W Rybniku ma szansę powstać kopalnia oraz elektrownia. I to w jednym miejscu! To science-fiction - komentują w PiS i radzą, aby odkupić od EDF obecną elektrownię.

W Rybniku powstanie nowa kopalnia i elektrownia? Takie plany snuje spółka BAPRO, która w rybnickim magistracie przedstawiła plany inwestycji szacowanej na 8 mld zł. Kompleks miałby powstać niedaleko elektrowni EDF. Według założeń, zakład ma zatrudnić nawet 3 tysiące osób. Rybniczanie kibicują temu pomysłowi, ale w pierwszej kolejności obawiają się o przyszłość 430 osób pracujących w EDF. Obecnie ważą się losy elektrowni.

Aby przedłużyć jej żywotność w ostatnich latach w zakład wpompowano 1,6 mld zł na modernizację. Ale w regionie huczy od plotek, że francuski koncern rozmawia z potencjalnymi inwestorami o sprzedaży zakładu...

- Temat sprzedaży należy kierować do właścicieli - ucina Jerzy Chachuła, prezes rybnickiej elektrowni. Choć oficjalnie EDF nie poinformował o zamiarze sprzedaży rybnickiego zakładu, to jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku, poseł Czesław Sobierajski zapowiadał, że polskie państwo powinno go odkupić od Francuzów.

- Jestem przekonany, że EDF chce sprzedać rybnicką elektrownię. Uważam, że powinna ona trafić w polskie ręce - przyznaje Czesław Sobierajski, parlamentarzysta PiS. Transakcja ma się wpisywać w założenia rządu, polegające na odtworzeniu polskiego przemysłu. Nie jest jednak pewne, że taki scenariusz się ziści. Według nieoficjalnych informacji francuski koncern ma na stole propozycję podobno nie do odrzucenia i ze sprzedażą zakładu nie będzie zwlekał. Na początku czerwca miała ją złożyć czeska grupa CEZ. Mało tego, transakcja mogłaby zostać zrealizowana nawet w ciągu najbliższych miesięcy.

Politycy PiS liczą jednak na to, że to nasze spółki (Polska Grupa Energetyczna i Energa) skutecznie włączą się w walkę o zakład. Nikt nie przedstawia jednak konkretnych kwot zakupu. W kuluarach mówi się, że jego cena jest naprawdę atrakcyjna. Chodzi o kilkaset milionów złotych.

Przedstawione wielkości nijak mają się do tego, jakie kwoty francuski koncern wyłożył ostatnio na modernizację 8 bloków, a było to łącznie 1,6 mld złotych. Dlatego sceptycznie do doniesień o sprzedaży elektrowni nastawiony jest poseł PO Marek Krząkała. Parlamentarzysta z Rybnika zauważa, że jak na razie żadna polska spółka nie złożyła dotąd oferty w sprawie elektrowni EDF znajdujących się w Polsce.