Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż Miejska z Jastrzębia kontroluje najwięcej pieców w regionie. W trzy miesiące przeprowadziła blisko 800 kontroli. Jakie były efekty?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W porównaniu do ubiegłego roku, Straż Miejska w Jastrzębiu przeprowadziła prawie 100 kontroli więcej. I to w krótszym czasie.
W porównaniu do ubiegłego roku, Straż Miejska w Jastrzębiu przeprowadziła prawie 100 kontroli więcej. I to w krótszym czasie. arc.
Aż 766 przydomowych kotłów skontrolowali od początku roku do połowy marca strażnicy miejscy z Jastrzębia-Zdroju. Kontroli wynikających z zapisów obowiązującej w woj. śląskim uchwały antysmogowej dokonują najwięcej w regionie. Mało która wizyta u mieszkańców kończy się jednak mandatem, bo ci w znacznej większości nie palą już w "kopciuchach".

Jastrzębie: od początku roku Straż Miejska przeprowadziła prawie 800 kontroli pieców

Na potęgę kontroluje się użytkowane przez mieszkańców Jastrzębia piece. Przydomowe kotły, a raczej ich dostosowanie do obowiązujących i wynikających z zapisów uchwały antysmogowej przepisów weryfikują tamtejsi strażnicy miejscy.

Jak wynika ze statystyk, egzekwowanie uchwały, jastrzębska Straż Miejska zweryfikowała już w blisko 800 domach w mieście. - Od początku roku skontrolowano już 766 pieców - informuje Straż Miejska w Jastrzębiu-Zdroju.

Nieprawidłowości zdarzały się rzadko. Mandaty wystawiano w "ekstremalnych" sytuacjach

A na czym dokładnie polegają kontrole funkcjonariuszy jastrzębskiej Straży Miejskiej? - Zgodnie z uchwałą antysmogową kotły bez tabliczki znamionowej i kotły wyprodukowane przed 2007 rokiem nie mogą już być eksploatowane. Są to tzw. "kopciuchy" - wskazują strażnicy miejscy z Jastrzębia.

I to właśnie rodzaj pieca użytkowany przez mieszkańców kontrolowała Straż Miejska. W znacznej większości przypadków kontrola była jedynie formalnością. U ponad 90 procent mieszkańców wszystko było w porządku. Zdarzyły się też jednak przypadki, że nie wszystko było w porządku.

- W wyniku kontroli ujawniono, że na terenie 41 nieruchomości użytkowany jest kocioł niezgodny z przepisami - wylicza Straż Miejska w Jastrzębiu, dodając zarazem, że mandatów nałożono jedynie kilka.

Dlaczego? - W 37 przypadkach użytkownicy kotłów zostali pouczeni, ponieważ właściciele nieruchomości mieli udokumentowane czynność zmierzające do wymiany pieca (np. oczekiwali na podłączenie do sieci gazowej lub dostawę pieca) - wyjaśniają strażnicy miejscy, którzy dodają, że mandaty otrzymały trzy osoby.

- W dwóch przypadkach właścicieli nieruchomości ukarano mandatem karnym ponieważ nie dopełnili oni obowiązku wymiany źródła ogrzewania, i jak dotąd nic nie zrobili w kierunku takiej wymiany - podaje Straż Miejska w Jastrzębiu.

Zdecydowanie najciekawszym "przypadkiem" był mieszkaniec, który wprawdzie wymienił piec na ekologiczny, ale... nie korzystał z niego! Źródłem ciepła w domu tego jastrzębianina nadal był stary kocioł, będący kotłem bezklasowym, czyli "kopciuchem".

Straż Miejska w Jastrzębiu kontroluje piece najczęściej w regionie

Jednocześnie, jak wskazują funkcjonariusze tamtejszej Straży Miejskiej, kontrole pieców w Jastrzębiu należą do najczęstszych w regionie. Liczba kontroli sprawiła, że "w tyle" zostały pobliskie gminy i miasta: Czerwionka-Leszczyny, Rybnik, czy Wodzisław Śląski.

Wiadomo, że kontrole będą kontynuowane. Strażnicy ponownie zapukają do drzwi tych domów, w których wykryto nieprawidłowości, i to niezależnie od tego, czy finałem kontroli był mandat, czy jedynie pouczenie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera