Pierwszy w Częstochowie hotel 4-gwiazdkowy już przyjmuje gości. To hotel Arche Częstochowa. Chociaż oficjalne otwarcie zaplanowano na drugą połowę maja. Jest też kolejny inwestor, który chce budować hotel pod Jasną Górą.

– Mamy gości indywidualnych, a w najbliższy piątek przyjeżdża duża grupa zagraniczna – mówi Katarzyna Bucholc-Srogosz, specjalistka ds. sprzedaży w częstochowskim Hotelu Arche. – Mamy rezerwacje na miesiące letnie w tym roku, a nawet w przyszłym. Rezerwacje sal na komunie. Mamy specjalne oferty na tegoroczną Wielkanoc.

Arche budowało hotel od połowy marca br., po odkupieniu budynku w stanie surowym od spółki Warmus.

– Zainwestowaliśmy w ten hotel ok. 30 mln zł – mówił Władysław Grochowski, prezes Arche, podczas prezentacji hotelu jeszcze w
budowie. – Jest nam niezmiernie miło, że trafiliśmy do Częstochowy, choć trochę z przypadku, ponieważ niekoniecznie interesują nas takie obiekty. Ten jednak był w trakcie budowy i dzięki temu możemy szybciej osiągnąć efekt. Poza tym hotel znajduje się w sąsiedztwie wyjątkowego miejsca, czyli Jasnej Góry.

Wprowadzono zmiany projektowe. W wyniku zagospodarowania poddasza przybyło 36 pokoi i jest ich 126 ( w tym luksusowe apartamenty, superiory i unikatowe pokoje w części Słonecznej, w większości z widokiem na wieżę Jasną Górę), w ktorych jest 200 miejsc noclegowych. Wcześniej w tym miejscu miały znajdować się SPA, sale konferencyjne i coś w rodzaju mieszkań służbowych. SPA przeniesiono na parter, gdzie jest strefa wypoczynkowa z suchą i mokrą sauną, jacuzzi i małą siłownią.

Grupa Arche powstała poprzez rozwój firmy deweloperskiej Arche, która od roku 1991 świadczy profesjonalne usługi deweloperskie. Wśród najlepszych jej realizacji znajduje się między innymi: Osiedle Albatrosów na Ursynowie i Osiedle Woronicza w Warszawie.

Łącznie wybudowano ponad 5000 domów i mieszkań. Spółka zrealizowała też sześć projektów hoteli: Hotel w Siedlcach, Apartamenty Hotelowe w Konstancinie, Zespół Pałacowo-Parkowy w Łochowie, Hotel Tobaco w Łodzi, Zamek Biskupi Janów Podlaski oraz Hotel Puławska Residence w Warszawie. W woj. śląskim są trzy pięciogwiazdkowe hotele. To Belwedere w Ustroniu, Monopol w Katowicach i Piramida w Tychach. Pierwsza liga, czterogwiazdkowa, to 22 hotele: Amadeus w Wodzisławiu, Angelo, Best Western, Novotel Rondo, Qubus Prestige, (wszystkie w Katowicach), Arsenal Palace w Chorzowie, Gołębiewski i Stok w Wiśle, Imperium w Pszczynie, Jawor w Jaworze, Klimczok w Szczyrku, Na Podzamczu w Tarnowskich Górach, Noma Presidence w Kobiórze, Olympic i SPA Wellnes Diament w Ustroniu, Pałac Czarny Las w Woź-nikach, Papuga, President, Vienna (w Bielsku Białej), Szafran w Czeladzi, Villa Verde i Zawiercie w Zawierciu.
Zobacz galerię
Być może w Częstochowie powstanie jeszcze jeden hotel 4-gwiazdkowy. Do Urzędu Miasta zgłosił się przedstawiciel jednej ze światowych sieci zainteresowany budową co najmniej czterogwiazdkowego hotelu u zbiegu alei Najświętszej Maryi Panny i ul. ks. Popiełuszki. Na sprzedaż gruntu muszą się zgodzić miejscy radni. Dzisiaj podczas sesji Rady Miasta prezentowano wizualizację projektu.

Inwestycją w alei NMP zainteresowana jest BB Capitol Group, która jest gotowa przeznaczyć na budowę 4-gwiazdkowego hotelu nawet 80 milionów zł.

W centrum miasta powstałby hotel, który podobnie jak ten wybudowany, miałby około 120 pokoi