GKS Tychy – Zagłębie Sosnowiec 3:0
GKS Tychy – Zagłębie Sosnowiec 3:0 Jakub Jaźwiecki
W zaległym meczu 17. kolejki I ligi GKS Tychy wygrał z Zagłębiem Sosnowiec 3:0 (2:0). Bramki: Tomasz Boczek (7. minuta), Maciej Mańka (40), Mateusz Mączyński (64).

Tyszanie przełamali się po sześciu porażkach z rzędu. W trzecim spotkaniu pod wodzą nowego trenera Jurija Szatałowa zdobyli komplet punktów i to w meczu derbowym z aspirującym do Ekstraklasy Zagłębiem! Sosnowiczanie w czterech ostatnich spotkaniach zdobyli tylko punkt.

Gospodarze lepiej weszli w mecz i za swoje zaangażowanie zostali nagrodzeni już w 7. minucie. Z rzutu rożnego dośrodkował Łukasz Grzeszczyk, a Tomasz Boczek uderzeniem głową pokonał Jakuba Szumskiego. Siedem minut później Grzeszczyk spróbował uderzyć z wolnego, ale tym razem bramkarz Zagłębia nie dał się zaskoczyć.

Goście dopiero po kwadransie postraszyli Pawła Florka, a dokładnie Tomasz Nowak, którego bomba minęła okienko bramki. Ten sam zawodnik strzelał też w 27. minucie z pola karnego – Florek był na posterunku.

W 40. minucie GKS ponownie zdobył bramkę po rzucie rożnym. Piłkę dośrodkował Marcin Radzewicz, głową zgrał Daniel Tanżyna, a z bliska do siatki piłkę przewrotką skierował Maciej Mańka.

– Przed meczem uczulaliśmy się na stałe fragmenty gry i z pierwszego z nich dostaliśmy bramkę. To na pewno podcina skrzydła i ustawia mecz – nie krył pomocnik Zagłębia Łukasz Matusiak. – Drugą bramkę znów straciliśmy ze stałego fragmentu, zawodnik strzela nam będąc na trzecim metrze. Jak się ma 2:0, jeszcze na tym boisku, to się kontroluje przebieg meczu i tak właśnie robiły Tychy. Biliśmy głową w mur.

– Bramki, które padły po rzutach rożnych były ćwiczone w tygodniu, ułożyło się wszystko tak, jak miało się ułożyć. Daje to dużą satysfakcję – cieszył się kapitan tyszan Łukasz Grzeszczyk. – Wtedy łatwiej się gra niż w meczach, w których przegrywamy i opadają na głowy i jest ciężko.

Na drugą połowę trener gości Piotr Mandrysz wprowadził dwóch nowych zawodników Vamarę Sanogo i Wojciecha Łuczaka. Zagłębie starało się odrobić straty, Florek nie mógł narzekać na nudę, ale piłka znów wpadła do sosnowieckiej bramki.

Grzeszczyk podał w polu karnym do Mateusza Mączyńskiego, a ten mierzonym strzałem przy słupku pokonał Szumskiego.

Sosnowiczanie, wspierani przez dużą grupę kibiców, chcieli chociaż poprawić wynik. Florek nie przepuścił jednak piłki do siatki, nawet wówczas gdy z pięciu metrów starał się go pokonać Sanogo.
GKS potwierdził, że ma derbowy patent - w Tychach przegrały tej jesieni Górnik Zabrze, GKS Katowice i w środę Zagłębie Sosnowiec.

Opinie trenerów

Piotr Mandrysz (Zagłębie)

Nie tak sobie wyobrażałem sobie mój pierwszy przyjazd na ładny tyski stadion. Na pewno byliśmy zespołem, który chciał prowadzić grę, prowadził tę grę. Przegraliśmy wysoko. Trzy stałe fragmenty, dwa rzuty rożne i jeden wrzut z autu praktycznie załatwiły sprawę. Mamy problem przy stałych fragmentach gry i to się potwierdziło. Mimo że mieliśmy ustalone krycie, nie udało się zapobiec strzałowi głową przez Boczka. Druga sytuacja, można powiedzieć, że podobna i mecz ustawiony. Po przerwie staraliśmy się wrócić do tego spotkania, ale z kolei rozgrzaliśmy Florka, który w wielu sytuacjach spisał się wspaniale. Dlatego nie udało nam się strzelić nawet honorowej bramki. Bramka na 3:0 podłamała chłopców.

Jurij Szatałow (GKS Tychy)

Cieszymy się - jak to się mówi, do trzech razy sztuka. W Mielcu do 55. minuty graliśmy poprawny mecz, w Siedlcach dobrze pierwszą połowę. Wiemy wszyscy, że w piłkę gra się 90 minut, nawet ponad 90 minut. Dziś cały mecz zagraliśmy poprawnie, z pełną koncentracją. Oczywiście, było widać, że od 65. minuty znowu brakowało nam zdrowia, ale udało się dyscypliną taktyczną udało się utrzymać pozytywny wynik. Brawa dla chłopaków, bo było widać, że grali te ostatnie 25 minut na oparach. Przed nami bardzo dużo ciężkiej pracy zimą, ale dziś cieszymy się, że zdobyliśmy trzy punkty.

GKS Tychy – Zagłębie Sosnowiec (2:0)

1:0 Tomasz Boczek (7-głową), 2:0 Maciej Mańka (40), 3:0 Mateusz Mączyński (64)

GKS Tychy: Florek – Grzybek, Boczek, Tanżyna, Mańka – Mączyński (70. Kowalski), Bukowiec, Hirskyj (87. Gancarczyk), Duda (39. Świerczok), Radzewicz - Grzeszczyk

Zagłębie: Szumski – Sierczyński, Najemski, Wiktorski, Wilk – Bartczak, Budek (46. Łuczak), Matusiak, Pribula (70. Udovicić) – Nowak, Matić (46. Sanogo)

Żółte kartki: Mańka, Mączyński, Grzeszczyk – Budek, Sierczyński, Sanogo, Wiktorski, Bartczak, Matusiak

Sędziował: Piotr Idzik (Poznań)

Widzów: 5509

Mecz ze Sandecją przeniesiony

GKS Tychy miał w niedzielę zagrać z Sandecją Nowy Sącz, ale mecz został przełożony na przyszły rok.

W informacji na klubowej stronie podano, że przyczyną są prace pielęgnacyjne murawy na tyskim stadionie. Od meczu ligowego z GKS-em Katowice głośno zrobiło się o złym stanie boiska na stadionie w Tychach. Greenkeeper (osoba odpowiadająca za stan murawy) Grzegorz Kowalik wydał nawet komunikat tłumacząc, że powodem był błąd jednego z pracowników, który użył niewłaściwego sprzętu podczas prac pielęgnacyjnych. Poinformował też o opracowaniu planu naprawczego.

Murawa nadal pozostaje wiele do życzenia – widać to było w czasie towarzyskiego meczu młodzieżowych reprezentacji Polski i Niemiec oraz podczas spotkania GKS-u z Zagłębiem. Stadion w Tychach jest jedną z aren przyszłorocznego Euro U21, dlatego murawa musi być w lepszym stanie na czerwcowy turniej.

- Mamy informację, że czynione są starania, aby murawa była w dobrym stanie na Euro. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało wiosną. Jest oczywiście też opcja przywiezienia i rozłożenia nowej murawy na mistrzostwa – nie kryje rzecznik MME w Polsce Filip Adamus.

Materiał oryginalny: GKS Tychy – Zagłębie Sosnowiec 3:0. Tyskie przełamanie w derbach [RELACJA, ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni