Jaka przyszłość Ruchu Chorzów? Prezes Smagorowicz ma wizję

  Jaka przyszłość Ruchu Chorzów? Prezes Smagorowicz ma wizję

  Jacek Sroka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ruch Chorzów poprosił władze Chorzowa o pożyczkę w wysokości 18 mln zł na ratowanie Niebieskich. Zrobił to prezes klubu Dariusz Smagorowicz. Decyzję podejmą radni miasta na sesji 31 marca.
  Dariusz Smagorowicz

  Dariusz Smagorowicz ©Fot. Mikolaj Suchan / Polskapres

  Szef chorzowskiego klubu swoimi działaniami biznesowymi budzi wiele kontrowersji. Ruch pod jego wodzą jest najlepszym klubem na Śląsku o czym świadczą wicemistrzostwo Polski w 2012 roku i trzecie miejsce w lidze w 2014 roku wywalczone za jego kadencji. Cieniem na tych sukcesach kładą się jednak ogromne długi Niebieskich przekraczające obecnie 50 mln zł. To przez nie klub znalazł się w tak dramatycznej sytuacji i jeśli miasto nie wyciągnie do niego pomocnej dłoni to grozi mu najpierw nie dostanie licencji na grę w ekstraklasie w przyszłym sezonie, a później postawienie w stan likwidacji.


  Smagorowicz prezesem Ruchu jest od ponad czterech lat . O sterniku Niebieskich głośno zrobiło się już pod koniec 2012 r., gdy przeniósł symbol klubu, czyli słynną „eRkę” do cypryjskiej spółki Ganbist. Wywołało to ogromne kontrowersje wśród kibiców, choć Smagorowicz tłumaczył, że był to wyłącznie zabieg księgowy mający na celu wycenienie marki Ruchu (oszacowano ją wówczas na 12,7 mln zł) i zaoszczędzenie na związanych z tą operacją podatkach. Część fanów wietrzyła w tym spisek, ale cypryjska spółka została szybko wchłonięta przez Ruch i „eRka” nadal jest jego własnością.

  Logo klubu miało „pracować” podatkowo umożliwiając odpisywanie od zysków amortyzacji znaku towarowego. Tych jednak nie było, bo w Ruchu pod względem finansowym nigdy nie działo się zbyt dobrze. Gdy Sma-gorowicz został prezesem Niebieskich krótkoterminowe zobowiązania klubu przekraczały 15 mln zł, a jego strata za rok 2011 zgodnie z raportem giełdowym sięgała 3 mln zł.

  W tej sytuacji Ruch znalazł się na celowniku Komisji Licencyjnej PZPN i rozpoczęło się mozolne naprawianie jego finansów. W tym sezonie klub z powodu niespłaconych zobowiązań stracił w tabeli jeden punkt.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   piniondz niy śmierdzi

   mara ślonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   a Ruch bydzie grou na Slonskim!!! A na Cichy bydzie tryningi miou!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyłudzenie

   prokurator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   próba największego w historii miasta wyłudzenia publicznych pieniędzy przez prywatną osobę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co

   to jest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   50 baniek podobnie jest w innych klubach wisla, legia, gornik, sląsk i wielu innych - a teraz pytanie, gdzie wszystkie te zarządy robiły by to co robia oni maja te kluby w żopie tylko kasa sie...rozwiń całość

   50 baniek podobnie jest w innych klubach wisla, legia, gornik, sląsk i wielu innych - a teraz pytanie, gdzie wszystkie te zarządy robiły by to co robia oni maja te kluby w żopie tylko kasa sie liczy a czy klub będzie grał w 4 lidze to im zwisa ta cała liga to jest dno i meter mułu, nie wspomne o sedziach pozim a-klasy w Europie szkoda słów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie cierpię tego

   Poinformowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Cieżko mi zrozumieć jak ludzie inteligentni w kółko powielają ten sam błąd , nieprawdę.Jeszcze ciężej mi zrozumieć , ze ludzie robiący w gazecie tego błędu nie poprawiaja.
   Pytanie:
   Od kiedy GOP...rozwiń całość

   Cieżko mi zrozumieć jak ludzie inteligentni w kółko powielają ten sam błąd , nieprawdę.Jeszcze ciężej mi zrozumieć , ze ludzie robiący w gazecie tego błędu nie poprawiaja.
   Pytanie:
   Od kiedy GOP to aglomeracja ?
   Od szkoły podstawowej , a było to już jakiś czas temu wiem , ze GOP to KONURBACJA !
   Czyli zespół miejski o wielu ośrodkach ( centrach ) .
   Aglomeracjami w naszym pięknym kraju są np. Kraków , Wrocław , Warszawa.
   A GOP i tak zwane Trójmiasto są KONURBACJAMI !!!
   Pozdrowienia dla redaktorów .
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bicie piany

   Obser (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Ruch dostanie 18 baniek, a Kotala nie wybuduje stadionu ...zresztą to było wiadome, chodziło tylko o głody kibiców!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama