Kleszcze mogą przenosić ponad 30 różnych schorzeń. Nie ma szczepionki na kleszcze. Czy jesteśmy wobec kleszczy bezradni? Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Dlaczego te mieszkające w mieście są częściej zarażone boreliozą? Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza? Powiedzieli o tym w "Dzień Dobry TVN" dr n. med. Marta Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Ariel Szczotok, ratownik medyczny. - Im dłużej kleszcz żeruje, tym ryzyko przekazania choroby jest większe - podkreśliła Supergan-Marwicz.

Jest się czego bać. Do połowy czerwca Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach zdiagnozowała aż 919 zachorowań na boreliozę w województwie śląskim. Jak prognozują pracownicy sanepidu, zachorowań będzie znacznie więcej, bo okres wzmożonej aktywności kleszczy trwa.

Ponad 80 proc. kleszczy, które przynoszą im mieszkańcy regionu, jest nosicielami krętków boreliozy. Kleszcze atakują już nie tylko w lasach, ale w miejskich parkach i na placach zabaw. Samorządy decydują się na akcje odkleszczania. Ale nie wszystkie.

Czytaj także: Uwaga na kleszcze: w Śląskiem jest już 919 przypadków boreliozy