Piast Gliwice – Legia Warszawa 1:5. Pogrom przy Okrzei

Legia Warszawa pokonała Piast Gliwice 5:1
Legia Warszawa pokonała Piast Gliwice 5:1 Marzena Bugała-Azarko
W meczu 19. kolejki Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał z Legią Warszawa 1:5. Mecz reklamowano jako pojedynek wicemistrza z mistrzem Polski oraz… dwóch reprezentantów Polski z europejskich pucharach. Jednak o tym, że Piast szybko odpadł z kwalifikacji Ligi Europejskiej już zdążono zapomnieć. Natomiast Legia zagra w 1/16 LE dzięki temu, że pokonała Sporting Lizbona w ostatnim swym spotkaniu Ligi Mistrzów.

Piast Gliwice – Legia Warszawa 1:5

Goście zagrali bez kontuzjowanego Aleksandra Prijovicia. W Piaście z tego samego powodu zabrakło Patrika Mraza, a Michała Masłowskiego wykluczyły kartki. Na dodatek chory jest Martin Bukata.

Pierwszy kwadrans był nerwowy, doszło nawet do przepychanek między piłkarzami. Kiedy skupiono się na grze, zaczęły się sytuacje na bramki.

Pierwszy okazję miał Piast - w 17. minucie Maciej Jankowski uderzał głową i Arkadiusz Malarz z trudem wybił piłkę na rzut rożny. W odpowiedzi Nemanja Nikolić wpadł w pole karne i strzelił nad poprzeczką.

W 22. minucie gdy Marcin Pietrowski leżał na murawie, Legia nie przerwała gry. Piłkę prowadził Vadis Odjidja-Ofoe, którego skosił Uros Korun i za co został ukarany żółtą kartką. Był z tego rzut wolny - strzelał Odjidja-Ofoe, a Jakub Szmatuła sparował piłkę.

Gliwiczanie potrafili zepchnąć Legię do obrony, szczególnie widoczny był Sasa Żivec. Słoweniec miał piłkę na nodze na 1:0, jednak strzelił nad poprzeczką z kilku metrów. W 30. minucie Żivec trafił do siatki, lecz był na pozycji spalonej. Piast powinien też dostać rzut karny za rękę Jakuba Rzeźniczaka, ale gwizdek sędziego milczał.

Kiedy wydawało się, że gospodarze zamienią przewagę na gola, cios wyprowadziła Legia. W efekcie prostopadłego podania przed Szmatułą znalazł się Nikolić, podał do Miroslava Radovicia, który skierował piłkę do pustej bramki.

Zdegustowani kibice Piasta nie kryli rozczarowania
ZOBACZ ZDJĘCIA KIBICÓW

W doliczonym czasie drugiej połowy Legia podwyższyła. Znów w polu karnym Piasta goście mieli za dużo miejsca – Odjidja-Ofoe podał do niepilnowanego Kaspera Hamalainena. Szmatuła odbił strzał Fina, ale wobec dobitki z bliska Nikolicia był bezradny. Na nic zdały się protesty gliwiczan twierdzących, że był spalony.

Podopieczni trenera Radoslava Latala wyszli z szatni z mocnym postanowieniem zdobycia bramki kontaktowej. W 52. minucie błąd popełnił Michał Pazdan, Jankowski podał w pole karne i z pierwszej piłki strzelił Paweł Moskwik – Malarz był na posterunku. Bramkarz Legii musiał pokazać swój kunszt również po kąśliwym strzale Tomasza Mokwy, a gdy huknął Żivec odprowadził tylko piłkę wzrokiem, gdy mijała poprzeczkę.

Legia tak skupiła się na obronie, że… miała problem z wyjściem z własnej połowy. Trener Latal zwiększył siłę ofensywną i wprowadził Sandro Gotala.

Piast Gliwice przegrał z Legią 5:1. Kibice nie kryli rozczarowania

Piast Gliwice przegrał z Legią Warszawa 1:5. Kibice zdegusto...

I znów z przewagi Piasta była bramka dla Legii – Radović wykorzystał sytuację sam na sam. Gliwiczanie zupełnie się posypali i w dwie minuty przyjęli kolejne ciosy.

Część widzów zaczęła wychodzić,a ci z młyna w ich kierunku krzyczeli „Wierni kibice. Wyp… Piast to my, a nie wy!”.

Na otarcie łez debiutancką bramkę w Ekstraklasie strzelił Igor Sapała. Po tym strzale w okienko ręce same składały się do oklasków. Co ciekawe Sapała jest wychowankiem Polonii Warszawa.

Po meczu Nemanja Nikolić poinformował, że wraz z zakończeniem rozgrywek Ekstraklasy w tym roku, odejdzie z Legii.

Radoslav Latal, trener Piasta

Wynik jest jaki jest. Nie zagraliśmy złego meczu. Chcieliśmy zagrać otwarcie, Legia wykorzystała nasze błędy. Gdybyśmy strzelili jako pierwsi bramkę, może byłoby pewnie inaczej. W drugiej połowie chcieliśmy zdobyć kontaktową bramką, ale pierwsza akcja skończyła się golem dla Legii i było po meczu. Świetny mecz rozegrał Sasa Żivec, szkoda, że nie strzelił bramki.

Piast Gliwice – Legia Warszawa 1:5 (0:2)

0:1 Miroslav Radović (32), 0:2 Nemanja Nikolić (45+1), 0:3 Miroslav Radović (72), 0:4 Nemanja Nikolić (79), 0:5 Vadis Odidja Ofoe (81), 1:5 Igor Sapała (90+3)

Piast: Szmatuła – Sedlar (62. Gotal), Pietrowski, Hebert – Mokwa, Murawski, Korun, Żivec, Moskwik – Badia (81.Sapała) – Jankowski (73. Barisić).

Legia: Malarz - Broź, Rzeźniczak, Pazdan, Hlousek - Kopczyński, Moulin – Hamalainen (64. Kazaiszwili), Odjidja-Ofoe (82. Kucharczyk), Radović – Nikolić (82. Michalak).

Żółte kartki: Korun, Żivec - Broź

Sędziował: Mariusz Złotek (Stalowa Wola)