Koszmarny wypadek Rempały w Rybniku. Żużel to niebezpieczny...

  Koszmarny wypadek Rempały w Rybniku. Żużel to niebezpieczny sport

  Leszek Jaźwiecki

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koszmarny wypadek Rempały w Rybniku. Żużel to niebezpieczny sport

  ©arc

  Żużel to nie tylko emocjonujący sport, ale też niebezpieczny. Na torze często dochodzi do mrożących krew w żyłach momentów...
  Koszmarny wypadek Rempały w Rybniku. Żużel to niebezpieczny sport

  ©arc

  AKTUALIZACJA:
  Krystian Rempała nie żyje. Żużlowiec zmarł w szpitalu  Koszmarny wypadek na torze w Rybniku, w którym ucierpiał 18-letni zawodnik Unii Tarnów Krystian Rempała, wstrząsnął nie tylko środowiskiem żużlowym. „Wspieram z całych sił i trzymam kciuki za powrót do zdrowia Krystiana!” napisał na Twitterze krótko po tym zdarzeniu Rafał Sonik, znany quadowiec i biznesmen, triumfator Rajdu Dakar. Krakowianin włączył się w ratowanie życia młodego żużlowca, organizując samolot pozwalający na transport do jastrzębskiego szpitala jednego z najlepszych polskich neurologów.

  Krystian Rempała walczy o życie po koszmarnym wypadku na żużlu w Rybniku "Stan krytyczny"

  Twaróg: Żużel na granicy. Najważniejsze dziś to „Krystian, trzymaj się”

  Żużel to przede wszystkim wielkie emocje, prędkość i adrenalina. Niestety, nieodłącznym elementem tego sportu są także wypadki. Czasami tragiczne, czasami kończące się bardzo poważnymi urazami, które przekreślają dalszą karierę. Wystarczy moment, sekunda. Kiedy walczy się łokieć w łokieć przy dużej prędkości decydują centymetry. Kibice z przerażenia wstrzymują wtedy oddech, patrzą na zawodnika, który leży nieruchomo na torze, wyczekują komunikatu, a potem, jeśli wstaje i o własnych siłach schodzi do parkingu, nagradzają go owacjami. Nie wszyscy jednak mają tyle szczęścia...

  CZYTAJ WIĘCEJ
  WSPARCIA POTRZEBUJĄ KRYSTIAN REMPAŁA I KACPER WORYNA


  Blisko trzydzieści lat temu rybnicki tor okazał się pechowy dla Bogusława Nowaka. Także zawodnika Unii Tarnów. Finał mistrzostw Polski par klubowych miał być jednym z ostatnich turniejów w jego bogatej karierze. - Pora się pożegnać, zostawić miejsce młodym - stwierdził w parkingu krótko przed startem jeżdżący trener Unii.

  Kilkanaście minut później Nowak chciał jeszcze raz pokazać młodym wilczkom, że mogliby oglądać jego plecy. Ruszył spod taśmy niczym rakieta i pomknął do mety. Kibice już dopisywali kolejne punkty Nowakowi za zwycięstwo, gdy ten niespodziewanie upadł na tor na łuku w okolicach parkingu. Oślepiony przez słońce jadący na końcu stawki Grzegorz Dzikowski nie zauważył leżącego rywala i z całym impetem w niego wjechał. Kibice zamarli z przerażenia. Na torze pojawiła się karetka, która nieprzytomnego zawodnika odwiozła do szpitala. Operacja uratowała mu życie, ale Nowak już nigdy nie stanął na własnych nogach. Miał złamany kręgosłup i przerwany rdzeń. Lekarze byli bezradni, do dziś porusza się na wózku inwalidzkim. Po długim okresie rehabilitacji powrócił jednak do sportu, szkoląc w Tarnowie młodych adeptów żużla.

  Pamiętam twarz siedzącego już w parkingu Dzikowskiego. Była biała jak papier, w oczach widać było niesamowity szok i przygnębienie. Wiedział, że nie mógł ominąć Nowaka, ale czuł się winny. Podobnie zapewne ucierpiała psychika Kacpra Woryny, który wjechał w niedzielę w motocykl Krystiana Rempały.


  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl