"Trener jest do d...", czyli mistrz Polski stał się ligowym...

"Trener jest do d...", czyli mistrz Polski stał się ligowym przeciętniakiem

Kacper Rogacin (AIP)

Polska

Polska

02.04.2016 warszawa ulica lazienkowska 3 stadion legii warszawa mecz ekstraklasa legia warszawa lechia gdansk pilka nozna nz michal pazdan milos krasicfot.

02.04.2016 warszawa ulica lazienkowska 3 stadion legii warszawa mecz ekstraklasa legia warszawa lechia gdansk pilka nozna nz michal pazdan milos krasic fot. szymon starnawski / polska press ©Szymon Starnawski /Polska Press

Mariusz Rumak, trener Śląska Wrocław, ograł swój były klub - Lecha Poznań. Zagłębie Lubin, które jest rewelacją wiosny, wygrało z Piastem Gliwice aż 4:1.

Jeśli szef głównego sponsora klubu mówi, że trener jest „do d...”, to wiedz, że coś się dzieje. Aktualny mistrz Polski Lech Poznań rozgrywa właśnie najgorszy sezon w XXI wieku i wiele wskazuje na to, że w przyszłym sezonie może nie zagrać w europejskich pucharach. Chociaż to w tej chwili najmniejsze zmartwienie poznańskiego klubu...

Piątkowa porażka ze Śląskiem Wrocław była trzynastą w tym sezonie. Na jedną kolejkę przed końcem fazy zasadniczej, Kolejorz zajmuje szóste miejsce w tabeli i traci do liderującej Legii aż... 19 punktów.

– Brakowało nam dziś argumentów, Śląsk był bardziej konkretny – mówił po spotkaniu trener Jan Urban. Problem w tym, że w obecnym sezonie Lechowi brakuje argumentów w zbyt wielu spotkaniach. Kolejorza broni co prawda plaga kontuzji (m.in. Pawłowski, Kadar, Tetteh, Linetty), ale Mateusz Juroszek, szef STS, czyli głównego sponsora Lecha, nie ma wątpliwości, że największym problemem jest Urban.

„Manchester jest trochę jak Lech. Niby zawodnicy nieźli, ale trener do dupy” – napisał kilka dni temu na swoim Twitterze Juroszek. Po porażce ze Śląskiem dodał: „Chyba czas na całkowitą przebudowę. Nie tylko składu. Klubu”.

Piątkowe spotkanie zaczęło się od tego, z czego ostatnio słynie obrona Lecha – absurdalnej serii pomyłek. Piłka odbijała się w polu karnym od kolejnych obrońców, którzy nie potrafili jej wybić. Z nieporadności lechitów skorzystał Ryota Morioka i dał Śląskowi prowadzenie. Wrocławianie przycisnęli gospodarzy, ale od 30. minuty to Kolejorz zaczął stwarzać groźniejsze okazje.

Po przerwie obie drużyny miały swoje okazje, choć znów najbliżej zdobycia bramki był Śląsk. W jednej z sytuacji Jasmin Burić w ostatniej chwili wybił piłkę z linii bramkowej, choć powtórki pokazały, że sędzia mógł uznać gola.

– Ocenianie Lecha to nie moja sprawa. Mogę jedynie powiedzieć, że ta drużyna się zmieniła. Ma problemy kadrowe, a jeśli nie gra Karol Linetty, serce tego zespołu, to Kolejorz wiele traci – powiedział Mariusz Rumak, trener Śląska, który właśnie w Lechu zaczynał swoją karierę trenerską w Ekstraklasie.

Piast Gliwice nie wykorzystał potknięcia Legii Warszawa, która w sobotę tylko zremisowała z Lechią Gdańsk. Zamiast doskoczyć do warszawian na jeden punkt, gliwiczanie tracą już cztery punkty. Wszystko przez potężne lanie, jakie Piast zebrał w niedzielę w Lubinie.

Zagłębie przeżywa bardzo udaną wiosnę, a z rewelacją rundy jesiennej zagrało chyba najlepsze spotkanie w tym roku. Po siedmiu minutach meczu było już 2:0 dla gospodarzy, którzy robili w polu karnym „Piastunek” co chcieli. Kolejne dwa gole lubinianie dołożyli po przerwie.

Najlepszym piłkarzem na boisku był bez wątpienia Łukasz Janoszka, który wywalczył karnego, strzelił dwa gole, a w ostatniej minucie meczu miał szansę na hat-tricka, jednak uderzył obok bramki.

Ostatnia kolejka rundy zasadniczej odbędzie się w sobotę 9 kwietnia. Jeśli dziś o godzinie 18 Jagiellonia Białystok wygra u siebie z Podbeskidziem, Korona Kielce straci szansę na awans do grupy mistrzowskiej.