Ewa Swoboda pobiła rekord Polski do lat 20 i została najlepszą juniorką na świecie

Tomasz Biliński

Sportowy24

Sportowy24

Ewa Swoboda w Austrii osiągnęła najlepszy czas od 30 lat, jeśli chodzi o polskie zawodniczki

Ewa Swoboda w Austrii osiągnęła najlepszy czas od 30 lat, jeśli chodzi o polskie zawodniczki ©Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany

Ewa Swoboda zajęła drugie miejsce w biegu na 100 m podczas mityngu w austriackim St. Poelten. Polka przebiegła dystans w 11,18 s i tym samym ustanowiła rekord Polski do lat 20, a także została liderką światowych tabel juniorek.

W finałowej rywalizacji Swoboda wpadła na metę równo z reprezentantką RPA Cariną Horn. Choć początkowo obie zawodniczki zostały sklasyfikowane ex aequo na pierwszym miejscu, to po weryfikacji wyżej postawiono Horn. Jednak czas pozostał bez zmian. Wynik jest nowym rekordem Polski do lat 20 oraz najlepszym wynikiem uzyskanym w sezonie 2016 na świecie przez juniorkę.

Dzięki temu 18-letnia sprinterka awansowała na trzecie miejsce w polskich tabelach wyników. Z takim samym czasem dystans przebiegła Elżbieta Tomczak (na mityngu w Lublinie w czerwcu 1984 roku). Szybciej od tej dwójki biegały tylko Irena Szewińska (11,13) i Ewa Kasprzyk (10,93).

W finale 100 m w St. Poelten czwarte miejsce zajęła Marika Popowicz-Drapała (11,51 s), która w Austrii pobiegła także na 200 m i, jak informuje oficjalna strona Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, z czasem 23,45 s wypełniła wskaźnik na mistrzostwa Europy w Amsterdamie. Adam Pawłowski zajął pierwszą pozycję w finale B na 100 m uzyskując czas 10,57 s oraz na dystansie dwukrotnie dłuższym (21,38 s). Natomiast w biegu na 400 metrów zwycięstwo odniosła Patrycja Wyciszkiewicz (53,31 s). Piąta na 800 m była Weronika Wyka – 2:06,60.