Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stacja Kultury w Pyskowicach – dawny dworzec PKP zmienił się nie do poznania. Zabytkowy obiekt zyskał nowe funkcje

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Stary dworzec PKP w Pyskowicach przeszedł szeroko zakrojoną przemianę. Miejsce, które jeszcze niedawno odstraszało mieszkańców, zostało zmienione w nowoczesną Stacją Kultury. Celem szeroko zakrojonych prac było stworzenie atrakcyjnego miejsca do spędzania wolnego czasu i twórczej działalności. Odmienione miejsce zostało oddane do użytku 11 stycznia. - Każdy będzie mógł realizować tu swoje pasje, swoje aktywności, będzie mógł zarażać nimi innych – mówi Beata Antosik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach.

Stacja Kultury – dworzec PKP w Pyskowicach zmienił się nie do poznania

11 stycznia w Pyskowicach oddano do użytku Stację Kultury – wyremontowany dworzec kolejowy. Celem szeroko zakrojonych prac było z jednej strony uratowanie zabytku, a z drugiej – stworzenie atrakcyjnego miejsca do spędzania wolnego czasu i twórczej działalności.

- Tę przestrzeń chcemy oddać w ręce mieszkańców. Jako MOKiS zajmiemy się tą częścią kulturalną, ale liczymy na to, że będzie to również centrum społeczne – mówi Beata Antosik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach.

Dyrektor Antosik zapewnia, że każdy mieszkaniec Pyskowic znajdzie w Stacji Kultury swoje miejsce.

- Każdy będzie mógł realizować tu swoje pasje, swoje aktywności, będzie mógł zarażać nimi innych. Będzie można tu przyjść, by spotkać się ze znajomymi, porysować, pograć, potańczyć – zachęca Beata Antosik.

Dyrektor pyskowickiego MOKiS zapewnia, że ośrodek jest otwarty na wszelkie propozycje i pomysły i będzie wspierać wszelkie aktywności.

- Pyskowice są bardzo rozwinięte pod względem kulturalnym, ale żartujemy zawsze, że obojętnie, jaką przestrzeń dostaniemy to ją zagospodarujemy. Takiej przestrzeni w Starych Pyskowicach nie było do tej pory i myślę, że mieszkańcy tej części miasta bardzo chętnie ją zagospodarują i będą mieć do niej blisko – dodaje dyrektor Antosik.

Rewitalizacja dworca objęła między innymi wymianę wewnętrznych drzwi przeciwpożarowych, instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej. Na dachu odnowionego budynku zamontowano instalację solarną, a od wewnątrz wykonana została termoizolacja budynku i stropów. Ponadto wylano nowe podłogi i na nowo położono wszystkie tynki.

Część przestrzeni dawnego dworca kolejowego już została zagospodarowana, ale w planach jest dalsza metamorfoza Stacji Kultury. Znajdzie się tu kawiarnia internetowa, biblioteka/mediateka, sale dydaktyczne i konferencyjne. W projekcie przewidziano także wydzielenie sali „koncertowej" oraz pomieszczenia do ćwiczeń np. do jogi lub baletu. W obiekcie znajdzie się także sala warsztatów rękodzielniczych.

- Czekamy na propozycje mieszkańców, będziemy regularnie się z nimi spotykać i pytać, czego by chcieli. Biblioteka zacznie niebawem funkcjonować, myślę, że kawiarenka również – dodaje Beata Antosik.

Nie zapominajmy jednak, że odmieniony dworzec nadal pełni swoją pierwotną funkcję. Obsługę podróżnych zapewni całodobowa poczekalnia z automatami biletowymi. W ramach rewitalizacji również dostosowano budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inwestycja została dofinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt realizacji wyniósł ponad 9,5 mln zł, a otrzymanie dofinansowanie unijne przekroczyło kwotę 8,7 mln zł.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera