Czy polskie truskawki nie są opryskiwane? Tak nieraz słyszymy: truskawki z Polski nie są spryskiwane środkami ochrony roślin, a truskawki z importu się opryskuje. Ale czy to prawda?

Polskie truskawki niepryskane?

Czy to prawda, że polskie truskawki są "niepryskane", a te zagraniczne już tak?

Wszystkie truskawki wymagają pewnych zabiegów ochrony - tłumaczy dr inż. Marta Czaplicka-Pędzich z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - "Niepryskane" będą truskawki z upraw ekologicznych (certyfikowanych) - tam dopuszcza się tylko preparaty stosowane w rolnictwie ekologicznym.

W każdej sytuacji producent musi dostosować się do wymogów i zasad integrowanej ochrony chemicznej, co gwarantuje bezpieczeństwo żywności dla konsumenta, ale również ochronę środowiska naturalnego. Obowiązuje okres karencji - czyli czasu od oprysku do zbioru, więc jedząc taką truskawkę, możemy czuć się bezpieczni. Jeżeli zależy nam na owocach zupełnie "niepryskanych", proponuję wybierać te z certyfikowanych upraw ekologicznych.

Truskawka niepryskana

"Niepryskaną" truskawkę z upraw ekologicznych można rozpoznać po certyfikacie. Sprzedawca deklarujący, że sprzedaje niepryskane truskawki, musi być w stanie przedstawić nam certyfikat, że jego owoce są ekologiczne.

Warto wiedzieć, że truskawka to owoc delikatny. Truskawka niepryskana już po 12 godzinach przechowywania w lodówce może pokryć się pleśnią. Truskawki niepryskane powinny być spożywany tego samego dnia, w którym zostały zerwane. Nie zawsze jest to możliwe.

100 gramów truskawek (bez cukru i innych dodatków) ma jedynie 27 kalorii. Truskawki to źródło: błonnika, potasu, fosforu, żelaza, magnezu, witamin z grupy B, czyli truskawki to odporność. Owoce to naturalny eliksir młodości. Wyciąg z nich odżywia skórę, odświeża, działa bakteriobójczo i ściągająco. Truskawki uczulają, a najczęstsze objawy to zmiany skórne (pokrzywka), czasem biegunka. Zdrowemu dziecku można wprowadzić je do diety po 10. miesiącu życia. Owoce to także afrodyzjak, a na pokuszenie wodzą nas smakiem i wyglądem.

Czysta 15, czyli najmniej skażone pestycydami warzywa i owoce- zobacz wideo:

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: