Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto transplantacji serc oraz płuc wykonał w 2023 roku zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. To najlepszy wynik w Polsce!

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Aż 100 przeszczepień serca i płuc wykonali specjaliści z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w 2023r. Odbyły się również pionierskie transplantacje.
Aż 100 przeszczepień serca i płuc wykonali specjaliści z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w 2023r. Odbyły się również pionierskie transplantacje. UM Zabrze
Specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w ubiegłym roku przeprowadzili 53 transplantacje serca oraz 47 transplantacji płuc. To najlepszy wynik wśród ośrodków przeszczepiających narządy klatki piersiowej w Polsce. Co ważne, wykonano aż 11 przeszczepień serc oraz płuc u pacjentów poniżej 18 roku życia.

Zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu będącego częścią szpitala klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ma powody do świętowania. Jak wynika z przytoczonych przez centrum danych, w ubiegłym roku wykonano aż 100 transplantacji serc oraz płuc. Śląski szpital osiąga najwyższe wyniki w całym kraju.

- To był dobry rok dla naszych pacjentów. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu po oddaniu nowego pawilonu pracuje pełną parą. Wykonujemy rocznie około stu transplantacji narządów klatki piersiowej z bardzo dobrymi wynikami. Jesteśmy również jednym z niewielu ośrodków w Europie, który z powodzeniem realizuje program transplantacji serc oraz mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci. To ogromna, zespołowa praca wielu ludzi - czytamy wypowiedź prof. dr hab. Piotra Przybyłowskiego, dyrektora naczelnego Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W ubiegłym roku w ŚCCS odbyło się kilka pionierskich przedsięwzięć. Przede wszystkim po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentom organy pobrane poza granicami Polski.

- Dzięki współpracy międzynarodowej koordynatorów transplantacyjnych udało się pobrać dwa serca do przeszczepów w szpitalach Czechach. Zgodnie z procedurą do pobrania międzynarodowego można dojść w sytuacji, w której w danym kraju nie ma na liście oczekujących na przeszczep odpowiednio dopasowanego biorcy. Wówczas informacja o możliwości pozyskania narządów trafia na specjalną platformę FOEDUS, która zrzesza jednostki koordynujące programy transplantacyjne w krajach Unii Europejskiej - czytamy na oficjalnej stronie ŚCCS.

Z kolei w marcu, w zabrzańskim ośrodku wykonano drugą na świecie transplantację płuc u pacjenta z rzadką chorobą genetyczną powodującą trwale uszkodzenie płuc i oskrzeli. Natomiast rok zakończono transplantacją płuc u mężczyzny, który przez 70 dni czekał na zabieg ratujący życie podłączony do ECMO, urządzenia zastępującego pracę serca i płuc w stanach skrajnej niewydolności krążeniowo-oddechowej.

- Mówiąc o sukcesach kardiochirurgów, musimy też pamiętać o codziennej pracy naszych kardiologów i całego zespołu Śląskiego Centrum Chorób Serca. To są tysiące hospitalizacji dzieci i dorosłych rocznie i ponad 70 tysięcy udzielonych porad ambulatoryjnych - czytamy wypowiedź prof. Przybyłowskiego.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu od lat cieszy się niesłabnącym zaufaniem pacjentów z całego kraju. Wynika to przede wszystkim z doskonale wykształconej kadry, ale również pełnej oferty diagnostycznej i nowoczesnej terapii schorzeń układu sercowo-naczyniowego dorosłych i dzieci.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera