18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasisty i egzamin maturalny od 2015 po nowemu [NOWE ZASADY]

Katarzyna Domagała
Za dwa lata uczniowie klas szóstych oraz maturzyści sprawdzą swoją wiedzę na nowych zasadach. W 2015 roku wejdą w życie przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany. Inaczej będzie wyglądał Sprawdzian szóstoklasisty oraz egzamin maturalny. W poniedziałek resort edukacji przedstawił szczegóły planowanych zmian. Zaś projekt rozporządzenia, który je zbiera w jednym miejscu, w tym tygodniu ma trafić do konsultacji społecznych.

Jak informują pracownicy zespołu prasowego MEN-u, nowa formuła sprawdzianu w VI klasie szkoły podstawowej przykłada większą wagę do sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów z kluczowych przedmiotów dla dalszej nauki - języka polskiego i matematyki. By osiągnąć takie wyniki, zadania z tych przedmiotów mają być obudowane kontekstami historycznymi lub przyrodniczymi.

Uczniowie kończący szkołę podstawową staną przed zupełnie nowym wyzwaniem. Wprowadzona zostanie druga część sprawdzianu, z języka obcego nowożytnego. - Dzięki temu uczniowie będą lepiej zmotywowani do nauki języka obcego już w szkole podstawowej - podkreślają pracownicy zespołu prasowego MEN-u. Jak dodają: całościowa zmiana formuły sprawdzianu oraz sposobu konstruowania zadań egzaminacyjnych ma na celu badanie złożonych umiejętności uczniów. Proste zadania wielokrotnego wyboru zostaną zastąpione zadaniami wymagającymi umiejętności myślenia, dowodzenia i wnioskowania.

Dla maturzystów największa zmiana dotyczy zasad przeprowadzania części ustnej egzaminu z języka polskiego, języka mniejszości narodowej oraz obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego wyłącznie na poziomie rozszerzonym (w przepadku języków obcych nowożytnych, także na poziomie dwujęzycznym).

W praktyce oznacza to, że do historii przejdzie przygotowywanie na ostatnią chwilę lub kupowanie w sieci gotowych prezentacji maturalnych. Uczniowie będą musieli przygotować się do odpowiedzi na wcześniej poznane pytania. Najpierw będzie czekało go przedstawienie zagadnienia, później dyskusja na ten temat z egzaminatorami.

Podsumowując, od 2015 roku:

Sprawdzian na zakończenie nauki w szkole podstawowej "będzie się składał z dwóch części, przeprowadzonych jednego dnia. W części pierwszej będą sprawdzane wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz z matematyki, w tym wykorzystanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym (zadania zamknięte i otwarte).

Na rozwiązanie zestawu zadań uczeń będzie miał 80 minut. Druga część obejmuje wiadomości i umiejętności z zakresu jednego języka obcego nowożytnego, którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego, do wyboru z następujących: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski. Będą to zadania zamknięte. Czas trwania sprawdzianu - 45 minut. Wyniki sprawdzianu będą wyrażane w procentach, odrębnie z części pierwszej, z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i z matematyki, oraz z części drugiej - języka obcego nowożytnego".
Egzamin maturalny "Podstawą przeprowadzania egzaminu maturalnego będą wymagania ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, podczas gdy obecnie taką podstawą są standardy wymagań określone w odrębnych przepisach. Nie ulega zmianie lista przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy nowożytny, języki mniejszości narodowych). Lista przedmiotów dodatkowych będzie obejmowała wszystkie przedmioty ujęte w podstawie programowej na IV etapie edukacyjnym w zakresie rozszerzonym, tj.: biologię, chemię, filozofię, fizykę, geografię, historię, historię sztuki, historię muzyki, informatykę, język polski, języki obce nowożytne, język łaciński i kulturę antyczną, języki mniejszości narodowych i języki mniejszości etycznych, matematykę, wiedzę o społeczeństwie.

Lista nie obejmuje jedynie przedmiotu "wiedza o tańcu", ponieważ dla tego przedmiotu nie jest określona podstawa programowa na poziomie rozszerzonym. W części pisemnej przedmioty obowiązkowe będą zdawane na poziomie podstawowym, przedmioty dodatkowe wyłącznie na poziomie rozszerzonym, w przypadku języków obcych nowożytnych - na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Uczeń będzie miał obowiązek przystąpienia do co najmniej jednego egzaminu dodatkowego (w części pisemnej) i prawo przystąpienia do pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych".

Maturzysta otrzyma świadectwo dojrzałości, jeśli uzyska co najmniej 30 proc. możliwych do uzyskania punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego zdawanych w części ustnej i pisemnej oraz przystąpi do co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego, dla którego nie ma progu zdawalności.

Do nowej formuły egzaminu dojrzałości maturzyści będą mogli przygotowywać się od 31 sierpnia 2013 roku. Wtedy Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje w informatorach (na swojej stronie internetowej) przykładowe pytania i zadania wraz z rozwiązaniami.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!