Siatkówka: Puchar Polski nie dla Jastrzębskiego Węgla. Finał: ZAKSA - Skra Bełchatów 2:3

Jastrzębski Węgiel
W meczu ćwierćfinałowym turnieju o Puchar Polski we Wrocławiu jastrzębianie dostali prawdziwe lanie od drużyny z Kędzierzyna-Koźla. W finale PGE Skra Bełchatów wygrała z ZAKSĄ 3:2.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle to lider PlusLigi, który był faworytem potyczki z Jastrzębskim Węglem w meczu o awans do półfinału Pucharu Polski. Niespodzianki nie było - kędzierzynianie bez trudu wygrali 3:0 i w sobotę o godzinie 14.45 zagrają z broniącym trofeum Lotosem Trefl Sopot. Drużyna z Sopotu pokonała Czarnych Radom 3:2. W sobotnim półfinale ZAKSA pokonał Trefla 3:0.

Już w pierwszym secie spotkania ZAKSY z jastrzębianami widać było, że bardzo trudno będzie zatrzymać walec z Kę-dzierzyna. Wprawdzie na pier-wszej przewie technicznej było 8:5, ale szybko zrobiło się 17:9, potem 20:10. Zespołowi trenera Ferdinando De Giorgiego wychodziło wszystko, stąd wygrana 25:12.

Drugi set źle zaczął się dla Jastrzębskiego Węgla (3:8), jednak nasza drużyna podjęła walkę i wprowadziła trochę nerwowości w szeregi faworyta. Przy stanie 12:10 trener ZAKSY poprosił o czas, potem Jastrzębski zdobył jeszcze jeden punkt i było 12:11. Na tym skończyła się dobra passa, bo przy następnej przerwie technicznej na tablicy świetnej widniał wynik 16:12. Kędzierzynianie wygrali drugiego seta do 17.

ZAKSA z animuszem zaczęła trzeciego seta i prowadziła 7:3. Zagrywki powracającego po kontuzji Piotra Haina dały ostatnią nadzieję Jastrzębskiemu Węglowi - 7:6. Dwa razy został popełniony błąd ustawienia drużyny, co spowodowało, że jastrzębianie sami podali rękę ekipie z Kędzierzyna, która odskoczyła na 11:7. Podopieczni trenera Marka Lebedewa nie potrafili już znaleźć żadnego sposobu na odwrócenie losów tego meczu.

MVP spotkania wybrano Dawida Konarskiego, który zdobył 14 punktów (11 ataków, 2 asy i jeden blok).

Jastrzębianie grali w finale Pucharu Polski w 2008, 2012 i 2014 roku, a w 2010 r. zdobyli trofeum. Teraz mogą skupić się już na lidze. Następny mecz mają 10 lutego w Bielsku-Białej z BBTS-em.

Puchar Polski siatkarzy

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:12, 25:17, 25:15)
ZAKSA: Tillie, Konarski, Gladyr, Wiśniewski, Deroo, Toniutti, Zatorski (libero).
Jastrzębski Węgiel: Muzaj, Boruch, Masny, De Rocco, Sobala, Szafranowicz, Popiwczak (libero) oraz Mihułka (libero), Van Lankvelt, Gil, Strzeżek, Formela, Hain.

Cerrad Czarni Radom - Lotos Trefl Gdańsk 2:3 (18:25, 21:25, 25:22, 25:22, 13:15)

GKS Katowice - Asseco Resovia Rzeszów 0:3 (14:25, 19:25, 20:25)
GKS: Król, Błoński, Kalembka, Pietraszko, Fijałek, Sobański, Mariański (libero) oraz Januszewski (libero), Butryn, Jurkojć, Naliwajko, Biegun, Przystał.
Resovia: Kurek, Jaeschke, Holmes, Achrem, Paszycki, Drzyzga, Ignaczak (libero) oraz Penczew, Witczak.

SMS PZPS Spała - PGE Skra Bełchatów 0:3 (20:25, 22:25, 16:25)

Sobota: półfinały

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Lotos Trefl Gdańsk 3:0 (25:23, 25:21, 25:16)

Asseco Resovia Rzeszów - PGE Skra Bełchatów 1:3 (25:18, 20:25, 18:25, 24:26)

Niedziela: finał ZAKSA - Skra 2:3 (25:12, 23:25, 25:22, 26:28, 17:19)