Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasisty do likwidacji. Sześciolatki wracają do przedszkoli REFORMA OŚWIATY

Katarzyna Domagała
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała likwidację sprawdzianu szóstoklasisty
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała likwidację sprawdzianu szóstoklasisty Piotr Smolinski
Andrzej Duda, prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o systemie oświaty. Obowiązek szkolny znów będzie dotyczył dzieci siedmioletnich. Sześciolatki, by pójść do szkoły będą musiały zaliczyć roczne przygotowanie przedszkolne. Bez niego konieczna będzie opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej. To nie koniec zmian w reformie edukacji. Egzamin szóstoklasistów zniknie.

Najważniejsze zmiany, pod którymi w czwartek po południu prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis, dotyczą: przywrócenia obowiązku szkolnego od siódmego roku życia, dania rodzicom 6-latków możliwości posłania dziecka do szkoły, wprowadzenia obowiązku przedszkolnego dla dziecka 6–letniego, prawa do korzystania z przedszkoli dzieciom w wieku od 3 do 5 lat oraz zmiany zasad wybierania kuratorów oraz wzmocnienia ich roli.

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW DO LIKWIDACJI

- Likwidujemy egzamin po 6. klasie w 2017 roku z uczciwości, bo rzeczywiście w tym roku dzieci są już przygotowane, arkusze wydrukowane, gotowe komisje egzaminacyjne. W 2017 roku już tego nie musimy robić - zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Wyjaśniła, że rządowy projekt ustawy jest przygotowywany i zostanie zaprezentowany pod koniec stycznia.

Rządowy projekt - jak zapowiedziała minister - będzie także odpowiadał na potrzeby maturzystów, którzy będą mogli odwoływać się od wyników egzaminu maturalnego. Stwierdziła, że eksperci zastanawiają się teraz nad formalnościami związanymi z odwołaniem.Zalewska powiedziała, że rząd zaprezentuje także projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela zakładający likwidację tzw. godzin karcianych. To dwie godziny w tygodniu, które każdy nauczyciel, niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi przepracować z uczniami, np. prowadząc zajęcia wyrównawcze. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

SZEŚCIOLATKI W PRZEDSZKOLACH

Od września 2016 wracamy do zasad obowiązujących jeszcze do niedawna. Do szkół obowiązkowo pójdą dzieci od 7 roku życia. Rodzice sześciolatków będą mogli posłać je do szkoły o ile wcześniej korzystały z rocznego wychowania przedszkolnego (w roku szkolnym poprzedzającym rok, w którym mają rozpocząć naukę). Jeśli ten wymóg nie zostanie spełniony, niezbędna będzie opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Rząd dał prawo wyboru nie tylko rodzicom dzieci rozpoczynających naukę w 2016 roku, ale pozwolił, by opiekunowie, których dzieci już się uczą w szkole sami podjęli decyzję czy lepiej powtórzyć rok nauki. "Rodzice, których dzieci poszły do szkoły jako sześciolatki i natrafiły na problemy adaptacyjne i trudności w szkole, wnosili o wprowadzenie rozwiązań, które złagodziłyby proces wcześniejszego objęcia ich dzieci obowiązkiem szkolnym. Dlatego wprowadzono w ustawie przepisy przejściowe odnoszące się do roku szkolnego 2015/2016 oraz 2016/2017" - tłumaczą urzędnicy.

W efekcie dzieci urodzone w 2009 r., które są już w szkole na wniosek rodziców będą mogły powtarzać klasę. Analogiczne prawo obowiązuje rodziców dzieci urodzonych w pierwszej połowie 2008 r., które w roku szkolnym 2015/2016 chodzą do klasy drugiej szkoły podstawowej. By skorzystać z takiego rozwiązania rodzice muszą złożyć wniosek do dyrektora szkoły do 31 marca 2016 r. Ich pociecha nie będzie podlegała klasyfikacji rocznej.

Dzieciom, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego będzie można odroczyć obowiązek szkolny i zostawić w przedszkolu, jednak nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku, kiedy kończy 9 lat.

Sejm zadecydował też o zmianach w przedszkolach. Tym samym od 1 września 2016 obowiązkiem przedszkolnym będą objęte jedynie dzieci 6-letnie. Natomiast wszystkie dzieci 4- i 5-letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego. Od września 2017 taki obowiązek będzie dotyczył również maluchów w wieku 3 lat.

Rząd dał więcej czasu samorządom na przekształcenie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola. Co wiąże się ze spełnieniem o wiele bardziej rygorystycznych wymogów. Miało to nastąpić już od września 2016, ale przesunięto termin zmian na wrzesień 2019. "Umożliwi to organom prowadzącym lepsze przygotowanie się do przekształcenia oddziałów przedszkolnych w przedszkola. Decyzje dotyczące ewentualnej likwidacji oddziałów przedszkolnych będą mogły być poprzedzone wnikliwą analizą potrzeb w zakresie wychowania przedszkolnego, uwzględniającą tendencje demograficzne po wdrożeniu wprowadzanych rozwiązań prorodzinnych" - komentują w resorcie edukacji.

KURATORZY Z KONKURSU

Ostatnim elementem, nad którym pochylili się politycy PiS był sposób wyboru kuratorów oświaty. Po zmianach będzie on powoływany i odwoływany przez ministra edukacji w drodze konkursu ogłoszonego przez wojewodę. Minister edukacji będzie powoływał i odwoływał również wicekuratorów oświaty.

Nowo wybierani kuratorzy będą mieli też prawo do większej kontroli nad działaniami samorządów w kształtowaniu sieci szkół i przedszkoli. "Ustalenie przez radę gminy sieci publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego będzie możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Także decyzja o likwidacji lub przekształceniu przedszkola, szkoły lub placówki prowadzonej przez samorząd będzie zależała od uzyskania pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny" - wyjaśniają w MEN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!