Chorzów wypowiedział umowę pożyczki Ruchowi. W mieście trwa...

  Chorzów wypowiedział umowę pożyczki Ruchowi. W mieście trwa przeciąganie liny

  Zdjęcie autora materiału
  Jacek Sroka

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na Cichej robi się coraz goręcej

  Na Cichej robi się coraz goręcej ©Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse

  Miasto Chorzów wypowiedziało Ruchowi umowy pożyczki zawarte przed rokiem żądając natychmiastowej spłaty w sumie ponad 15 mln zł. Klub na razie chroni przyśpieszone postępowanie układowe toczące się przed katowickim sądem. Rozmowy cały czas trwają i miasto chciałoby dojść z Ruchem do porozumienia, ale domaga się kolejnych zabezpieczeń 12-milionowej pożyczki z Chorzowskiego Centrum Przedsiębiorczości.
  Na Cichej robi się coraz goręcej

  Na Cichej robi się coraz goręcej ©Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse

  „Ze względu na rażące naruszenie umowy miasto Chorzów oraz Centrum Przedsiębiorczości zmuszone zostały do wypowiedzenia pożyczki dla spółki Ruch Chorzów. Na przełomie maja i czerwca zeszłego roku ówczesny zarząd zawarł porozumienie z piłkarzami i pracownikami na kwotę ok. 1 mln zł - sprawa została ujawniona podczas ostatniego procesu licencyjnego. Doszło więc do złamania umowy, zgodnie z którą wszelkie dyspozycje majątkowe przekraczające 200 tys.
  zł wymagały zgody miasta i Centrum Przedsiębiorczości. Urząd Miasta i spółka miejska dbając o finanse publiczne i chcąc postąpić zgodnie z prawem musieli więc oficjalnie wypowiedzieć umowę” - napisał w swoim oświadczeniu Urząd Miasta.

  „W poniedziałek 26 czerwca, w godzinach popołudniowych do Spółki wpłynęły pisma Prezydenta Miasta Chorzowa i Centrum Przedsiębiorczości Chorzów sp. z o.o. wypowiadające Ruchowi, bez zachowania terminu wypowiedzenia, umowy pożyczek zawartych 9 i 12 maja 2016 roku. Nadawcy zażądali spłaty, w ciągu 14 dniu, odpowiednio 3.217.244,33 zł oraz 12.081.517,81 zł wraz z odsetkami. Jako główny powód decyzji Prezydent Chorzowa i prezes CP podają wypłatę piłkarzom premii za sezon 2015/2016. Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że o konieczności wypłaty premii miasto było na bieżąco informowane, a Spółka, zgodnie z obowiązującą umową między stronami, wystąpiła do miasta pisemnie z prośbą o wyrażenie zgody na tę wypłatę. Do dnia dzisiejszego miasto nie odpowiedziało na to pismo. Dodatkowo, przedstawiciel miasta w Radzie Nadzorczej, Pan Rafał Byrczek sprawujący w jego imieniu kontrolę nad finansami Spółki, brał udział, wraz z Prezesem Januszem Patermanem, w posiedzeniach Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN, podczas których komisja nie zostawiła żadnych wątpliwości co do konieczności wypłaty premii zapowiadając, że bez spełnienia tego warunku Ruch Chorzów zostanie zdegradowany do najniższej klasy rozgrywkowej. W tej sytuacji, mając na uwagę dobro naszego Klubu, tak zasłużonego dla polskiej piłki, prezes i wiceprezes Zarządu podjęli decyzję o zapłaceniu z własnych środków m.in. tej premii. Pieniądze na wypłatę premii nie pochodziły z kasy Klubu, a tym bardziej z kasy miasta, które do tej pory z deklarowanych 3 mln zł nie przekazało Ruchowi ani złotówki. Biorąc pod uwagę powagę sytuacji liczymy na zweryfikowanie przez miasto swojego stanowiska odnośnie wypowiedzenia umów i szybkie porozumienie w tej kwestii - stwierdził z kolei w swoim oświadczeniu Ruch Chorzów.

  „Na razie nie planujemy przystąpienia do egzekucji tej należności. Zarząd Ruchu otrzymał od miasta propozycję porozumienia, które pozwoli na ustalenie nowych warunków i terminów spłaty zadłużenia. W związku z tym, że część zabezpieczeń pożyczki udzielonej prze Centrum Przedsiębiorczości uzależnionych było od gry w ekstraklasie (środki z transferów i emisji telewizyjnych), a część nadal nie zostało ustanowionych (spółka nie wyjaśniła sprawy znaków i nie ustanowiła zastawu rejestrowego na akcjach), warunkiem porozumienia jest przedstawienie przez spółkę nowych zabezpieczeń. Władze miasta są gotowe na dalsze rozmowy w sprawie porozumienia, podkreślając równocześnie, że priorytetem pozostaje dbałość o finanse publiczne” - poinformowała Karolina Skórka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

  Ewentualny brak pożyczki oznaczać będzie załamanie się klubowych finansów i może skończyć się podebraniem I ligowej licencji, bo klub o wszystkich tego typu zdarzeniach musi informować Komisję ds. Licencji Klubowych. To z kolei doprowadziłoby do definitywnego upadku Ruchu. Nie przeżyłby klub, ale i prezydent Andrzej Kotala nie wygrałby wówczas przyszłorocznych wyborów, bo kibice Niebieskich by mu tego nie zapomnieli. Obydwie strony nie mają więc wyjścia i muszą się ze sobą dogadać, a na razie jesteśmy świadkami symbolicznego przeciągania liny.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KoRupcja

   Max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   bo to Polska co teraz komisja licencyjno zrobi HEHE poraz kolejny ich w h... zrRobili hehehehehehehhehhee ale poraz trzeci znowu zielony stoliczek i bydzie git!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ach Ci kibice Ruchu...

   eloziom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

   niestety Ruch to patologia od działaczy po kibiców... którzy pewnie zaraz mnie zwyzywają, ale Wy wolicie reanimowac 10 razy trupa, byle tylko nie zaczynać od początku... Upadliście, utrzymujecie...rozwiń całość

   niestety Ruch to patologia od działaczy po kibiców... którzy pewnie zaraz mnie zwyzywają, ale Wy wolicie reanimowac 10 razy trupa, byle tylko nie zaczynać od początku... Upadliście, utrzymujecie klub 100% z budżetu miasta, a sorry Chorzów to nie WWA, Wrocław ani Gdańsk, Was na to nie stać , ile RUCH ma kibiców? 15 tyś? a miasto ilu ma mieszkaców którzy mają wywalone na Ruch, a woleliby chodniki, ulice, parki itd... Nie potraficie pogodzić sie z losem, a już najbardziej śmieszy mnie argument " zasłużony klub" - hajsu nie ma, stadionu nie ma, piłkarzy nie ma itd - ale zaslużony klub.... i ostatni tytuł z 30 lat temu :P, a od prawie 10 ledwo zipie, z roku na rok jakie wałki przewałki. Ja do Was kibiców nic nie mam, ale Wasz klub mnie jako kibica innej drużyny wkur***, właśnie tymi wałkami, kombinatorykom itd. Mamy 2017 rok, to juz nie miejsce na takie wynalazki, gdyby w Ekstraklapie było 16 takich samych drużyn jak Wasza, to przecież byłby kabaret....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka 4 liga?? O 4 lidze to można było rozmawiać 2 tygodnie temu

   Oregano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   Teraz to rozwiązanie i ewentualny start od B klasy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruch w 4 lidze to nie jest porażką

   Olek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   Cóż wychodzi na to, że Ruch spadnie do 4 ligi, jednak to na razie najlepsza decyzja. Klub musi dojrzeć do Ekstraklasy, czy 1 ligi, zmieniać swoją politykę by nie żyć na kredyt.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Olek

   interia@interia.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   Cóż wychodzi na to, że Ruch spadnie do 4 ligi, jednak to na razie najlepsza decyzja. Klub musi dojrzeć do Ekstraklasy, czy 1 ligi, zmieniać swoją politykę by nie żyć na kredyt.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Potrzebne jest aby powstał autentyczny "ruch" dla ratowania klubu

   Tn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 19

   Tak zasłużonemu klubowi dla polskiej piłki nożnej należy się pomoc nawet spoza Górnego Ślaska . Może potrzeba trochę innych działaczy ...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Srały muchy itd....

