Puchar Polski: GKS Katowice przegrywa z drugoligowcem! [WYNIKI I RUNDY]

GKS Katowice rozpoczął sezon fatalnie - od sensacyjnej porażki z Siarką Tarnobrzeg w Pucharze Polski Lucyna Nenow / Polska Press
W sobotnich meczach I rundy Pucharu Polski nie zabrakło niespodzianek. Jedną z największych była porażka GKS-u Katowice, który odpadł z dalszych rozgrywek po starciu z drugoligową Siarką Tarnobrzeg. Do 1/16 finału awansowali za to Zagłębie Sosnowiec i GKS Tychy.

W pierwszym oficjalnym meczu pod wodzą trenera Piotra Mandrysza katowiczanie zaliczyli ogromny falstart. Już w 15. minucie Siarka objęła prowadzenie po golu Jana Grzesika, a GKS miał problemy z agresywną i solidnie grającą defensywą gospodarzy. Jeszcze przed przerwą mógł wyrównać Andreja Prokić, ale trafił w słupek, i była to najlepsza okazja do zdobycia gola dla GKS-u. Po zmianie stron katowiczanie zagrali słabo, co oznacza, że w tym sezonie mogą się skupić wyłącznie na rozgrywkach ligowych.

Teoretycznie najtrudniejsze zadanie wśród drużyn z województwa śląskiego miał GKS Tychy, który zmierzył się na wyjeździe z beniaminkiem I ligi, Puszczą Niepołomice. Podopieczni Jurija Szatałowa mieli niełatwą przeprawę, ale potwierdzili, że są w niezłej dyspozycji. Gol zdobyty przez Marcina Biernata w pierwszej połowie wystarczył, by pokonać Puszczę i awansować do 1/16 finału. W składzie tyszan zadebiutowali oficjalnie m.in. Łukasz Matusiak, Piotr Ćwielong, Michał Fidziukiewicz czy Kamil Zapolnik.

Problemy z niżej notowanym rywalem miało również Zagłębie Sosnowiec, które zagrało na wyjeździe z Chełmianką Chełm. Trzecioligowiec rzucił wyzwanie podopiecznym Dariusza Banasika, a ci długimi fragmentami grali przeciętnie i nieskutecznie. Kwadrans przed końcem niemoc gości przełamał Wojciech Łuczak, dając swojej drużynie prowadzenie, ale już trzy minuty później gospodarze mieli rzut karny. Obrońca Michał Wołos trafił jednak w słupek, a Zagłębie wykorzystało swój łut szczęścia i w końcówce dobiło rywala. Kolejne trafienie Łuczaka i bramka Adama Banasiaka przypieczętowały awans sosnowiczan.

Najdłużej w sobotni wieczór walczyli piłkarze Podbeskidzia, którzy zmierzyli się na wyjeździe z jednym z głównych kandydatów do awansu do I ligi, Radomiakiem Radom. W wyjściowej jedenastce zespołu Jana Kociana wystąpiło czterech nowych zawodników, ale mimo tego "Górale" całkiem nieźle weszli w mecz i w 26. minucie po faulu na Kamilu Wiktorskim gola z rzutu karnego strzelił Tomasz Podgórski. Znacznie gorzej Podbeskidzie rozpoczęło drugą połowę, bo już dwie minuty po wznowieniu gry wyrównał Kamil Cupriak. Radomiak walczył ostro, ale aż nadto - po ostrym faulu Michała Grudniewskiego na Podgórskim sędzia ukarał tego pierwszego czerwoną kartkę. Osłabieni gospodarze cofnęli się do defensywy, oddali inicjatywę bielszczanom, ale ci mieli problem ze stwarzaniem sobie klarownych okazji do zdobycia bramki. Spotkanie musiała rozstrzygnąć seria rzutów karnych, w której głównym bohaterem został Rafał Leszczyński. Bramkarz "Górali" wybronił strzały Cupriaka i Martina Klabnika, a w szeregach gości jedenastki skutecznie egzekwowali Dimityr Iliev, Kamil Wiktorski, Paweł Tomczyk i Łukasz Hanzel.

Mecze 1/16 finału PP odbędą się 9 sierpnia, a zwycięzców dwumeczów I rundy dołączą zespoły Ekstraklasy. Losowanie par odbędzie się we wtorek 25 lipca.

Siarka Tarnobrzeg 1-0 GKS Katowice
Jan Grzesik 15'

GKS: 1. Mateusz Abramowicz - 33. Adrian Frańczak, 27. Mateusz Kamiński, 21. Tomasz Midzierski, 35. Łukasz Zejdler - 29. Wojciech Słomka (46, 16. Paweł Mandrysz), 18. Lukas Klemenz (46, 23. Dawid Plizga), 6. Bartłomiej Kalinkowski, 10. Tomasz Foszmańczyk, 17. Andreja Prokić (75, 11. Wojciech Kędziora) - 77. Jakub Yunis.

Chełmianka Chełm 0-3 Zagłębie Sosnowiec
Wojciech Łuczak 75', 79', Adam Banasiak 90'

Zagłębie: 1. Dawid Kudła - 94. Robert Sulewski (46, 20. Szymon Lewicki), 4. Arkadiusz Jędrych, 16. Mateusz Cichocki, 70. Nuno Malheiro - 77. Konrad Wrzesiński, 21. Sebastian Milewski, 6. Tomasz Nowak, 89. Wojciech Łuczak, 7. Tomasz Nawotka (87, 11. Patryk Mularczyk) - 42. Alexandre Cristóvão (75, 66. Adam Banasiak).

Puszcza Niepołomice 0-1 GKS Tychy
Marcin Biernat 19'

GKS: 22. Rafał Dobroliński - 26. Maciej Mańka, 19. Marcin Biernat (43, 21. Remigiusz Szywacz), 27. Daniel Tanżyna, 29. Łukasz Bogusławski, 18. Dawid Abramowicz - 6. Dawid Błanik, 28. Łukasz Matusiak, 24. Adrian Łuszkiewicz, 10. Piotr Ćwielong (46, 3. Marcin Radzewicz) - 20. Michał Fidziukiewicz (72, 25. Kamil Zapolnik).

Radomiak Radom 1-1 pd. k. 2-4 Podbeskidzie Bielsko-Biała
Kamil Cupriak 46' - Tomasz Podgórski 26' (k.)

karne: 1-0 Leândro, 1-1 Dimityr Ilijew, (1-1 Kamil Cupriak - obroniony), 1-2 Kamil Wiktorski, (1-2 Martin Klabník - obroniony), 1-3 Paweł Tomczyk, 2-3 Dariusz Brągiel, 2-4 Łukasz Hanzel

Podbeskidzie: Rafał Leszczyński - Bartosz Jaroch (98 Kacper Kostorz), Kamil Wiktorski, Mariusz Magiera, Paweł Moskwik - Szymon Sobczak, Łukasz Hanzel, Adrian Rakowski (66 Miłosz Kozak), Tomasz Podgórski (66 Dimityr Ilijew), Łukasz Sierpina - Paweł Tomczyk.