Polska - Austria 0:11. Bolesna lekcja hokeja. Nie dla nas miejsce w elicie

Przed rokiem w Spodku wygraliśmy z Austrią 1:0. Teraz w Kijowie ulegliśmy 0:11
Przed rokiem w Spodku wygraliśmy z Austrią 1:0. Teraz w Kijowie ulegliśmy 0:11 Fot. arkadiusz gola
Biało-Czerwoni na zakończenie mistrzostw świata Dywizji 1A w Kijowie zostali rozgromieni przez Austriaków 11:0 i zajęli w turnieju czwartą lokatę. Ostatni raz tak wysoko przegraliśmy w 1989 roku z Kanadą.

Po czwartkowej wygranej z Węgrami 2:0 Polacy przed ostatnim spotkaniem w MŚ na Ukrainie mieli jeszcze szansę na awans. Austriacy błyskawicznie wybili jednak podopiecznym trenera Jacka Płachty z głowy marzenia o elicie. Już po 10 minutach gry rywale prowadzili 3:0, a ostatecznie spotkanie zakończyło się klęską Biało-Czerwonych 0:11.

Austriacy dzień wcześniej rozgromili rewelację tego turnieju Koreę Południową 5:0 i doskonale zdawali sobie sprawę, że zwycięstwo nad Polską na im awans do elity. Ich wyższość na lodzie ani przez chwilę nie podlegała dyskusji. Trener Płachta próbował pobudzić Polaków do walki, po I tercji zmienił bramkarza i po
raz pierwszy w tym turnieju wpuścił między słupki Rafała Radziszewskiego, ale nie na wiele to się zdało. Biało-Czerwoni nie potrafili strzelić nawet honorowego gola, bo wykonujący pod
koniec II tercji karnego Damian Kapica nie tylko go nie wykorzystał, ale podczas najazdu na
bramkę nawet nie oddał strzału.

Polacy zakończyli MŚ w Kijowie na czwartym miejscu. To najgorsza lokata od powrotu naszej kadry do Dywizji 1A. Zarówno przed dwoma laty w Krakowie jak i rok temu w Katowicach zajmowaliśmy trzecie miejsce. W Tauron Arenie drużyna Płachty zdobyła tylko 6 pkt, a w Spodku miała na koncie 9 pkt.

Na Ukrainie Polacy nie grali źle. Wygrali spotkania z Ukrainą i Węgrami oraz stoczyli zacięty bój z Kazachstanem ulegając spadkowiczowi z elity dopiero po dogrywce. Klęska z Austrią pozostawiła jednak spory niesmak po tym występie. Po raz ostatni 0:11 Polacy przegrali bowiem w 1989 r. z reprezentacją Kanady!

Austria wraca do elity po
dwuletniej przerwie. Dzięki wygranej w karnych w ostatnim meczu turnieju z gospodarzami po raz pierwszy do
grona najlepszych hokejowych drużyn świata awansowała natomiast Korea Płd. Do Dywizji 1B ponownie spadła Ukraina.

MŚ Dywizji 1A w Kijowie

Polska – Austria 0:11 (0:3, 0:4, 0:4)
0:1 Martin Ulmer (2), 0:2 Brian Lebler (8), 0:3 Fabio Hofer (11), 0:4 Thomas Raffl (29), 0:5 Lukas Haudum (30), 0:6 Konstantin Komarek (36), 0:7 Konstantin Komarek (40), 0:8 Steven Strong (47), 0:9 Lukas Hau-
dum (49), 0:10 Brian Lebler (51), 0:11 Brian Lebler (56).

Polska Odrobny (21. Radziszewski) – Wajda, Bryk; Wronka, Pasiut, Malasiński – Ciura, Pociecha; Kolusz, Zapała, Łopuski – Kruczek, Wanacki; Chmielewski, Bryniczka, Galant – Rompkowski; Urbanowicz, Dziubiński, Kapica, Jeziorski.

Węgry – Kazachstan 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)
Korea Płd. – Ukra-ina 2:1 po karnych (0:0, 1:1, 0:0, 0:0), karne 2:0.

1. Austria 5 12 22-4
2. Korea Płd.5 11 14-11
3. Kazachstan5 11 13-10
4. Polska 5 7 6-17
5. Węgry 5 3 8-14
6. Ukraina 5 1 7-14

Materiał oryginalny: Polska - Austria 0:11. Bolesna lekcja hokeja. Nie dla nas miejsce w elicie - Dziennik Zachodni