   Nie głosuję na Kotale! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   A co to Ruch, jakaś harytatywna instytucja której trzeba pomagać czy czyjś zasra...y prywatny biznes na którym mimo tej sytuacji i tak wielu zarabia i jednocześnie skamla o publiczna pomoc.
   Taki...rozwiń całość

   A co to Ruch, jakaś harytatywna instytucja której trzeba pomagać czy czyjś zasra...y prywatny biznes na którym mimo tej sytuacji i tak wielu zarabia i jednocześnie skamla o publiczna pomoc.
   Taki sobie sposób wybrali na życie i na biznes? To niech się stosują do zasad panujących w biznesie! Mojej firmie żaden Kotala ani inny dupek nie pożyczy publicznej kasy w razie kryzysu tylko trzeba będzie zwijać interes. Może dlatego jest z nią OK w przeciwieństwie do Ruchu którego bonzowie najlepiej nauczyli się wyciągać łapkę do Kotali a ten im płaci za głosy wyborcze pieniędzmi mieszkańców! Za rok trzeba Kotale pogonić z urzędu i tak powinni zrobić mieszkańcy Chorzowa których jest wielokrotnie więcej niż kibiców!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Paterman, sam Pan sobie zgotował ten los ...

   Robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 4

   ... próbując rozegrać miasto poprzez złożenie wniosku o restrukturyzację zadłużenia. Jaka byłaby Pana propozycja ... może konwersja zadłużenia na akcje ?? Przypominam, że to pieniądze publiczne, a...rozwiń całość

   ... próbując rozegrać miasto poprzez złożenie wniosku o restrukturyzację zadłużenia. Jaka byłaby Pana propozycja ... może konwersja zadłużenia na akcje ?? Przypominam, że to pieniądze publiczne, a nie prywatne Pana Prezydenta Kotali więc ja nie jestem zdziwiony, że wobec braku wpływów z tytułu gry w ekstraklasie (które były jednym z zabezpieczeń pożyczki), wobec braku wpływów z ewentualnych transferów (też były jednym z zabezpieczeń ale Pan umożliwił wszystkim wartościowym zawodnikom odejść za darmo), miasto zdecydowało się na tak drastyczny ale jednocześnie całkowicie uzasadniony krok. Mimo wszystko trzymam kciuki za Pana i wierzę, że uda się Panu przezwyciężyć wszystkie trudności i nawiązać z Ruchem do lat jego świetności. Pozdrawiam i życzę powodzenia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego chcą wykoćczyć Ruch

   Czy miasto Zabrze może,a Chorzów nie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 19

   Zabrze wybudowało stadion i łoży na Górnik,a Chorzów jakoś pcha Ruch w czeluście upadku.
   I niech nikt nie mówi,że Górnik nie jest spółką akcyjną,bo to wszystko pic!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wykończyć ?

   Jorguś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Jak sądzisz kto chce wykończyć ? To jest błędna teoria , którą przedstawiasz ! Ktory wierzyciel bedzie chciałby wykończyć dłużnika gdy dłużnik spłaca zobowiazania . Dopiero w przypadku jak...rozwiń całość

   Jak sądzisz kto chce wykończyć ? To jest błędna teoria , którą przedstawiasz ! Ktory wierzyciel bedzie chciałby wykończyć dłużnika gdy dłużnik spłaca zobowiazania . Dopiero w przypadku jak dłużnik zaczyna lawirować , nie podejmuje rozmów , ucieka i zachowuje sie jak złodziej zachodzi wręcz konieczność by pozbawić jego zarzad możliwości dalszego okradania ! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ooo

   ooo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Yno Górnik - Mańka nawet kaske kombinuje na mieście. Robisz płacisz

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama