Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba dbać o serce

Redakcja
Prof. Jacek Białkowski na redakcyjnym czacie
Prof. Jacek Białkowski na redakcyjnym czacie Fot. Tomasz Borówka
Już drugą sobotę pod rząd gościmy na naszych łamach prof. hab. n. med. Jacka Białkowskiego, kierownika Kliniki Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W poniedziałek nasz gość odpowiadał na pytania Czytelników na czacie internetowym w naszej redakcji. Oto obszerna relacja z tego spotkania

]bob: Czy arytmia serca jest wadą wrodzoną, czy nabytą Jak poznać, że cierpimy na taką chorobę?
prof. J. Białkowski: Może to być nieprawidłowość wrodzona lub nabyta. Można ją poznać po nierównej pracy serca lub tzw. "biciach" lub "kołataniach" serca.

puzytki: W jakich ośrodkach w Polsce. poza Zabrzem. jest wykonywane zamykanie ASD?

Główne to: Warszawa, Łódź, Poznań, Gdańsk, Kraków.

Psi_Psi: Panie profesorze, dlaczego w trakcie badań okresowych nie uwzględnia się wizyty u kardiologa? To zależy od wieku i od objawów. Wg mojej oceny rzeczywiście w pewnych przedziałach wiekowych powinien to być standard.

ob: Słyszałem, że u niektórych ludzi serce znajduje się po prawej stronie. Czy może to powodować problemy z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu? Może, jeżeli towarzyszy temu wada serca.

28mamcia: Urodziłam córkę z wadą serca, ma ubytek międzykomorowy. Chodzę z nią regularnie do kardiologa, w wieku 6 lat miała robione cewnikowanie serca. Wada jest stabilna. Czy takie wady są do usunięcia? Tak, są do usunięcia. W dzisiejszych czasach chyba najlepiej kardiochirurgicznie.

94ewql: Jakie najczęściej występują powikłania po przezskórnym zamykaniu ASD? Czy są stosowane statystyki porównawcze odnośnie powikłań po zabiegach zamknięcia ASD między metodą operacyjną a przezskórną i jak one się przedstawiają? Jest kilka naukowych opracowań porównujących zamykanie ubytku chirurgicznie i przezcewnikowo. Wszystkie wskazują na wyższość metody nieoperacyjnej. Najczęstsze powikłania to zaburzenia rytmu serca. W grupie naszych 1000 pacjentów tak leczonych, wystąpiły one we wczesnym okresie (między 1 t ygodniem dzień, a m-cem) u 10 chorych (1 proc.) i miały charakter przemijający.

28mamcia: Czy badania prenatalne są w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w sercu dziecka? I czy są możliwości ich... naprawienia jeszcze przed urodzeniem? Dobrze wykonane badanie prenatalne (przez doświadczonego kardiologa) powinno wykryć większość wad u płodu. Są możliwe interwencje u płodu, ale stosuje się je bardzo rzadko i w bardzo wybranych sytuacjach.

agata: Proszę o odpowiedź, czy są lub gdzie były w Polsce wykonywane operacje double switch? W Łodzi, przez pana prof. Jacka Molla.

asasas_1: Czy 1-centymetrowy ubytek przegrody międzyprzedsionkowej możliwy jest do zamknięcia metodą przezskórną i czy jest jakaś graniczna wielkość ubytku, której nie da się w ten sposób zamknąć? To zależy od wieku i masy ciała pacjenta. 1 centymetr u kilkukilogramowego niemowlęcia to bardzo dużo, u dorosłego człowieka to niewielki ubytek. Ubytek zbyt duży ( większy niż implant) nie nadaje sie do tej terapii.

94ewql: Czy przetrwały otwór owalny w sercu między przedsionkami może dawać w przyszłości jakieś dolegliwości i ograniczać jego funkcjonowanie? Mój synek ma prawie 2 latka i martwi mnie ta nieprawidłowość serduszka. Przetrwały otwór owalny występuje u 1/3, 1/4 populacji i w bardzo wyjątkowych sytuacjach (przyczyna nie do końca poznana) może być odpowiedzialny za wystąpienie zespołów neurologicznych np. (udaru niedokrwiennego.Objawy te manifestują się najczęściej u dorosłych.

bolly: Mój chłopak rok temu miał przeszczep serca. Czy w związku z tym będzie mógł pracować fizycznie w przyszłości? Czy będzie się szybciej przemęczał? Czy do końca życia będzie musiał brać tabletki? Na pewno do końca życia będzie musiał brać tabletki. Generalnie, tryb życia może prowadzić normalny.

bolly: Jeżeli ktoś miał przeszczep - to kiedy będzie wiadomo na 100 proc., że ten się przyjął, że nie został odrzucony? Krytyczny czas to okres pierwszego roku.

bill: W jakim wieku jesteśmy najbardziej podatni na wystąpienie wad serca?
Wady serca są wrodzone i występują od urodzenia. Każda ( jest ich wiele) ma swoją historię naturalną, tzn. charakterystyczny przebieg (w zależności od czasu jej trwania).

maniek: Panie doktorze, robiłem ekg i wyszło mi, że mam zapalenie lewej komory. Co to oznacza? Prawdopodobnie chodzi o poszerzenie lewej komory. Najczęściej za to jest odpowiedzialne nadciśnienie tętnicze.

pomozciemi: Moje dziecko miało tetrologię Falotta. Podczas operacji doszło do niedotlenienia mózgu. Czy dalej istnieją takie wypadki ? Niestety tak, ale na szczęście bardzo rzadko.

ona_35_1: moje dziecko jako wcześniak miało operacyjnie zamykany przewód Botalla. W tej chwili nie ma problemów z sercem. Czy jest ryzyko, że w późniejszym wieku będzie mu coś dolegać?

Nie. Zamknięcie przewodu tętniczego jest pewnym prostym<!s>poprawieniem błędu natury stąd nie powinno powodować kolejnych następstw.

Szczecinianka: Czeka mnie przeszczep serca. Trenuję siatkówkę. Czy po tym pierwszym roku wrócę do sportu? Raczej nie.

on26_1: Mój tata leczy się na serce. Nie wiem nawet, jaka to choroba. Ja osobiście mam czasami bóle w klatce piersiowej, mniej więcej na wysokości mostka. Z czym może ten ból być związany?
U młodych ludzi najczęściej bóle w klatce piersiowej mają charakter nerwicowy.

nick: Jak należy dbać o serce, aby na długie lata było w dobrej kondycji?
prof. J. Białkowski: Stosować rozsądną dietę, rozsądnie dozować wysiłek (sporty), żyć bez stresów - pozytywnie.

nick: Palę papierosy, ale uprawiam dużo sportu i jem dużo owoców i warzyw. Czy to jakoś się równoważy na korzyść dla mojego serca? Może dla serca, ale na pewno nie dla płuc (rak).

asasas_1: Czy 22-miesięczne dziecko z wadą ASD II, ważące 11,5 kg i o ubytku ok 1cm może być operowane metodą przezskórną. Kto to może stwierdzić? Jest to duży ubytek. To w wypadku każdego pacjenta - indywidualna sprawa. Zapraszam do kliniki do Zabrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!