Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stań za sterami pociągu! Koleje Śląskie umożliwiają każdemu skorzystanie z profesjonalnego symulatora. Zobacz wirtualny, kolejowy Śląsk

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Materiały Kolei Śląskich
Jako dziecko chciałeś prowadzić pociąg? Nic nie stoi na przeszkodzie! Koleje Śląskie udostępniają ultranowoczesny symulator, dzięki któremu poznasz wszystkimi zmysłami, jak wygląda praca maszynisty.

Poczuj jak pociąg się wykoleja

To nie jest monitor, klawiatura i kilka przycisków. Jak zapewnia spółka, symulator Kolei Śląskich symulator pociągu pozwala świetnie wczuć się w rolę maszynisty i odbierać wrażenia z „jazdy” nie tylko poprzez obraz.

— Kabina symulacyjna jest posadowiona na platformie ruchowej o sześciu stopniach swobody. Dzięki temu uzyskano pełne odzwierciedlenie wrażeń związanych z prowadzeniem pojazdu trakcyjnego – jak na przykład: drgania, przyśpieszenie, hamowanie, przeciążenie… a nawet wykolejenie pojazdu! Ponadto kabina maszynisty została wyposażona w pionierski system wizualizacji 4K UHD oraz immersyjny system dźwięku przestrzennego – mówi Patrycja Tomaszczyk rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Wirtualny Śląsk

Symulator odzwierciedla także w pełni skalę (1:1) kabiny maszynisty pojazdu Elf 2/22 Wed oraz kokpit sterowania. Co istotne, korzystający z symulatora zobaczą w nim odwzorowane linie kolejowe w województwie śląskim. W oprogramowanie wgrywane są na bieżąco wszelkie zmiany w regionach takie jak remonty oraz utrudnienia.

Sytuacje ekstremalne i kolejowy ecodriving

Symulator pozwala przećwiczyć wiele nietypowych sytuacji – takich, z którymi bardzo rzadko kolejarze się spotykają.

— Oprogramowanie urządzenia umożliwia przećwiczenie zdarzeń oraz wypadków podczas pracy pociągowej czy manewrowej, także przy udziale innych pojazdów kolejowych i drogowych, a nawet… maszyn rolniczych! - informuje Patrycja Tomaszczyk rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Urządzenie pozwala także zasymulować zepsucie konkretnych elementów pociągu. Maszyniści muszą wiedzieć, jak się wtedy zachować. Sucha teoria nie wystarczy. Kolejnym ciekawym elementem jest sprawdzenie, jak kierujący radzi sobie z ekologią. Symulator sprawdza, jak dany styl jazdy przeniósłby się na zużycie energii.

Jak wygląda korzystanie z symulatora?

Każdy może spróbować swoich sił za sterami symulatora – zarówno profesjonalista, jak i amator kolei. Ile trzeba zapłacić za taką przyjemność? Za godzinę użytkowania symulatora zapłacimy 300 złotych. W cenie jest:

  1. Omówienie zasad BHP oraz działania elementów symulatora pojazdu kolejowego (5 min.).
  2. Zaznajomienie uczestnika z obsługą symulatora (5 min.).
  3. Przygotowanie pociągu do jazdy oraz sama jazda pociągiem (45 min.).
  4. Omówienie przebiegu symulacji (5 min.).

Aby skorzystać z usługi, trzeba zarejestrować się przez stronę spółki. Wybieramy przez nią konkretną godzinę i dzień skorzystania z urządzenia. Symulator znajduje się w Ośrodku Szkolenia i Egzaminowania Maszynistów w Katowicach przy ulicy Raciborskiej 58. Obecnie możliwość skorzystania z symulatora mamy jest tylko w soboty w godzinach rannych i popołudniowych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera