Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyrk: niewidomi zagrają w piłkę

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Niewidomi też gają w piłkę
Niewidomi też gają w piłkę facebook.com/T6NWP
Takiego wydarzenia nie było jeszcze w Beskidach - w najbliższą sobotę, 26 listopada, o godz. 12.00 w hali Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, zostanie rozegrany pokazowy mecz blind futbolu, czyli piłki nożnej niewidomych.

W hali Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku odbędzie się pokazowy mecz blind futbolu. Krakowska drużyna niewidomych zagra z drużyną TVP.

- To widowiskowy sport, a takich meczów nie było w Polsce wiele. Zachęcamy i zapraszamy do Szczyrku - mówi Marcin Ryszka z Czechowic-Dziedzic, niewidomy sportowiec, paraolimpijczyk z Pekinu (2008 r.) i w Londynu (2012 r.) w pływaniu, który po zakończeniu pływackiej kariery zaangażował się w blind futbol.

Marcin urodził się w Czechowicach-Dziedzicach, tu ma rodzinę, ale uczył się i dorastał w Krakowie, gdzie ukończył technikum studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica oraz Uniwersytecie Jagielońskim. Jest mistrzem świata osób niewidomych w pływaniu na dystansach 50, 100 i 200 metrów stylem klasycznym, które wygrał w 2011 roku w tureckiej Antalyi. Kiedy pływał, niejako przy okazji chciał też z kolegami pograć w piłkę.

- Na początku piłki robiliśmy sobie sami, przypinaliśmy jakąś łatkę, albo balon, dawaliśmy coś do środka , by grzechotało. Potem w internecie odkryliśmy, że jest coś takiego, jak blind futbol - przyznaje.

Na igrzyskach w Pekinie mógł przekonać się, czym jest blind futbol. Dzięki jego staraniom federacja tej dyscypliny przesłała do Polski dziesięć specjalnych piłek.

- Taka piłka ma w środku dzwoneczek, który grzechocze. Zawodnicy słuchem lokalizują ją na boisku - wyjaśnia Marcin Ryszka. - Ważną osobą jest trener, który znajduje się za linią boczną w środkowej strefie gry. On podpowiada zawodnikom, jakie rozwiązanie najlepiej wybrać. A za bramką przeciwnika znajduje się przewodnik, który naprowadza napastnika, w jakim kierunku ma oddać strzał, by umieścić piłkę w siatce - dodaje.

Boisko dla niewidomych piłkarzy jest znacznie mniejsze od tradycyjnego. Wzdłuż boiska ustawione są bandy, które spełniają podobną funkcję jak w hokeju - piłka odbija się od nich, dzięki czemu gra jest płynna. Mecz trwa dwa razy po 25 minut. Drużyna składa się z pięciu zawodników - gracze z pola to osoby niewidzące, które grają w specjalnych goglach, w trakcie meczu dodatkowo zaklejonymi opatrunkiem okulistycznym. Widzi tylko bramkarz, który gra bez opaski.

Taki właśnie mecz z bliska można zobaczyć już sobotę. W hali Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku zagra drużyna Tyniecka Nie Widzę Przeszkód Kraków (T6NWP Kraków) z ekipą TVP pod wodzą dziennikarza Rafała Patyry.

- W składzie krakowskiej drużyny zagra kilku reprezentantów Polski, którzy w ubiegłym roku zagrali na mistrzostwach Europy - zapowiada Marcin Ryszka.

On sam zakończył karierę pływacką w 2014 roku. Od tamtego czasu angażuje się w piłkę nożną niewidomych. Jest kapitanem zespołu T6NWP Kraków i reprezentantem Polski w blind futbolu. W minionym roku brał udział w mistrzostwach Europy w Anglii.
Pokazowy mecz w Szczyrku rozpocznie się o 12.00.

Wstęp jest wolny. Kibice będą mogli nie tylko obejrzeć mecz blind futbolu, ale i sami przekonać się, jak można grać, nie widząc piłki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!