Zmartwychwstanie Ruchu Chorzów albo brak licencji. Decyzję...

  Zmartwychwstanie Ruchu Chorzów albo brak licencji. Decyzję podejmą radni

  Jacek Sroka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Losy piłkarzy Ruchu ważyć się będą nie tylko na piłkarskim boisku, ale także na sesji Rady Miasta

  Losy piłkarzy Ruchu ważyć się będą nie tylko na piłkarskim boisku, ale także na sesji Rady Miasta ©Fot. Arkadiusz gola

  Prezes Ruchu Chorzów zwrócił się do prezydenta miasta z prośbą o udzielenie klubowi 18 mln zł pożyczki Sprawa będzie dyskutowana na sesji Rady Miasta 31 marca. Od wyniku głosowania zależy los klubu.
  Losy piłkarzy Ruchu ważyć się będą nie tylko na piłkarskim boisku, ale także na sesji Rady Miasta

  Losy piłkarzy Ruchu ważyć się będą nie tylko na piłkarskim boisku, ale także na sesji Rady Miasta ©Fot. Arkadiusz gola

  To będą przełomowe tygodnie w historii Ruchu. 31 marca rozstrzygnie się czy Niebiescy będą mieli szansę na grę w ekstraklasie w przyszłym sezonie. Tego dnia nie tylko upływa bowiem termin złożenia dokumentów licencyjnych w PZPN, ale też wyznaczona jest sesja Rady Miasta Chorzowa, która ma podjąć decyzję, czy udzielić klubowi 18 mln zł pożyczki mającej mu umożliwić otrzymanie licencji.

  - Sytuacja finansowa Ruchu jest dramatyczna. Nigdy wcześniej spółka nie była w takich tarapatach - powiedział Sławomir Janiszewski, przedstawiciel miasta w Radzie Nadzorczej Ruchu.

  Nie jest tajemnicą, że cho-rzowski klub jest poważnie zadłużony. Zobowiązania krótkoterminowe notowanego na warszawskiej giełdzie Ruchu na dzień 31 grudnia przekroczyły 43 mln zł. Do tej pory Niebieskim pomagała pewna firma finansowa, która w takich trudnych chwilach od 2011 roku, oczywiście nie bezinteresownie, wspierała ich gotówką pożyczając ją m.in. pod zastaw cesji z wpływów z gry w ekstraklasie. W os-tatnim czasie doszło jednak w niej do zmian właścicielskich i zamierza ona wycofać się z tej działalności. W dodatku zażądała od klubu zwrotu pożyczonych wcześniej pieniędzy.

  ¬- To jest duża kwota i klubu nie stać na spłacenie tego długu, dlatego oficjalnie zwróciłem się do prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali z prośbą o pomoc. Chodzi o udzielenie klubowi, w którym miasto ma ponad 22 procent udziałów, pożyczki. Sprawa ta ma być rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta - stwierdził Dariusz Smagorowicz, prezes Ruchu.

  Szef Niebieskich podkreśla, że w ostatnich czterech latach klub zrobił wiele jeśli chodzi o poprawę swoich finansów. Pod nadzorem Komisji Licencyjnej PZPN i Komisji Nadzoru Finansowego UEFA obniżył o połowę koszty swojej działalności w porównaniu do roku 2012.

  ¬- Po raz pierwszy od dawna spółka miała zysk na działalności operacyjnej bez uwzględnienia kosztów finansowych. Gdyby w procesie licencyjnym chodziło tylko o spłatę zobowiązań wobec zawodników, trenerów i pracowników klubu, to na pewno byśmy tę licencję dostali, bo mamy pieniądze na te zobowiązania. Drugą częścią licencji jest jednak prognoza finansowa na przyszłość, do której z roku na rok PZPN przywiązuje coraz wię-kszą wagę, a ta wobec ciągnących się za nami starych zobowiązań nie może wypaść pozyty-wnie - stwierdził Smagorowicz.

  Prezes chorzowskiego klubu i władze miasta wynegocjowali z funduszem bardzo korzystną umowę spłaty tego zadłużenia. Po sprawdzeniu przez prawników w tym tygodniu ma ona zostać podpisana, ale to czy wejdzie w życie zależy od decyzji chorzowskich radnych. Jak przyznał prezes Smagorowicz innego planu Ruch w tej chwili nie ma.

  - Jeśli radni zgodzą się na udzielenie tej pożyczki to będzie prawdziwe zmartwychwstanie Ruchu. Za jednym zamachem zrestrukturyzujemy wszystkie zewnętrzne zobowiązania. Zostaną tylko zobowiązania wobec akcjonariuszy, które Komisja Licencyjna akceptuje, a przed klubem otworzą się zupełnie nowe możli-wości - powiedział Smagorowicz.

  Dla miasta oznacza to podjęcie bardzo trudnej decyzji: to wybór pomiędzy ratowaniem Ruchu przed spadkiem a modernizacją stadionu przy ul. Cichej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobijanie Ruchu

   gosc14 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Smagor załatwił Podbeskidzie Bielsko-Biała teraz doji Ruch i to nieźle 43 mln.Ruch to klub grający na klepisku lepsze boiska mają kluby trzecioligowe tragedia,

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kasa dla niebieskich

   oooo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   "Młody" menadżer z Alby Wiesław R na Prezesa i kasa się znajdzie. Niech Alba da w końcu śmieci za meeeeega kaskę wozi. W niemcach dają a w Chorzowie się szczypią. Jak nie ma kaski to koniec z kasą...rozwiń całość

   "Młody" menadżer z Alby Wiesław R na Prezesa i kasa się znajdzie. Niech Alba da w końcu śmieci za meeeeega kaskę wozi. W niemcach dają a w Chorzowie się szczypią. Jak nie ma kaski to koniec z kasą dla niemca. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto to ? kto to ? ABC pyta ?

   Megader czy magik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czy chodzi o Sraczyńskiego ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruchowi powinien

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   pomóc RAŚ wraz z jego firerem nijakim, ale największym Ślunzokiem - mającym ukraińskie pochodzenie Jorgusiem Gorcelikiem!.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   apel do prezesa Ruchu Chorzów

   żegota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Apeluję do prezesa Smagorowicza o powściągliwość w określaniu sytuacji klubu, zwłaszcza w okresie wielkopostnym. Herezja na dobre klubowi nie wyjdzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dojna krowa

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Oczywiście że Kotala zapłaci - to przecież wyborcy a o stołek trzeba dbać

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo