Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk w KWK Szczygłowice. Mija 42 lat od buntu knurowskich górników

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 16 lat
Metalowy, biały krzyż znajdujący się przy bramie wjazdowej do kopalni "Szczygłowice" jest symbolem wydarzeń z początku lat 80. XX wieku, kiedy knurowscy górnicy sprzeciwiali się uciskowi ówczesnego reżimu. Dzisiaj, 27 września 2023 r. w tym samym miejscu uhonorowano bohaterską postawę strajkujących oraz ich rodzin.

W środę, 27 września 2023r. w samo południe odbyły się uroczystości upamiętniające strajki pracowników ówczesnej KWK "Szczygłowice" (obecnie KWK "Knurów-Szczygłowice" Ruch "Szczygłowice"). Wypowiedzieli się uczestnicy tamtych wydarzeń, złożono wiązanki kwiatów pod metalowym krzyżem i figurą św. Barbary.

Przypomnijmy, 23 września 1981 r. do kopalni przybyła ekipa telewizyjna "Dziennika Telewizyjnego". Redaktor Adam Bronikowski przeprowadził propagandowy wywiad z przewodniczącym Rady Zakładowej Związku Zawodowego Górników kopalni "Szczygłowice" - Janem Mateńką. To wywołało bunt wśród górników, którzy nie chcieli, aby materiał został wyemitowany. Nie zgadzali się, aby Jan Mateńka wypowiadał się w imieniu większości, zwłaszcza, że 90% górników należało do "Solidarności". Wydarzenia te wywołały protesty, w wyniku których Jan Mateńka, z inicjatywy przewodniczącego ZKZ "Solidarność" Tadeusz Arenta, został wywieziony na taczce. Następnego dnia górnicy zostali przesłuchani przez Prokuraturę Rejonową w Rybniku. Wynikiem przesłuchania była decyzja prokuratora o tymczasowym aresztowaniu Tadeusza Arenta. To wywołało eskalację konfliktu na linii rząd - górnicy, w konsekwencji pracownicy kopalni rozpoczęli strajk. Bunt górników, wielkie wsparcie innych kopalń i ważnych osobistości (m.in. Tadeusza Mazowieckiego i ks. Józefa Tischnera) spowodowała uchylenie aresztu dla Arenta. Tego samego dnia, 29 września zakończono strajk.

42. rocznica strajku w KWK "Szczygłowice"

W knurowskiej kopalni upamiętniono te dramatyczne chwile. Pod metalowym krzyżem została odmówiona modlitwa, a następnie wypowiedzieli się politycy, związkowcy, dyrektorzy kopalni oraz górnicy.

- Dzisiaj możemy gościć tutaj pierwszego przewodniczącego związku, Tadeusza Arenta, który dwa lata temu przyjechał po 39 latach pierwszy raz do Polski - zapowiedział honorowego gościa obecny szef szczygłowickiej "Solidarności", Piotr Wawrzykowski.

Jak podkreślał sam Arent, jest to dla niego wzruszający moment. Były związkowiec docenił lojalność swoich kolegów i ich rodzin.

- Tego się nie zapomina do końca życia. Wspaniała załoga podjęła strajk w mojej obronie, za co bardzo dziękuję - powiedział pierwszy przewodniczący kopalnianej "Solidarności".

W kolejnych miesiącach po strajku Arent został ponownie aresztowany, już w czasie stanu wojennego. Napięta sytuacja i ciągła obserwacja SB doprowadziła do tego, że podjął decyzję o emigracji do Stanów Zjednoczonych.

- Podjęto decyzję o tym, aby bronić przewodniczącego. Ale nie sama istota była w przewodniczącym. Chodziło o obronę godności, prawdy i solidarności. Ja tej pracy musiałem się uczyć, nie byłem naocznym świadkiem tamtych zdarzeń - zaznaczył Jarosław Wieczorek.

Wojewoda podkreślił, że w tamtym czasie górnicy walczyli nie tylko o własną godność, ale również wolność przyszłych pokoleń. Dodał, że prawda o walkę jest bezcenna. Docenił postawę ludzi, którzy w komunistycznej Polsce, ryzykowali własnym zdrowiem i życiem w imię suwerenności.

Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej KWK Szczygłowice zaproszeni goście ruszyli pochodem do cechowni, w której odbywały się rozmowy z górnikami. Tam złożono wiązanki kwiatów pod figurą św. Barbary, patronki górników.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera