Ważne
  Ruch Chorzów: Kurczyk napisał do prezydenta Kotali ws....

  Ruch Chorzów: Kurczyk napisał do prezydenta Kotali ws. działania na szkodę klubu

  Tomasz Kuczyński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Aleksander Kurczyk

  Aleksander Kurczyk ©Lucyna Nenow / Polska Press

  W liście otwartym do prezydenta Chorzowa jeden z głównych udziałowców Ruchu Aleksander Kurczyk zasugerował możliwe działanie miasta na szkodę klubu!
  Aleksander Kurczyk

  Aleksander Kurczyk ©Lucyna Nenow / Polska Press

  List otwarty do prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali w sprawie wypowiedzi prasowych dotyczących pożyczek udzielonych spółce Ruch Chorzów S.A.


  Szanowany Panie Prezydencie,
  Działając w imieniu spółki AMG Silesia sp. z o.o., w odpowiedzi na doniesienia prasowe, zmuszony jestem zająć stanowisko w sprawie.

  W świetle doniesień prasowych można odczytać, że Miasto Chorzów oraz spółka Ruch Chorzów doszły do porozumienia w sprawie spłaty umów pożyczek zawartych pomiędzy miastem Chorzów a spółką Ruch z dnia 9 maja 2016 roku oraz pomiędzy Centrum Przedsiębiorczości a spółką Ruch z dnia 12 maja 2016 roku.
  Wyczytać z tych anonsów prasowych można, że Miasto Chorzów oświadcza do publicznej wiadomości, że nadal wspiera i ratuje spółkę Ruch, albowem nie obawia się o spłatę swoich wierzytelności z wyżej wymienionych umów pożyczek, albowiem Miasto posiada dobre zabezpieczenia na majątku spółki zależnej od AMG Silesia sp. z o.o., a to na hipotece do kwoty łącznej 14 mln złotych na nieruchomościach stanowiących własność spółki UROVITA sp. z o.o Takie twierdzenia składane do mediów są nie tylko nieuprawnione, ale i wprowadzają opinię publiczną w błąd!

  Każda czynność zmierzająca do dochodzenia należności Miasta Chorzów od poręczycieli osobistych i rzeczowych spółki Ruch wywołuje automatyczny skutek w postaci regresów, które skutkować będą oczywistą odpowiedzialnością za ich spłatę, spółkę Ruch.

  Zatem nieuprawnione są Pana twierdzenia przekazywane do mediów jakoby dochodzenie należności z umów pożyczek przez Miasto Chorzów nie przekładało się w żaden sposób na spółkę Ruch. Jest bowiem oczywiste, że takie ewentualne działanie Miasto Chorzów jest w istocie działaniem przeciwko spółce Ruch, a zatem każda próba dochodzenia należności przez Miasto Chorzów wobec poręczycieli osobistych i rzeczowych spółki Ruch stanowi czynność skutkującą natychmiastową odpowiedzialnością spółki Ruch wobec poręczycieli i pod względem merytorycznym, jak również medialnym, powinna być zrównana z działaniem Miasta Chorzów bezpośrednio przeciwko spółce Ruch.

  Właściwość stosunku poręczenia, która z pewnością jest Panu znana, prowadzi bowiem właśnie do takich skutków, że spełnienie świadczenia przez poręczyciela nie zwalnia dłużnika (spółka Ruch), a wręcz przeciwnie czyni dłużnika natychmiast zobowiązanym do zwrotu wszystkiego co poręczyciel świadczył za niego na rzecz wierzyciela (Miasta Chorzów). Innymi słowami, powinien Pan Prezydent mieć pełną świadomość podejmowanych przez siebie działań, które poprzez skierowanie roszczeń do poręczycieli spółki Ruch, będą skutkowały wprost odpowiedzialnością spółki Ruch wobec tych podmiotów.

  Ponadto trudno sobie wyobrazić możliwość skonstruowania jakiegokolwiek budżetu umożliwiającego funkcjonowanie klubu (spółki) Ruch w takich warunkach. Innymi słowy byłby to powrót do sytuacji sprzed podpisania umowy ze spółką EGB (Monevia), która to umowa była przecież negocjowana przez przedstawiciela Miasta Chorzów w ówczesnych władzach spółki Ruch.

  Zatem wnoszę o to, aby w kontaktach z mediami na przyszłość informował Pan w pełni sympatyków klubu o faktycznych skutkach podejmowanych, czy też zamierzonych przez siebie czynnościach, które w istocie bezpośrednio wywołują skutki w majątku spółki Ruch, której Miasto Chorzów jest akcjonariuszem.

  Z powyższego można wyprowadzić wniosek, że akcjonariusz spółki Ruch, który udzielił jej wsparcia finansowego udzielając pożyczek z dniach 9 i 12 maja 2016 roku (drugą pożyczkę przez podmiot od siebie w stu procentach zależny) działa w istocie na szkodę podmiotu, którego jest akcjonariuszem, albowiem w chwili zawierania tych umów pożyczek doskonale zdawał sobie sprawę ze stanu finansowego pożyczkobiorcy, co w sposób jednoznaczny wyraził nie tylko w treści samych umów pożyczek, ale i w dodatkowo zawartym porozumieniu restrukturyzacyjnym z dnia 9 maja 2016 roju, które to porozumienie nota bene nie zostało przez Miasto Chorzów w pełni zrealizowane (Miasto Chorzów, co już wcześniej było podnoszone przez naszą spółkę, nie podjęło nawet starań o udzielenie spółce Ruch pożyczki długoterminowej w wysokości 18 mln zł w pełnej wysokości). Zatem działanie Miasta Chorzów nosi znamiona działalności na szkodę spółki, której jest akcjonariuszem i pewnie w przyszłości może rodzić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną takimi czynnościami.

  Żywimy jednocześnie nadzieje, że niniejsze pismo sprawi, że w przyszłości będzie Pan Prezydent informował media w sprawie pożyczek udzielonych spółce Ruch w sposób rzetelny, w pełni przedstawiający skutki ewentualnie podejmowanych działań, a ewentualna decyzję o podjęciu działań przeciwko poręczycielom spółki oceni Pan w kontekście ewentualnej odpowiedzialności akcjonariusza za szkodę wyrządzoną spółce Ruch.

  Na marginesie pragnę zaznaczyć, że w spółce Ruch nigdy nie pełniłem funkcji prezesa zarządu. W trudnych dla spółki okresie pomiędzy 29.06 a 29.11.2017 r. w związku z powstałym wakatem w zarządzie i brakiem możliwości jego uzupełnienia zostałem, jako przewodniczący Rady Nadzorczej oddelegowany na czas określony do pracy w Zarządzie.


  Aleksander Kurczyk,
  prezes zarządu AMG Silesia Sp. z o.o.  Prezydent Andrzej Kotala 7 lipca na konferencji dotyczącej porozumienia w sprawie nowych warunków zabezpieczenia pożyczki dla Ruchu mówił m.in.:

  Zdajemy sobie sprawę, że Ruch Chorzów nie ma dziś środków finansowych, aby móc w lipcu spłacić część pożyczki. Dlatego też rozważamy możliwość windykacji osób trzecich, które zastawy dały jako zabezpieczenie pożyczki.

  Kogo mam nam myśli mówiąc, o osobach trzecich? Tych, którzy wtedy te pożyczki zastawili swoim prywatnym majątkiem, czyli współudziałowcy.

  Według naszej wiedzy i naszych opinii prawnych pan Aleksander Kurczyk jest poręczycielem pożyczki i dalej jest akcjonariuszem klubu. Nie wykluczam, że on, poprzez swoje spółki, będzie jedną z osób, z której będą ściągane wierzytelności.


  #TOPSportowy24 - SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU  20 lat po powodzi tysiąclecia na Śląsku  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruch?

   Bmbl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A co to jest ten ruch chorzow ??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wandalizm

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Mieszkam w Łagiewnikach. Tutaj kibicuje się przede wszystkim Ruchowi Chorzow. Widać to na każdym budynku. Wandale piszą po nowych elewacjach. Mieszkańcy za ciężkie pieniądze wyremontowali...rozwiń całość

   Mieszkam w Łagiewnikach. Tutaj kibicuje się przede wszystkim Ruchowi Chorzow. Widać to na każdym budynku. Wandale piszą po nowych elewacjach. Mieszkańcy za ciężkie pieniądze wyremontowali kamienice, bloki by za kilka dni były popisane sprayami. Patologia potrafi zniszczyć wszystko byle tylko pisało "Ruch". Rzygać się chce zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no tak

   Chorzowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   I głównie dla tego napisałem, żeby klub zlikwidować, stadion zaorać a teren dać pod budowę ośrodka dla uchodźców. Chyba żeby spróbować rzygnąć na te zdewastowane na białoniebiesko elewacje. Podoba...rozwiń całość

   I głównie dla tego napisałem, żeby klub zlikwidować, stadion zaorać a teren dać pod budowę ośrodka dla uchodźców. Chyba żeby spróbować rzygnąć na te zdewastowane na białoniebiesko elewacje. Podoba mi się :).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie prezydencie zmiłuj się nad nami...

   KevRen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Dlaczego Ruch nie informuje swoich kibiców o faktycznej sytuacji o mieście i o sprawach związanych z klubem ?

   Panie prezydencie wokół miasta i Ruchu jest już taki syf i ferment, że ludzie nie chcą...rozwiń całość

   Dlaczego Ruch nie informuje swoich kibiców o faktycznej sytuacji o mieście i o sprawach związanych z klubem ?

   Panie prezydencie wokół miasta i Ruchu jest już taki syf i ferment, że ludzie nie chcą tu mieszkać, a co dopiero inwestować.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego ??

   Marcopolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Dlaczego taka informacja wciąż nie jest podawana na stronie niebiescy.pl ? Czyżby prawda kula w oczy??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dość

   Chorzowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

   Mam tego dosyć, dlaczego miasto ma ciągle ratować ten klub. Dla mnie to sama patologia. W ubiegłym roku w trakcie negocjacji ruchu z miastem kibole wywiesili baner z nazwiskami radnych którzy byli...rozwiń całość

   Mam tego dosyć, dlaczego miasto ma ciągle ratować ten klub. Dla mnie to sama patologia. W ubiegłym roku w trakcie negocjacji ruchu z miastem kibole wywiesili baner z nazwiskami radnych którzy byli przeciwni tej "pożyczce". Nawoływali tam do czynów karalnych. Dlaczego mam oglądać (niestety nie da się nie oglądać) elewacje budynków zniszczone mazami niebieskobiałymi. Kibole kompletnie nie wpisują się w mieszkańców. Po każdym meczu trasa ich przejścia jest znaczona zniszczeniami. Po przegranej z frustracji a po wygranej z euforii. Tak czy siak miasto potrzebuje kilku dni na sprzątanie po nich. Nie jestem fanem piłki nożnej tylko żal mi marnowanych podatków. Los klubu jest mi kompletnie obojętny, dla mnie można go zlikwidować, stadion zaorać a teren dać pod budowę osrodka dla uchodźców. Dla mnie kibole są gorsi niż uchodźcy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dość

   Chorzowianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

   Mam tego dosyć, dlaczego miasto ma ciągle ratować ten klub. Dla mnie to sama patologia. W ubiegłym roku w trakcie negocjacji ruchu z miastem kibole wywiesili baner z nazwiskami radnych którzy byli...rozwiń całość

   Mam tego dosyć, dlaczego miasto ma ciągle ratować ten klub. Dla mnie to sama patologia. W ubiegłym roku w trakcie negocjacji ruchu z miastem kibole wywiesili baner z nazwiskami radnych którzy byli przeciwni tej "pożyczce". Nawoływali tam do czynów karalnych. Dlaczego mam oglądać (niestety nie da się nie oglądać) elewacje budynków zniszczone mazami niebieskobiałymi. Kibole kompletnie nie wpisują się w mieszkańców. Po każdym meczu trasa ich przejścia jest znaczona zniszczeniami. Po przegranej z frustracji a po wygranej z euforii. Tak czy siak miasto potrzebuje kilku dni na sprzątanie po nich. Nie jestem fanem piłki nożnej tylko żal mi marnowanych podatków. Los klubu jest mi kompletnie obojętny, dla mnie można go zlikwidować, stadion zaorać a teren dać pod budowę osrodka dla uchodźców. Dla mnie kibole są gorsi niż uchodźcy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dość

   Dragovič (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

   Skoro "los Klubu jest dla Ciebie kompletnie obojetny" to nie zabieraj głosu w tej sprawie i zajmij się czymś innym.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kasa

   as (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To dlaczego nie utrzymacie klubu z biletów i reklam ???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pieniądze za NAS...

   agitto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

   Panie prezydencie gdzie sa pieniądze podatników ?! Z tego co widać to miasto przekazuje mieszkańcom sprzeczne informacje ?! Jak sie juz straciło to chcemy byc świadomi, ze inwestycja w Ruch nie...rozwiń całość

   Panie prezydencie gdzie sa pieniądze podatników ?! Z tego co widać to miasto przekazuje mieszkańcom sprzeczne informacje ?! Jak sie juz straciło to chcemy byc świadomi, ze inwestycja w Ruch nie opłaciła sie NAM...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie postoje

   Nie mam ochoty na Kotleta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

   A ja się dziwię, dlaczego Chorzów się nie rozwija... Jak prezydent atakuje i straszy inwestorów to pewnie w Chorzowie przestaną budować się nawet Biedronki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Silesia

   Jasiu R (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

   Tak może poza działaniami na szkodę spółki odniósłby się pan niePrezes , ale prezes do kwestii działania na szkodę wierzycieli poprzez wybiórcze spłacanie zobowiązań wyłącznie do podmiotów od...rozwiń całość

   Tak może poza działaniami na szkodę spółki odniósłby się pan niePrezes , ale prezes do kwestii działania na szkodę wierzycieli poprzez wybiórcze spłacanie zobowiązań wyłącznie do podmiotów od siebie zależnych ? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale bajzel!

   PussyKiller (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 3

   O curwa ale kyrk w tym Chorzowie.. głowa mała!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama