Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ilu Ślązaków gra w klubach ze Śląska. Który klub jest naprawdę śląski?

Piotr Izydorczyk
Adam Danch to jeden z symboli śląskości w Górniku i lider drużyny, więc nic dziwnego, że pełni w Zabrzu funkcję kapitana
Adam Danch to jeden z symboli śląskości w Górniku i lider drużyny, więc nic dziwnego, że pełni w Zabrzu funkcję kapitana marzena bugała - azarko
Najwięcej zawodników z naszego regionu mają w swoich ligowych kadrach Górnik Zabrze i GKS Tychy. O śląskość Ruchu Chorzów też możemy być spokojni. Dużo gorzej wygląda to w Piaście Gliwice

Województwo śląskie od lat uchodzi za kuźnię piłkarskich talentów. Piłka nożna w Polsce od zawsze była kojarzona z Górnym Śląskiem, a najbardziej utytułowanymi klubami w naszym kraju są Górnik Zabrze i Ruch Chorzów. W tabeli wszech czasów Ekstraklasy w pierwszej dwudziestce mamy aż siedem śląskich klubów. Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski, Kamil Glik, Arkadiusz Milik, Tomasz Jodłowiec i Kamil Wilczek. Wilczek. Wszyscy wymienieni zawodnicy brali udział w ostatnim zgrupowaniu reprezentacji Polski przed zremisowanym meczem w eliminacjach do mistrzostw świata z Kazachstanem. Co ich łączy? Wszyscy pochodzą z województwa śląskiego. Mamy wiele klubów, akademii i drugie miejsce w kraju pod względem liczby mieszkańców. W naszym regionie mamy dobre podwaliny do “tworzenia” nowych reprezentantów, ale czy nasze kluby z tego korzystają?

W Ekstraklasie mamy tylko dwóch przedstawicieli. Tylko, bowiem jeszcze w poprzednim sezonie oprócz Ruchu Chorzów i Piasta Gliwice grał w niej również Górnik Zabrze oraz Podbes-kidzie Bielsko-Biała. Wicemistrz Polski z Gliwic do rozgrywek sezonu 2016/2017 zgłosił 27 zawodników. Tylko siedmiu piłkarzy z całej kadry pochodzi z naszego województwa, a jedynym zawodnikiem który ma realny wpływ na grę drużyny i pełni w niej funkcję kapitana jest Rados-ław Murawski. O reszcie Ślązaków można napisać jedynie to, że są częścią drużyny i nic więcej.

Dużo lepiej wygląda sytuacja w Ruchu Chorzów. 14-krotny mistrz Polski do obecnego sezonu zgłosił 26 zawodników, z czego 10 pochodzi ze Śląska i nie są bynajmniej na Cichej piłkarzami drugoplanowymi. Od kilku sezonów miejsce w pierwszym składzie ma Martin Konczkowski, do klubu powrócił Piotr Ćwie-long, a coraz mocniej łokciami rozpycha się pochodzący z Rudy Śląskiej 16-letni Przemysław Bargiel. Poprzedni sezon na plus może zaliczyć Michał Koj, a przebojem do Ekstraklasy wdarł się Łukasz Moneta. Cały czas leczy się Michał Helik, który do momentu odniesienia kontuzji zbierał dobre recenzje. Dodając do tego Kamila Lecha, Wojciecha Skabę, Łukasza Hanzela i Macieja Urbańczyka o śląskość Ruchu możemy być spokojni.

W I lidze medialność, pieniądze i infrastruktura stoją na dużo niższym poziomie niż w Ekstraklasie. Przekonują sie o tym Górnik i Podbeskidzie, które zamiast jechać na mecz do Warszawy bądź Krakowa podróżują teraz do Kluczborka, Bytowa czy Chojnic. No właśnie, czy mniej pieniędzy powoduje większą chęć stawiania na zawodników stąd lub swoich wychowanków? Niekoniecznie. W Zagłębiu Sosnowiec sześciu na 26 zawodników pochodzi z naszego regionu, a tylko Krzysztof Markowski i Marcin Sierczyński regularnie grają w pierwszym składzie.
Symbolem Podbeskidzia Bielsko-Biała jest urodzony w tym mieście Marek Sokołowski. W letnim oknie transferowym do klubu trafili zawodnicy z ekstraklasowym doświadczeniem - Mariusz Magiera i Tomasz Podgórski. Duże nadzieje wiąże się z młodzieżowym reprezentantem Polski, Danielem Mikołajew-skim. W dużej, 28-osobowej kadrze mamy 10 piłkarzy urodzonych w województwie śląskim.

Gdyby nie powroty na Śląsk Tomasza Foszmańczyka, Sebastiana Nowaka czy Łukasza Zejdlera GKS Katowice miałby tylko siedmiu graczy z naszego regionu. Po tych transferach ma ich 10. Przemysław Sawicki, Oskar Stanik i powoływany do młodzieżowych reprezentacji Polski Paweł Szołtys to melodia przyszłości, ale dwaj ostatni są związani z GKS-em od początków swojej kariery.

Najlepiej pod względem śląskości w naszych klubach wypadają Górnik Zabrze i GKS Tychy. W Zabrzu mamy aż 16 zawodników urodzonych na Śląsku w 28-osobowej kadrze. Grzegorz Kasprzik, Adam Danch, Dawid Plizga, Bartosz Kopacz, Aleksander Kwiek i Mariusz Przybylski to najbardziej doświadczeni zawodnicy na ekstraklasowym poziomie. Zdolna młodzież w postaci Mateusza Kuchty, Bartłomieja Gajdy, Konrada Nowaka, Dariusza Pawłowskiego czy Adama Wolniewicza pokazuje, że w regionie mamy dużo “perełek”, tylko trzeba nie bać się dać im szansy.

GKS Tychy w 23-osobowej kadrze ma 14 zawodników urodzonych w naszym województwie. Paweł Florek, Marcin Radzewicz, Maciej Mańka, Jakub Świerczok, Tomasz Boczek czy Mateusz Bukowiec to podstawowi zawodnicy i ciężko bez nich wyobrazić sobie pierwszy skład GKS-u.

O czym to świadczy? Pochodzenie z danego rejonu nigdy nie zagwarantuje miejsca w drużynie. Kluby prowadzą różną politykę kadrową i w dzisiejszych czasach nawet sytuacja gdyby cała drużyna była spoza regionu, nie może zaskakiwać. Kibice chcą jednak oglądać jak najwięcej “swoich”, co nie dziwi, bo lepiej kibicować chłopakowi, który wychował się w bloku obok czy sąsiednim mieście, niż komuś zupełnie wcześniej nie znanemu. Na szczęście w większości klubów naszych klubów śląskość jest niezagrożona.

*Marszałek Saługa: PiS buduje swoją siłę na lęku ludzi ROZMOWA JEDEN NA JEDEN
*Wojewoda Wieczorek: Nie będzie medialnych rozliczeń ROZMOWA JEDEN NA JEDEN
*Katowice: 390 porzuconych psów i kotów w te wakacje ZOBACZ ZDJĘCIA, MOŻE ZECHCESZ ADOPTOWAĆ
*Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ilu Ślązaków gra w klubach ze Śląska. Który klub jest naprawdę śląski? - Dziennik Zachodni