Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOUR DE POLOGNE 2017: Czesław Lang o II etapie w Katowicach WIDEO

Bartłomiej Wortolec
Tour de Pologne 2017: Czesław Lang o II etapie
Tour de Pologne 2017: Czesław Lang o II etapie Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
TOUR DE POLOGNE 2017: Już 29 lipca wystartuje po raz 74. Tour de Pologne, czyli wyścig w kolarskiej lidze mistrzów. Będzie składał się, aż z 7 etapów, podczas których kolarze przejadą ponad tysiąc kilometrów. W peletonie pojadą kolarskie sławy z całego świata w tym: Peter Sagan oraz Rafał Majka. 30 licpa, podczas II etapu 74. TdP kolarze wyjadą z Tarnowskich Gór i w stronę Katowic. 27 lipca na rynku w Katowicach Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne oraz przedstawiciele miast, których ulicami przejadą kolarze opowiedzieli o II etapie tegorocznego Tour de Pologne.

II etap tegorocznego Tour de Pologne jest jedynym, typowo sprinterskim etapem. 30 lipca rozpocznie się w Tarnowskich Górach. Stamtąd kolarze przejadą w stronę stolicy województwa śląskiego. Po drodze na kolarzy czekać będzie walka na trzech lotnych premiach w Piekarach Śląskich, Chorzowie oraz Siemianowicach Śląskich. W Bytomiu zmierzą się z premią specjalną. W Katowicach na światowej sławy kolarzy będą czekać trzy pętle o długości 17,5 km. Później kibice z całego regionu będą mogli oglądać jeden z najszybszych finiszów na świecie. W ubiegłym roku jeden z kolarzy pojechał tam z prędkością 82 km na godzinę. Łącznie w II w etapie 74. Tour de Pologne kolarze przejadą 142 km.

- Dzięki gospodarzom miast, przez które będzie przejeżdżał wyścig możemy wspólnie zrobić tę imprezę - mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. - Udało nam się wprowadzić Tour de Pologne do kolarskiej ligi mistrzów. To jest taka sama impreza jak Tour de France, czy Giro d'Italia. Wyżej już nie możemy wejść. Mamy te same regulaminy, zasady i wymogi. Najlepsi kolarze z 50 państw przyjadą się ścigać w Polsce, a ich zmagania będą oglądać ludzie w ponad 100 krajach na całym świecie. Oprócz samych relacji z wyścigu jest to promocja dla tego pięknego regionu - dodaje Czesław Lang.

W tegorocznej edycji Tour de Pologne będziemy mogli oglądać prawdziwe sławy kolarskiego świata. W wyścigu pojedzie Peter Sagan, dwukrotny mistrz świata, który w 2011 roku wygrał Tour de Pologne. - To jest numer jeden na świecie, prawdziwy showman. Na etapach górskich zapowiadają się tysiące Słowaków, którzy przyjadą dopingować tego kolarza. Z tego co słyszałem, to jest już spory problem ze znalezieniem miejsca w hotelach - mówi Czesław Lang.

Wielką satysfakcję sprawił nam Rafał Majka, który wygrał już Tour de Pologne w 2014 roku. Podczas tegorocznego Tour de France miał miejsce nieszczęśliwy wypadek, jednak nasz kolarz szybko wraca do formy i przygotowuje się do 74. Tour de Pologne. - Rozmawiałem z Rafałem Majką i powiedział, że przyjedzie do Polski, żeby wygrać Tour de Pologne - mówi Czesław Lang.

Do drugiego etapu kolarskiego wyścigu przygotowują się poszczególne miasta. Organizują wydarzenia towarzyszące, w których mieszkańcy będą mogli wziąć udział oprócz samego kibicowania najlepszym kolarzom na świecie.

- Tour de Pologne przejedzie przez Piekary Śląskie już trzeci raz - mówi Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich. - Jesteśmy przygotowani, a emocje sięgają zenitu. Gwarantuje, że doping będzie niezwykły. Mieszkańcy już się szykują i wiem, że będą rywalizować o to, na którym odcinku będzie najlepszy doping. Trzymamy kciuki za Rafała Majkę i mogę zagwarantować, że piekarski odcinek będzie najgłośniejszym w całym TdP - dodaje Sława Umińska-Duraj.

CZYTAJ TAKŻE:
Tour de Pologne 2017 Jaworzno: TRASA, GODZINY, UTRUDNIENIA, GDZIE KIBICOWAĆ
Tour de Pologne 2017: TRASA TDP 2017, ETAPY, GODZINY PRZEJAZDÓW, MAPA
Tour de Pologne 2017: Rafał Majka wystartuje w TDP

W Bytomiu kolarze zawalczą w specjalnej premii, która będzie znajdować się przy Placu Sikorskiego. - Bardzo nam miło, że po raz czwarty możemy gościć TdP w naszym mieście - mówi Robert Dederko, wiceprezydent Bytomia. - To jest duża szansa dla miast, które nie są stolicami regionu, żeby gościć w swoim mieście międzynarodową imprezę. Liczymy na wielki doping i obecność naszych mieszkańców. Kolejny raz zawalczymy o trofeum dla najpiękniejszego miasta na trasie TdP. Przypomnę, że w ubiegłym roku udało nam się zdobyć to wyróżnienie. Przy Placu Sikorskiego będzie znajdowało się 6 stref, w których na mieszkańców Bytomia będzie czekać wiele atrakcji - dodaje Robert Dederko.

CZESŁAW LANG O TOUR DE POLOGNE: II ETAP PRZEZ KATOWICE. CZYTAJ WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE >>>

Siemianowice Śląskie jest jednym z miast, w którym kolarze zawalczą o lotną premię. Będzie znajdować się na ul. Śląskiej na wysokości rynku miejskiego. Miasto przygotowało wiele wydarzeń towarzyszącym 74. Tour de Pologne. - Można powiedzieć, że jesteśmy od początku z TdP. Po raz ósmy będziemy gościć kolarską ligę mistrzów - mówi Małgorzata Pichen, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. - Można powiedzieć, że lotna premia w Siemianowicach Śląskich to taka Polska lotna premia, bo czterokrotnie wygrał w niej Polak, a w pozostałych wyścigach nasz rodak był w pierwszej trójce. Z wyścigiem będziemy do końca, bo na rynku będzie telebim, na którym zobaczymy finiszujących kolarzy w Katowicach. Na mieszkańców będzie czekać również wiele atrakcji - dodaje Małgorzata Pichen.

Już tradycyjnie etap zakończy się metą przy katowickim Spodku. To tutaj mieszkańcy całego regionu będą oglądać na żywo finiszujących kolarzy z całego świata. - Kulminacja tegorocznego TdP odbędzie się w Katowicach, w sercu Zagłębiowsko-Śląskiej Metropolii - mówi Bogumił Sobula, I wiceprezydent Katowic. - Mogę powiedzieć, że Peter Sagan i Rafał Majka wiedzieli co robią przygotowując się do TdP i w odpowiednim momencie zdecydować się na więcej wolnego czasu. Miejmy nadzieję, że wyjdzie im to na dobre i będziemy świadkami wielkich emocji. Nasze miasto po raz ósmy gości TdP. Myślę, że katowiczanie będą tłumnie dopingować kolarzy. Szczególnie, że finał II etapu 74. TdP odbywa się w niedzielę. Zachęcamy również do pomysłowego i kreatywnego kibicowania. Dla najlepszych kibiców będzie nagroda w postaci profesjonalnego roweru, który zostanie wręczony bezpośrednio po zakończeniu etapu. Tour de Pologne to okazja dla promocji naszego miasta i regionu, dlatego powinniśmy z niej właściwie skorzystać - dodaje Bogumił Sobula.

Śląsk wpisał się na stałe do trasy wyścigu Tour de Pologne.

- Robimy ten wyścig dla ludzi, a tutaj jest wielu kibiców - mówi Czesław Lang. - To dla nas największa nagroda, jeżeli podczas 7 dni na startach, metach i specjalnych odcinkach na żywo ogląda nas 3 mln ludzi. To jest odpowiedź. Stąd Śląsk jest tak mocno wpisany w trasę naszego wyścigu - dodaje Czesław Lang.

Tour de Pologne to ogromne przedsięwzięcie. Wyścig organizowany jest wiele miesięcy przy współpracy z urzędami miast, których ulicami przejadą kolarze. Trzeba również zadbać o nocleg i wyżywienie nie tylko sportowców, ale całej ekipy technicznej.

- Cała kolumna wyścigu to prawie 1400 osób - mówi Czesław Lang. - W tym są kolarze i ekipa techniczna. Musimy ich wszystkich zakwaterować i wyżywić oraz ustawić im całą pracę logistyczną. Natomiast na samej trasie, która liczy ok. 200 km pracuje ponad 2 tys. osób. To są strażacy, policjanci, pracownicy ochrony i wolontariusze. To oni dbają o bezpieczeństwo kibiców oraz kolarzy - dodaje Czesław Lang.

W związku z organizacją wyścigu musimy liczyć się z utrudnieniami na drogach. Będą zamknięte ulice, a w niektórych miejscach będzie zmieniona organizacja ruchu. Nie zaparkujemy również w niektórych miejscach.

- Tour de Pologne na terenie całego Śląska, to ogromne przedsięwzięcie nie tylko dla policjantów, ale i strażaków, strażników miejskich i wolontariusz - mówi st. asp. Tomasz Bratek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. - Apelujemy o ostrożność kibiców oraz na to, aby uważali i stosowali się do poleceń, które będą padał z ust służb zabezpieczających trasę wyścigu. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo kibiców, ale również samych kolarzy. Będą chwilowe utrudnienia w ruchu. Tylko stosowanie się do tych poleceń pozwoli na bezpieczny i spokojny przejazd kolarzy i możliwość dopingowania - dodaje st. asp. Tomasz Bratek.

Śląska policja w porozumieniu z organizatorami Tour de Pologne przygotowała drobne upominki, które pojawią się na mecie, bądź specjalnych odcinkach z rowerami. - Każdy kto pojawi się w tym miejscu otrzyma zestaw oświetleniowy do roweru. Warunek jest jeden - rower nie może posiadać oświetlenia i ten rower fizycznie musi być. Na miejscu będziemy zakładać oświetlenie i od tego czasu rowerzyści będą mogli bezpiecznie podróżować jednośladami - mówi st. asp. Tomasz Bratek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tour de Pologne 2017 w innych miastach
Tour de Pologne 2017 w Katowicach: TRASA, GODZINY PRZEJAZDÓW, TDP 2017, UTRUDNIENIA
TOUR DE POLOGNE 2017 ZABRZE: TRASA, GODZINY PRZEJAZDÓW + UTRUDNIENIA
Tour de Pologne 2017 Bytom: TRASA, UTRUDNIENIA, GDZIE KIBICOWAĆ

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!