołądek do zwycięstwa? Okazuje się, że zdrowe żywienie może być bardzo pomocne w osiągnięciu sportowego sukcesu. Proces wychowania dobrze pracującego organizmu wymaga sukcesywności i silnej woli. Na szczęście armia dietetyków, fizjoterapeutów sypią przepisami jak z rękawa, chętnie służą piłkarzom pomocą by byli coraz lepsi w tym, co robią.

  - Dieta ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy. Wpływa na naszą regenerację, lepszy sen, zwłaszcza u sportowców.
  Przy stosowaniu odpowiedniej diety zawodnicy szybciej się regenerują. Dostarczanie właściwych składników odżywczych, witamin, minerałów, odpowiednich ilości węglowodanów, białka. Jeśli to wszystko jest zrównoważone, przynosi to naprawdę bardzo dobre efekty. Wiadomo, że przy takich obciążeniach, jakie towarzyszą sportowcom: treningi, stres, odżywianie ma duże znaczenie - przekonuje Bartłomiej Spałek, fizjoterapeuta, który współpracuje z reprezentacją Polski w piłce nożnej.

  - W optymalnej diecie osób trenujących podstawowym źródłem energii powinny być węglowodany złożone. U piłkarzy w okresie dużych obciążeń treningowych powinny dochodzić do 60-70 procent dobowego zapotrzebowania kalorycznego - wyjaśnia Agnieszka Bratek, mgr dietetyki i planowania żywienia.

  Oczywiście nie zawsze tak było. Kiedyś na boisku decydowała tylko siła mięśni. - Kiedy ja grałem w piłkę, pewne rzeczy były nie do pomyślenia - przyznaje Stanisław Oślizło, legenda Górnika Zabrze. - Pamiętam jak na początku lat 60-tych przyjechał do nas Tottenham Hotspur. Były rozgrywki przypominające dzisiejszą Ligę Mistrzów. Anglicy przyjechali ze swoim kucharzem, własną wodą. My, kiedy to zobaczyliśmy, pukaliśmy się w czoła. Co to u nas nie ma mineralnej? - pytali się wzajemnie zdziwieni piłkarze. - Wcześniej, w latach 60,70-tych kwestie żywienia w ogóle nie były w modzie. Skąd my mogliśmy wiedzieć, ile w buraczkach, ile w kurczaku, ile w zupie jest kalorii. Przecież nie było fizjologów. Był jedynie masażysta, jeden na całą drużynę, który dbał nie o nasz żołądek, a o nasze mięśnie - opowiada jak to było Stanisław Oślizło.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama