Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk na Śląsku, a w Warszawie debata o górnictwie: PiS chce odrzucenia projektu ustawy

AMC
Posiedzenie Sejmu ws. górnictwa
Posiedzenie Sejmu ws. górnictwa Krzysztof Białoskórski
Do późnej nocy trwała dyskusja na temat projektu ustawy górniczej. Posłem sprawozdawcą był Marcin Święcicki z PO, b. prezydent Warszawy. Wśród wypowiadających się w imieniu klubów tylko Zbyszek Zaborowski z SLD. Czy koalicja PO-PSL "przepchnie" ustawę w ekspresowym tempie? Jak na tak ważną dyskusję sala sejmowa raczej pustawa.

Kluby PiS i Sprawiedliwa Polska chcą odrzucenia projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. PO i SLD podczas nocnej debaty w Sejmie zgłosiły poprawki. W związku z tym jeszcze tej samej nocy projektem zajęła się ponownie sejmowa komisja.

ZOBACZ KONIECZNIE NA ŻYWO, CO TERAZ DZIEJE SIĘ NA ŚLĄSKU:
STRAJK NA ŚLĄSKU 15.01.2015 W KOPALNIACH STRAJKUJE PRAWIE 1200 GÓRNIKÓW

DRAMATYCZNE WYDARZENIA W BYTOMIU, ZABRZU I BRZESZCZACH:
STRAJK NA ŚLĄSKU: MARSZE, TRUMNA KOPACZ I NIECENZURALNE PIOSENKI

Na Śląsku w proteście przeciw planom likwidacji uczestniczą już wszystkie kopalnie Kompanii Węglowej. W innych górniczych firmach - Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym - w środę zorganizowano masówki. W środę o godz. 15 w proteście na powierzchni oraz pod ziemią w kopalniach i zakładach KW uczestniczyło niecałe 2,5 tys. pracowników.

ZOBACZ KONIECZNIE, CO DZIEJE SIĘ TERAZ NA ŚLASKU:
#strajknaśląsku Tweets

W głosowaniu posłowie zdecydowali o uzupełnieniu porządku dziennego o drugie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw. Projekt pozwoli zrealizować rządowy „Plan naprawczy Kompanii Węglowej S.A.”.

Nowe regulacje mają umożliwić nabycie kopalń przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A. (SRK) oraz przeprowadzenie ich restrukturyzacji. Proponowana nowelizacja daje też SRK możliwość sprzedaży restrukturyzowanych kopalń lub ich części nowemu inwestorowi. Ponadto projekt ustanawia zasady restrukturyzacji zatrudnienia w tych kopalniach. Przewidziano dwa rodzaje uprawnień dla pracowników restrukturyzowanych kopalń – można będzie wybrać urlop górniczy lub jednorazową bezwarunkową odprawę pieniężną.

Z urlopu górniczego będą mogli skorzystać górnicy dołowi, którym do emerytury zostało nie więcej niż 4 lata. Będą oni otrzymywać 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Do podstawy obliczania wynagrodzenia wliczana będzie m.in. 1/12 ostatniej nagrody z okazji „Dnia Górnika” i 1/12 ostatniej dodatkowej nagrody rocznej. Natomiast wysokość jednorazowej odprawy będzie zróżnicowana w zależności od grupy zawodowej.

Górnicy dołowi otrzymają 24-krotność ich przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jeśli złożą wniosek do końca 2015 r., a gdy zrobią to w latach 2016-2018, przysługiwać im będzie 12-krotność średniej pensji. W przypadku pracowników przeróbki mechanicznej węgla będzie to 10-krotność ich przeciętnego wynagrodzenia, zaś pracownikom administracji będzie przysługiwała odprawa w wysokości 3,6-krotności średniej pensji – pod warunkiem złożenia wniosku do końca 2015 r.

Restrukturyzacja kopalń i wypłata świadczeń z tytułu urlopu górniczego będzie finansowana z dotacji budżetowej, a wypłata odpraw z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (koszty poniesione przez FGŚP będą rekompensowane z przychodów z prywatyzacji).

W latach 2015-2018 limit wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa ma nie przekroczyć 3 mld zł.

Ponadto, w projekcie zapisano, że nadzór właścicielski nad spółkami węglowymi będzie sprawował Minister Skarbu Państwa, a nie Minister Gospodarki jak obecnie. Pierwsze czytanie projektu przeprowadzili posłowie z Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych. Zaproponowali poprawki obejmujące np. dodanie przepisu określającego, że finansowanie m.in. restrukturyzacji kopalń z dotacji budżetowej będzie możliwe do końca 2027 r. - wynika to z regulacji unijnych. Sprawozdanie komisji przedstawił poseł Krzysztof Gadowski. W związku z poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu projekt trafił ponownie do Komisji Nadzwyczajnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty