Przez całą niedzielę w Dąbrowie Górniczej odbywały się uroczystości związane z jubileuszem dąbrowskich rzemieślników. Po mszy w Sanktuarium NMP Anielskiej rzemieślnicy i zaproszeni goście przeszli do Pałacu Kultury Zagłębia.

- Nie byłoby nas, gdyby nie pokolenia, które zadbały o tradycje rzemieślnicze w naszym mieście - mówił Karol Kohlbrenner, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Górniczej i gospodarz spotkania. - Dzisiaj już wiemy, że dualny system nauczania jest najlepszym sposobem na zdobycie dobrego rzemieślniczego zawodu.

Zobacz galerię

Podczas gali w Pałacu Kultury Zagłębia dąbrowski Cech został uhonorowany Szablą im. Jana Kilińskiego.

- Jest to najważniejsze odznaczenie dla rzemiosła, przyznawane za szczególne zasługi i rzemieślnikom, i organizacjom - podkreślał prof. Jan Klimek, prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. - Bardzo je sobie wszyscy cenimy. Niewiele osób wie, że papież Jan Paweł II był pierwszą osobą, która w Watykanie z rąk rzemieślników przyjęła Szablę Kilińskiego - dodał.

W czasie uroczystości wręczone też zostały odznaczenia za długoletnią działalność w rzemiośle.

W uroczystości wzięli udział dąbrowscy rzemieślnicy, władze miasta, radni, parlamentarzyści, przedstawiciele cechów z innych miast woj. śląskiego, byli także obecni Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego oraz Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.