10 zasad, którymi kieruje się w życiu zawodowym i prywatnym Zbigniew Szkaradnik, prezes zarządu 3S Data Center SA. Oto one:

1.
Działaj z pasją. Należy zawsze działać z pasją, zarażać nią pracowników. Bez pasji nie ma energii do działania. Bez pasji nie ma właściwej motywacji. A bez pasji oraz motywacji nie ma sukcesu, nie ma też wyboru słusznej drogi dojścia do celu.

2.
Właściwie dobieraj ludzi. Sztuką jest umiejętność doboru współpracowników, pracowników, partnerów biznesowych - po pierwsze pracowitych, po drugie inteligentnych i wreszcie po trzecie - uczciwych.

Najlepiej ludzi „z pasją”. To bardzo trudne. Jak to robić, jak ich odszukać, jak rozpoznać? Nie mam na to recepty i myślę, że nie tylko ja. To, czy ktoś jest „orłem”, czy „wróblem”, wychodzi dopiero po czasie.

3.
Miej szczęście. Nie tylko przysłowiowy „łut szczęścia”, ale znacznie więcej. Pewne decyzje, a jest ich nie tylko w biznesie, ale i w życiu prywatnym, osobistym wcale nie tak mało, trzeba podejmować w warunkach braku informacji, niemal natychmiast, spontanicznie, emocjonalnie. I właśnie wtedy szczęście się przydaje. Podobnie jak przydaje się przy doborze swoich współpracowników.

4.
Dbaj o dobre relacje z pracownikami. Zadbaj o ich los, realizację życiowych celów, a przede wszystkim - zaufaj im. Staraj się dać każdemu pracownikowi sporo samodzielności i nie wtrącaj się w każdy szczegół. Bądź wobec pracowników sprawiedliwy, a przynajmniej się staraj. Dawaj im przykład, zamiast pouczać. Nigdy się od nich nie odwracaj, wspieraj, kiedy mają kłopoty. Oczywiście dotyczy to pracowników „właściwie dobranych”.