Zima jest piękna. Ośnieżone alejki i mróz szczypiący w policzki. Kto chce chociaż na chwilkę przenieść się do zaśnieżonej krainy powinien wybrać się do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Tam o tej porze roku panuje cisza i spokój. Warto też odwiedzić te zwierzęta, które lubią chłodne dni i w tym czasie są bardziej aktywne m.in. wydry. Zobaczcie na zdjęcia zwierzaki śląskiego zoo w zimowej odsłonie.

Zimową porą w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie jest zupełnie inaczej niż latem. Zwykle w ciepłe dni alejkami spacerują całe rodziny z dziećmi czy znajomi. Latem osób, które oglądają zwierzęta w zoo jest bardzo dużo. Inaczej jest zimą. Pokryte śniegiem alejki ogrodu są puste. Panuje tu cisza i spokój. Zwierzęta z zaciekawieniem patrzą na zbliżające się do nich osoby. Kto lubi cisze i spokój koniecznie powinien odwiedzić śląskie zoo zimą.

Zobacz galerię

Panda mała, bizony czy wydry i pantery śnieżne. To przykłady zwierząt, które wolą chłodniejszy klimat. Zwykle schowane dwie wydry Śląskiego Ogrodu Zoologicznego zimą można zobaczyć, jak wskakują do małej przerębli i pływają w zimnej wodzie. Bizony spokojnie odprowadzają nas wzrokiem. Jedna z pand małych wspina się na wysokie drzewo, by po chwili z niego zejść. Na bieli śniegu wyróżnia się także długa, brązowa sierść bydła szkockiego. Aleika i Amalia, dwie samice pantery śnieżnej wypoczywają, jak zwykle jedna obok drugiej.

Gdy mróz da nam się we znaki, możemy wejść do jednego z pawilonów. Przypomnijmy, że do końca marca pawilony czynne są do godziny 15.45. Warto odwiedzić pawilon antylop, gdzie zobaczymy niedawno narodzone młode niale grzywiaste.

Przypomnijmy, że Śląski Ogród Zoologiczny zimą czynny jest od godziny 9.00 do 16.00. Kasy zamykane są jednak już o godzinie 15.00. A pawilony w marcu są czynne do godziny 15.45. Pod uwagę trzeba wziąć to, że przejście od bramy głównej przez wszystkie pawilony zajmuje co najmniej jedną godzinę.

Ciekawostki Śląskiego Ogrodu Zoologicznego:

W ciągu roku zwierzęta chorzowskiego zoo zjadają ponad 12 ton mięsa wołowego, ponad 2 tysiące kg kurczaków, ponad 23 tysiące jaj kurzych i ponad 2 tysiące jaj przepiórczych, prawie 11 ton mrożonych płoci, wypijają 108 litrów mleka, 650 litrów soków owocowych i warzywnych. Zjadają 173 kg mączników, 39 kg krewetek i ponad 23 tysiące myszy i 5 tysięcy szczurów.

Zobacz galerię

To jednak nie wszystko. Zwierzęta jedzą też w ciągu roku 880 kg twarogu, 3278 jogurtów, prawie 9 ton płatków owsianych, 4 tony chleba i 187 kg bułek, 636 słoików dżemu, ponad 520 kg różnych orzechów. O ciekawostkach Śląskiego Ogrodu Zoologicznego i jego zwierząt można przeczytać na tablicach, które znajdują się w różnych częściach chorzowskiego zoo.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