Skoki narciarskie w Planicy 24.3.2018 Polska przegrała przez Piotra Żyłę? Kamil Stoch i Stefan Hula bronią skoczka z Wisły WIDEO

Przemysław Drewniak
Dalekie loty Kamila Stocha nie wystarczyły Polakom do zajęcia miejsca na podium w konkursie drużynowym w Planicy Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Drużyna Polski przegrała w konkursie skoków narciarskich w Planicy 24.3.2018 Wielu komentatorów wini za to Piotra Żyłę, lecz Kamil Stoch i Stefan Hula bronią kolegi. W sobotnim konkursie drużynowym w Planicy reprezentacja Polski zajęła 4. miejsce i straciła szansę na zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów. Wygrała Norwegia, przed Niemcami i Słowenią. Kapitalne skoki oddał Kamil Stoch, który dwukrotnie lądował daleko za 240. metrem.

Przed ostatnim w tym sezonie konkursem drużynowym reprezentacja Polski chciała za wszelką cenę wyprzedzić Niemców, co pozwoliłoby biało-czerwonym zakończyć sezon na 2. miejscu w klasyfikacji Pucharu Narodów. Po pierwszej serii podopieczni Stefana Horngachera byli blisko osiągnięcia celu, bo po doskonałym skoku Kamila Stocha na 248,5 metra ustępowali tylko liderującej z dużą przewagą Norwegii. W drugiej serii Polacy niestety nie spisali się jednak najlepiej i wypadli poza podium.

Polska drużyna skoczków narciarskich w składzie Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch zajęła czwarte miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w słoweńskiej Planicy. Wygrali Norwegowie. Drugie miejsce zajęli Niemcy, a trzecie Słoweńcy.
Najsłabszym ogniwem w polskim zespole był Piotr Żyła. Koledzy z drużyny nie mają mu jednak tego za złe.

- Piotr Żyła jest zły na siebie. Wie, że stać go na bardzo dobre skoki, ale czasem tak bywa - mówił po konkursie Stefan Hula. Wtórował mu Kamil Stoch.

Polscy skoczkowie bronią Piotra Żyły

- Nie zawsze wszystko wychodzi tak jak chcemy, ale od tego jest drużyna, żeby się wspierać - dodał trzykrotny mistrz olimpijski.

ZOBACZ KONIECZNIE
FANTASTYCZNE SKOKI KAMILA STOCHA W PLANICY

Poniżej swoich możliwości skoczyli Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Wiślanin w obu skokach nie zachwycił (211 i 207 metrów), a Kubacki, choć w pierwszej serii uzyskał 223 m, to w drugiej lądował aż o 12 metrów bliżej. Do zajęcia miejsca na podium nie wystarczyły bardzo dobre próby Stefana Huli i Stocha. Skoczek ze Szczyrku w pierwszej serii pobił nawet swój rekord życiowy (231 m), a Stoch był w czołówce najlepszych zawodników dnia.

Niemcy zajęli drugie miejsce zwłaszcza dzięki znakomitej postawie Richarda Freitaga i Markusa Eisenbichlera, którzy w swoich skokach nie zeszli poniżej poziomu 234 metrów. Słowenia nieznacznie, bo o zaledwie 4 punkty wyprzedziła Polskę. Miejsce na podium gospodarze zawdzięczają przede wszystkim Domenowi Prevcowi, który dwukrotnie lądował na 237. metrze. W całym konkursie Norwegia triumfowała z prawie 140-punktową przewagą nad resztą stawki.

W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska niemal na pewno zajmie 3. miejsce, bo strata 190 punktów do drugich Niemców jest już nie do odrobienia.

W niedzielę czekają nas ostatnie w tym sezonie rozstrzygnięcia - stawką konkursu indywidualnego będzie zwycięstwo w Pucharze Świata w lotach narciarskich oraz cyklu Planica 7. Po sobotnich zawodach w słoweńskim turnieju wciąż prowadzi Johann Andre Forfang, a drugi Stoch traci do niego 22,1 punktu.