Masło, warzywa i ryż - w górę. Cukier, czekolada i owoce - w dół. Sprawdzamy wrześniowe ceny według Głównego Urzędu Statystycznego.

W ciągu miesiąca ceny żywności podskoczyły o pół procenta. Jakie podwyżki najbardziej dały po kieszeni?

Polecamy też: Jabłka w Kujawsko-Pomorskiem. Drogie, jeszcze droższe [ceny owoców]

Masło podrożało we wrześniu o 6,9%, warzywa o 2,4%, a ryż o 1%. W ciągu miesiąca, średnio o 0,7% podskoczyły ceny artykułów w grupie „mleko, sery i jaja”:

  • jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,9%
  • sery i twarogi oraz mleko – po 0,7%
  • jaja – o 0,6%

Sprawdź również: Nabiał drogi jak nigdy. Czy jeszcze kiedyś może być tańszy

Kowalski płacił więcej również za makarony i produkty makaronowe (o 0,5%) oraz mięso (przeciętnie o 0,3%):

  • drób - o 0,7%
  • wieprzowinę - o 0,4%
  • wędliny - o 0,1%
  • wołowina i cielęcina na tym samym poziomie

Nieznacznie podrożało pieczywo i mąka (po 0,1%). Mniej niż w sierpniu płacono za cukier (o 2,9%), czekoladę (o 1,4%) oraz owoce (o 1%). Zanotowano spadek cen tłuszczów roślinnych (o 0,3%) - wylicza GUS.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Ceny ryb oraz owoców morza spadły w perspektywie miesiąca o 0,2%.

pixabay.com

Napoje? Potaniały średnio o 0,1%. Jeśli chodzi o soki owocowe i warzywne, konsumenci płacili za nie mniej o 0,6% niż w sierpniu. Kakao i czekolada w proszku kosztowały mniej o 0,3%, a herbata - 0,1%.

W porównaniu z poprzednim miesiącem zanotowano wzrost cen napojów alkoholowych o 0,5% oraz wyrobów tytoniowych o 0,2% - podaje GUS.

- Uważamy, że w III kwartale roku dynamika cen żywności osiągnęła swoje maksimum lokalne. W kolejnych kwartałach ulegnie ona wyraźnemu obniżeniu, do czego przyczynią się efekty wysokiej tegorocznej bazy dla cen owoców, spadkowa faza cyklu na rynku wieprzowiny, spadek cen produktów mlecznych (w tym cen masła na skutek wygaśnięcia silnej spekulacji na ich wzrost) i cukru (efekt zniesienia kwot cukrowych), jak również oczekiwane przez nas umocnienie kursu złotego - podkreśla Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny