Dariusz Dziekanowski: Obecną reprezentację Polski wyróżnia...

  Dariusz Dziekanowski: Obecną reprezentację Polski wyróżnia mądrość [WYWIAD]

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Dariusz Dziekanowski: Mogłem osiągnąć więcej. Miałem charakter ku temu

  Dariusz Dziekanowski: Mogłem osiągnąć więcej. Miałem charakter ku temu ©Sylwia Dąbrowa

  - Każde Euro jest inne, zawsze będziemy mówić, że to, które trwa, jest lepsze. Ale już teraz widać, że nie wszystkie drużyny są w formie, że nie wszystkie odegrają znaczącą rolę podczas tych mistrzostw - mówi Dariusz Dziekanowski.
  Dariusz Dziekanowski: Mogłem osiągnąć więcej. Miałem charakter ku temu

  Dariusz Dziekanowski: Mogłem osiągnąć więcej. Miałem charakter ku temu ©Sylwia Dąbrowa

  Nasi piłkarze umieją już wszystko to, co najlepsi?
  Czy umieją wszystko? Niektórzy zawodnicy wiele razy potwierdzili swoje wysokie umiejętności. Lewandowski, Krychowiak, Szczęsny, grają na naprawdę wysokim poziomie, w bardzo dobrych klubach europejskich. Nie tylko grają, ale są czołowymi zawodnikami tych zespołów, które mają prestiżową markę. Dawno nie mieliśmy takiej sytuacji, kiedy można powiedzieć, że oni są liderami tych drużyn.
  To zawodnicy, o których się mówi i to w jak najlepszym, sportowym kontekście. Mógłbym jeszcze wymienić kilku innych: jest Fabiański, jest Grosicki, który gra w lidze francuskiej, a wiemy, jaka to jest ciężka liga. Jest Błaszczykowski, Piszczek...

  Pytanie, czy to trener Adam Nawałka, ma szczęście do takich piłkarzy, czy odwrotnie - to piłkarze mają szczęście, że mają Nawałkę?
  To jak w małżeństwie. Wspaniałe, małżeńskie, rodzinne życie jest wtedy, gdy spotyka się dwoje ludzi, którzy mają wspólne cele i myślą podobnie, jak spędzić życie. Analogicznie do tego uważam, że w dobrym momencie jest i Adam Nawałka, i zawodnicy. To nie są piłkarze, którzy mają po 32-33 lata, którzy już swoje przeżyli i nie są tacy wyposzczeni, tacy głodni sukcesu. Oni mają po 26-28 lat. Kiedy zawodnicy wyjeżdżają z Polski z myślą: „Chciałbym zrobić karierę w zagranicznym klubie”. Jednym się to udaje, grają w jedenastce dobrego klubu zachodniego i tym się zadowalają. Natomiast wszyscy zawodnicy, którzy grają teraz w polskiej reprezentacji, nie tylko mają satysfakcję z tego, że grają w wielkich klubach, ale chcą też mieć znaczący wpływ na ten zespół, chcą być zawodnikami wyróżniającymi się. Zdają sobie sprawę, że aby zdobyć uznanie w Europie, na świecie, potrzebne są również te sukcesy w reprezentacji. I tu jest to szczęście, że oni wszyscy podobnie myślą. Trener Nawałka, w dobrym momencie objął tę reprezentację. Celem wielu z tych zawodników nie jest wywalczenie miejsca w dobrej drużynie europejskiej, bo oni już tam są, ale ważne są sukcesy reprezentacji, które pomogą im wspiąć się jeszcze wyżej. Myślę, że jeszcze 2 lata temu problem mieliśmy z Robertem Lewandowskim, kiedy trudno mu było przejść ten etap. Bardzo dobrze spisywał się w klubie, ale ciężko było mu skoncentrować się, przygotować mentalnie do meczów reprezentacji.

  EURO 2016. AWANS POLAKÓW NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI


  O Nawałce mówią, że czego dotknie, zamienia w złoto. Ale może jest takim Midasem tylko wtedy, kiedy się udaje, a jak przestanie się udawać, to i przestaniemy tak mówić?
  W piłce zdarzają się sytuacje, że się coś udaje fartem. Szczęście jest potrzebne, ale najważniejsze jest, aby o wyniku decydowało ono w jak najmniejszym stopniu. Trener musi być przygotowany teoretycznie, praktycznie i oczywiście mieć szczęście do dobrych zawodników, aby spotkać ich kilkunastu w odpowiednim czasie. Adam Nawałka w swojej karierze miał różne etapy, i jako trener klubowy, i jako trener reprezentacji. Nie został od razu selekcjonerem naszej kadry; był jednym z trenerów sztabu szkoleniowego w 2007-2008 roku, potem miał przerwę. Zawsze ważne jest aby w odpowiednim momencie trafić na odpowiednich ludzi.

  Pana też zachwycił Bartek Kapustka? Zobaczył Pan w nim siebie, 19-letniego Dziekanowskiego?
  Podczas tegorocznej Gali Ekstraklasy podsumowującej sezon 2015/2016 wręczałem nagrodę dla najlepszego pomocnika. Zapytany o to, czy widzę w naszej reprezentacji zawodnika, który grałby jak Dziekanowski, odpowiedziałem: „Kapustka”. Jednak nie należy tak porównywać. Jak byłem chłopakiem, chciałem grać jak Lubański, jak Deyna, ale kiedy kończy się 18-19 lat, chce się być rozpoznawalnym pod własnym nazwiskiem. Ja chciałem być Dziekanowskim, a Bartosz Kapustka na pewno chce być Kapustką. Najgorszym byłoby, gdyby Kapustka chciał być jak Dziekanowski.

  Najmocniejsza strona Bartosza Kapustki?
  Głowa, która powoduje, że on nie czuje żadnego balastu.

  Słyszę też i takie opinie, że pomogła mu młodzieńcza bezczelność, dzięki czemu nie ma kompleksów.
  W piłce jest potrzebna bezczelność. Można oczywiście przeholować i wtedy pojawia się problem. Trzeba ryzykować, podejmować trudne decyzje. Muszę tu dodać, że Bartosz Kapustka ma wielkie szczęście. Wielu piłkarzy musi wyjeżdżać za granicę, żeby się uczyć profesjonalizmu i poznać piłkarzy, którzy dbają o siebie, którzy są pozytywni i mają zupełnie inną energię. Kapustka przyjeżdżając na kadrę, ma kontakt z zawodnikami, którzy nie tylko są zawodowcami, ale też tworzą fajną atmosferę. Zachwalam teraz bardzo naszych zawodników, ale tak faktycznie jest.

  Tylko, czy on jednak też nie powinien wyjechać za granicę? Gdzie miałby rozwijać ten swój talent i karierę?
  Myślę, że to będzie następny etap. On ma dopiero niespełna 20 lat i wchodzi do reprezentacji. Przyjmijmy, że ma szczęście, bo w pierwszym meczu z Irlandią Płn. zapewne grałby Kamil Grosicki, a nie Kapustka. Jednak ten jego znakomity występ to wspaniały wstęp do kariery. Następny krokiem będzie wybór takiego klubu, w którym będzie miał możliwość dalszego rozwoju. Pamiętajmy o tym, że Robert Lewandowski zrobił największe postępy wówczas, gdy przeszedł do Borussii Dortmund. Podobnie Piszczek, czy też Milik, który przebył trudną drogę, bez uznania w Bayer Leverkusen, w Augsburgu, zanim trafił do klubu z naprawdę wysokiej półki - Ajaxu, gdzie rozwinął skrzydła. Inaczej tam na niego spojrzeli.

  POLSKA - NIEMCY. ROBERT LEWANDOWSKI JEST NA STADIONIE KOTEM, A MICHAŁ PAZDAN PROFESOREM [OCENY]


  Kiedy dzisiaj patrzy Pan na tych młodych chłopaków, nie czuje ukłucia zazdrości? Pana kariera kształtowała się w trudnych czasach, dzisiaj piłkarze mają zupełnie inne możliwości.
  To prawda. Dzisiaj dobrzy zawodnicy mogą zupełnie inaczej układać swoje kariery. Mając osiemnaście, dwadzieścia parę lat miałem okazję kilka razy zostać za granicą. Byłoby to jednak nielegalne. Zgłaszały się po mnie kluby włoskie, które wówczas były uważane za najlepsze w Europie. Nie podjąłem tej decyzji, bowiem wiązało się to z tym, że może przez rok bym nie grał. W tamtych czasach w Polsce była taka zasada, że można było wyjeżdżać zawodnikom powyżej 30 roku życia, potem obniżono ten wiek do 28, jednak i tak było bardzo trudno zdobyć pozwolenie. Kluby w Polsce nie był tym zainteresowane ponieważ większość pieniędzy za transfer otrzymywał Centralny Ośrodek Sportu. Gdybym podjął decyzję o nielegalnym wyjeździe do zagranicznego kluby z pewnością byłbym niesamowicie, najdelikatniej mówiąc - krytykowany przez wszystkich. Konsekwencje ponieśliby moi rodzice, którzy straciliby pracę. Czy to był brak odwagi, czy moje stanowisko, że pieniądze to nie wszystko? Z drugiej strony jednak, nie chcę mówić, że nie zazdrościłem kolegom, którzy byli za granicą, bo tam był inny świat. To była trudna decyzja. Jest wiele znaków zapytania. Na pewno takie rozmowy miałem z Bayer Leverkusen.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chłonny nowości o Kapustce

   Bo kapustka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   On jest taki dobry,czy bezczelny?
   A jest już najlepszy?
   Z niecierpliwością czekam na następny występ Kapustki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fussball to sport‚ w który gra się umysłem.

   Sileziok ; ) Chyba każdy ma prawo kibicować komu chce (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ci, którzy mówią, że wygrywanie nie jest wszystkim, nigdy nie wygrali niczego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jezus i Lewandowski

   Paula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Bardzo podobały mi się słowa Lewandowskiego."Nie wstydzę się Jezusa,jestem katolikiem,,.Powinno się sprzedawać z takim napisem koszulki.Taki nowy trend,z zdjęciem polskiego piłkarza.Może ktoś...rozwiń całość

   Bardzo podobały mi się słowa Lewandowskiego."Nie wstydzę się Jezusa,jestem katolikiem,,.Powinno się sprzedawać z takim napisem koszulki.Taki nowy trend,z zdjęciem polskiego piłkarza.Może ktoś podchwyci przed spotkaniem młodzieży z Papieżem.jjJjazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jezus i Lewandowski

   Paula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Bardzo podobały mi się słowa Lewandowskiego."Nie wstydzę się Jezusa,jestem katolikiem,,.Powinno się sprzedawać z takim napisem koszulki.Taki nowy trend,z zdjęciem polskiego piłkarza.Może ktoś...rozwiń całość

   Bardzo podobały mi się słowa Lewandowskiego."Nie wstydzę się Jezusa,jestem katolikiem,,.Powinno się sprzedawać z takim napisem koszulki.Taki nowy trend,z zdjęciem polskiego piłkarza.Może ktoś podchwyci przed spotkaniem młodzieży z Papieżem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MŁYNARCZYK

   Trybson (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Redakcjo.. Józef Młynarczyk a nie tam żaden Mularczyk!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Vitam regit fortuna, non sapientia (Cicero).

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   .....Obecną reprezentację Polski wyróżnia mądrość.........

   No, to niedługo przybędzie Polsce 11 Noblistów od kopania!

   Euro 2016

   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   awans do 1/8 finału
   możliwy awans do 1/8 finału
   1 Francja Live 3 7 2 1 0 4-1
   2 Szwajcaria Live 3 5 1 2 0 2-1
   3 Albania Live 3 3 1 0 2 1-3
   4 Rumunia Live 3 1 0 1 2 2-4
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   awans do 1/8 finału
   możliwy awans do 1/8 finału
   1 Walia Live 3 6 2 0 1 6-3
   2 Anglia Live 3 5 1 2 0 3-2
   3 Słowacja Live 3 4 1 1 1 3-3
   4 Rosja Live 3 1 0 1 2 2-6
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   awans do 1/8 finału
   możliwy awans do 1/8 finału
   1 Niemcy Live 3 7 2 1 0 3-0
   2 Polska Live 3 7 2 1 0 2-0
   3 Irlandia Północna Live 3 3 1 0 2 2-2
   4 Ukraina Live 3 0 0 0 3 0-5
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   awans do 1/8 finału
   możliwy awans do 1/8 finału
   1 Chorwacja Live 3 7 2 1 0 5-3
   2 Hiszpania Live 3 6 2 0 1 5-2
   3 Turcja Live 3 3 1 0 2 2-4
   4 Czechy Live 3 1 0 1 2 2-5
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   awans do 1/8 finału
   możliwy awans do 1/8 finału
   1 Włochy Live 3 6 2 0 1 3-1
   2 Belgia Live 3 6 2 0 1 4-2
   3 Irlandia Live 3 4 1 1 1 2-4
   4 Szwecja Live 3 1 0 1 2 1-3
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   awans do 1/8 finału
   możliwy awans do 1/8 finału
   1 Węgry Live 3 5 1 2 0 6-4
   2 Islandia Live 3 5 1 2 0 4-3
   3 Portugalia Live 3 3 0 3 0 4-4
   4 Austria Live 3 1 0 1 2 1-4

   Euro 2016. Kobieca strona piłki

   Damska jedenastka

   Damska jedenastka "Dziennika Zachodniego" komentuje Mistrzostwa Europy z innego punktu widzenia

   Euro 2016 - prosto z Francji

   Wokół mistrzostw

   Gry On Line - Zagraj Reklama