Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasisty 2016. Już we wtorek sprawdzian na koniec podstawówki

Katarzyna Domagała-Szymonek
arc
Sprawdzian szóstoklasisty 2016. Tradycyjnie już w kwietniu w szkołach startuje egzaminacyjny maraton. Jako pierwsi galowe stroje założą uczniowie kończący szkołę podstawową. Później czas na gimnazjalistów. W maju matura. [SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW 2016]

AKTUALIZACJA
Tu znajdziesz prawidłowo rozwiązany Sprawdzian szóstoklasisty 2016
[/b]

Sprawdzian szóstoklasisty 2016.

Sprawdzian szóstoklasisty 2016. ODPOWIEDZI, TEST

Białe koszule, granatowe spódniczki lub spodnie już w najbliższy wtorek założą uczniowie klas szóstych szkół podstawowych. Na ten dzień zaplanowano sprawdzian szóstoklasisty. W Śląskiem przystąpi do niego ponad 38 tys. dzieci. Początek o godz. 9.

Sprawdzian szóstoklasisty 2016. Co czeka uczniów na egzaminie

Każdy szóstoklasista musi przystąpić do egzaminu, by ukończyć szkołę i móc rozpocząć kolejny etap edukacji - naukę w gimnazjum. - Wyniki sprawdzianu stanowią dodatkową informację na temat osiągnięć ucznia, porównywalną w danym roku szkolnym w skali całego kraju - podkreśla Robert Wanic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. - Z kolei dla uczniów i ich rodziców są wskazówką, z którymi spośród przedmiotów egzaminacyjnych uczeń radzi sobie najlepiej .

Wtorkowy sprawdzian składa się z dwóch części. Taka formuła obowiązuje od zeszłego roku. Przekształcenie byłokonsekwencją m.in. zmiany Podstawy programowej kształcenia ogólnego. I tak, część pierwsza obejmuje zadania z języka polskiego i z matematyki, a druga z języka obcego nowożytnego. Obie są przeprowadzane jednego dnia. Pierwsza trwa 80 minut, druga 45 minut. W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń szóstej klasy otrzyma szczegółowe wyniki sprawdzianu.

Sprawdzian szóstoklasisty 2016. Rodzicu, przygotuj się razem z dzieckiem

Psychologowie czy pedagodzy podkreślają, że w przygotowaniu do sprawdzianu dzieciom powinni pomóc również ro-dzice.

- Powinni poznać strukturę testu szóstoklasisty czy egzaminu gimnazjalnego. Przekonają się, że do rozwiązania tych arkuszy bardziej niż wiedzy potrzeba określonych umiejętności. Dobrze więc ćwiczyć z dzieckiem czytanie ze zrozumieniem, wykonywać zadania na logiczne myślenie i wyciąganie wniosków - mówi dr Urszula Sajewicz-Radtke z Uniwersytetu SWPS.

Więc jeśli jeszcze nie macie planów na weekend, warto poświęcić go na rodzinne rozwiązywanie testów. Pomogą w tym arkusze, jakie znajdziecie na stronach obok. Ważne jest, żeby rodzice byli aktywni. - Piramida uczenia się zakłada, że najefektywniej przyswajamy wiedzę, gdy uczymy innych. Dobrze więc, gdy dziecko opowiada rodzicowi o tym, czego się uczy - mówi Przemysław Staroń, nauczyciel i psycholog z Uniwersytetu SWPS. Przypomina też, że zadania zamknięte najczęściej wymagają od ucznia wcześniej nabytej wiedzy. Otwarte bardziej uruchamiają myślenie. - Im więcej dziecko rozwiąże tego typu przykładów, tym lepiej sobie poradzi na teście - podkreśla Staroń.

Z kolei pedagog Małgorzata Zauliczna, pedagog i nauczyciel języka angielskiego, przypomina, jak istotne znaczenie ma wsparcie ze strony rodziców. - Absolutnie nie można mówić „nie uczyłeś się, więc teraz wyjdą twoje braki”. Rodzice muszą utwierdzać dzieci w przekonaniu, że sobie poradzą. Optymizm to klucz do sukcesu - zapewnia.

Gimnazjalisto, szykuj się, 18 kwietnia coraz bliżej

Z kolei gimnazjaliści muszą być gotowi od 18 kwietnia. Wtedy zmierzą się z arkuszem humanistycznym, który sprawdza wiadomości z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego. Dzień później odbędzie się egzamin z części matematyczno-przyrodniczej. Na uczniów czekają zadania, m.in. z biologii, chemii, fizyki oraz matematyki. Zaś 20 kwietnia sprawdzą swoje umiejętności z języka obcego.
Współpraca:Anna Mizera-Nowicka

Sprawdzian szóstoklasisty 2016. Zadania na sprawdzianie szóstoklasisty

Zadania zamknięte

Uczeń spośród kilku odpowiedzi wskazuje jedną poprawną, np.:

- spośród czterech możliwych sposobów dokończenia zdania wybiera jeden;

- spośród trzech zdań wskazuje jedno prawdziwe albo fałszywe,

- wybiera poprawną odpowiedź, a następnie jej uzasadnienie spośród podanych możliwości.

Zadania zamknięte można rozwiązywać w arkuszu, ale trzeba je też zaznaczyć na karcie odpowiedzi (czarne pola w diagramach).

Zadania otwarte

Uczeń samodzielnie tworzy rozwiązanie, np.:

- odpowiada krótko na pytanie dotyczące wiersza;

- pisze opowiadanie, list albo opowiadanie z dialogiem;

- rozwiązuje zadanie matematyczne z treścią, zapisując tok rozumowania.

Rozwiązania uczniowie także zapisują w arkuszu, w wyznaczonych polach. O pracy z arkuszem przedegzaminem opowie nauczyciel.

Sprawdzian szóstoklasisty 2016. Rodzicu, pamiętaj o tym, pomożesz dziecku

Jak na każdym egzaminie, także na sprawdzianie szóstoklasistów obowiązują określone zasady. W trakcie przygotowań dziecka do wyjścia na egzamin pamiętaj, że na salę egzaminacyjną można wnieść jedynie pióro lub długopis z czarnym tuszem, ołówek i przybory szkolne, np. gumkę, ekierkę, kątomierz. CKE całkowicie zabrania korzystania z kalkulatora, słownika czy urządzeń telekomunikacyjnych. Sprawdzian nie jest ograniczony limitem punktów potrzebnych do jego zaliczenia. Samo podejście do niego jest równoznaczne z jego zaliczeniem. Mimo to wywołuje sporo stresu. Zarówno u dzieci, jak i ich rodziców. - Sam fakt nadchodzącego egzaminu, podsumowującego sześć lat nauki, powoduje stres wśród uczniów i pytania rodziców o jego celowość - mówi Małgorzata Munzer z platformy edukacyjnej Squla.pl. - Dla przykładu w Holandii dzieci trzy razy w roku zdają testy CITO na wszystkich poziomach szkoły podstawowej. Tak od najmłodszych lat oswajane są z testami, co zmniejsza ich stres z nimi związany - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!