Profity z segregacji i recyklingu odpadów są w Polsce cały czas niedostrzegane. O możliwości uzyskania przez przedsiębiorstwa dofinansowania za przekazywanie odpadów opakowaniowych do recyklingu oraz korzyściach płynących z selektywnej zbiórki dla całego społeczeństwa opowiadają specjaliści Eko Cykl Organizacji Odzysku Opakowań S.A.


Dlaczego segregowanie odpadów jest ważne?
Odpowiednio posegregowane odpady z dużo większym prawdopodobieństwem trafią do recyklingu, a nie zostaną zdeponowane na składowiskach odpadów. Dlatego tak ważne jest, aby już w domach odpady przygotowywane były do dalszego przetworzenia, poprzez selektywną zbiórkę.

Jakie korzyści z segregowania odpadów ma każdy z nas?
Można rzec, że segregowanie odpadów ma wyłącznie pozytywne aspekty. Podstawową korzyścią jest to, że posegregowane odpady trafią do firm, które zajmą się ich recyklingiem. Dzięki temu, nie dość, że zmniejsza się liczba odpadów kierowanych do składowania, to jeszcze zmniejsza się zapotrzebowanie na wykorzystywanie surowców naturalnych. Zyskać można również finansowo poprzez sprzedanie surowców wtórnych. Myślę, że większość z nas choć raz była w skupie w celu sprzedaży makulatury czy puszek aluminiowych. To naprawdę opłaca się każdej ze stron.

W takim razie, czy odpowiednie przygotowanie odpadów przynosi również korzyści firmom zajmującym się zagospodarowaniem odpadów?
Oczywiście. Wspomniane już skupy, ale też inne firmy zajmujące się zbieraniem odpadów są bardzo ważnymi elementami całego systemu gospodarki odpadami. To one są dostarczającym surowce do firm recyklingowych – papierni, hut czy zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych. Dzięki działalności wspomnianych firm odpady są odpowiednio zagospodarowywane. Dlatego też bardzo ważnym narzędziem jest wsparcie działalności tych podmiotów przez organizacje odzysku opakowań, których rolą jest właśnie finansowanie i kreowanie sprawnego systemu gospodarowania odpadami opakowaniowymi.

Czyli organizacja dodatkowo dopłaca do zbierania odpadów?
Tak. Organizacja odzysku opakowań zapewnia recykling odpadów opakowaniowych, przede wszystkim, dofinansowując działalność firm, które te odpady zbierają i kierują do recyklingu. Dofinansowaniu podlegają odpady opakowaniowe z metali, tworzyw sztucznych, papieru i tektury, ale także szkła lub drewna. Dzięki tym funduszom, firmy zbierające odpady są w stanie rozszerzać swoją działalność - np. o kolejne grupy surowców lub objęcie swoim działaniem coraz większego obszaru. Nierzadko przyczynia się to do powstawania kolejnych skupów surowców lub punktów zbiórki odpadów, dzięki czemu więcej mieszkańców może bez przeszkód oddawać posegregowane odpady.

Z pewnością potrzebne są również działania edukacyjne…
Prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych to także obowiązek organizacji odzysku opakowań. Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. przekazuje na publiczne kampanie edukacyjne dużo więcej niż wymagane ustawowo 5% swoich przychodów. Wspomagamy zarówno mieszkańców, jak i firmy gospodarujące odpadami. Dzięki ścisłej współpracy z Wydawnictwem „Logistyka Odzysku”, przedsiębiorstwa współpracujące z organizacją odzysku opakowań otrzymują czasopisma o tematyce środowiskowej, które są dystrybuowane wśród mieszkańców. W wielu gminach, które są obsługiwane przez kontrahentów organizacji, odbywają się kampanie edukacyjne – np. w szkołach lub przedszkolach. Zapraszam więc wszystkie chętne firmy zbierające odpady do kompleksowej współpracy z nami, która z pewnością przyczyni się do poprawy jakości życia każdego z nas.


Błażej Fidziński
Specjalista ds. recyklingu i edukacji ekologicznej

Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

bf@ekocykl.org
tel. 515-118-978


Śmieci czy surowce? – Twój sposób na zysk
Każdy z nas wytwarza odpady dlatego ich odpowiednie zagospodarowanie jest naszym wspólnym obowiązkiem. W dzisiejszych czasach, gdy żyjemy coraz szybciej i najzwyczajniej w świecie brakuje nam chwili wytchnienia, segregowanie odpadów może wydawać się dodatkowym obciążeniem. Oddzielne kosze lub worki, zgniatanie pustych opakowań czy zerwanie etykiety z butelki – po co to wszystko?

Otóż z segregacji odpadów płyną same korzyści.
Po pierwsze – ochrona środowiska naturalnego. Posegregowane odpady ze względu na swą wartość nie trafiają na wysypiska, dzięki czemu te nie zapełniają się tak szybko i mogą być użytkowane dłużej. Składowiska odpadów to ogromne inwestycje, potężnie oddziaływające na środowisko, zarówno w czasie budowy (obiekt musi być odpowiednio zabezpieczony), jak również w trakcie eksploatacji. Gromadzone na składowisku odpady zawierają mnóstwo substancji bardzo groźnych dla środowiska i człowieka. Niektóre z nich wchodzą ze sobą w reakcje, w efekcie czego powstają związki o działaniu toksycznym, które mogą zatruwać glebę, wodę i powietrze. Ponadto, posegregowane odpady stanowią doskonałe źródło surowców wtórnych, czyli takich, które mogą zostać wykorzystane ponownie, np. w procesie recyklingu. Selektywna zbiórka zamienia odpady z bezużytecznych śmieci w cenne materiały służące do produkcji nowych wyrobów.


Oszczędność – to słowo powinno być dla każdego z nas pierwszym skojarzeniem ze słowem segregacja. Dzięki selektywnej zbiórce oszczędzamy nie tylko środowisko w którym żyjemy, ale także surowce pierwotne i… pieniądze. Nasza namacalna korzyść ekonomiczna to niższe koszty ponoszone na rzecz zagospodarowania odpadów. Firmy zajmujące się ich odbiorem i przetworzeniem zyskują surowiec lepszej jakości, który można użyć w dalszych procesach produkcji. Niższa opłata dla mieszkańców, to swoiste wynagrodzenie za dobrze wykonaną segregację ,,u źródła’’. Jest to niewątpliwie ważny motywator, tym bardziej, że różnice w stawkach za odbiór odpadów segregowanych i zmieszanych, w najbliższym czasie będą tylko rosnąć – wysyłanie śmieci na wysypiska jest bowiem coraz droższe i coraz bardziej nieopłacalne.

Czy wiesz że…

z 35 butelek plastikowych butelek można wyprodukować polar;
65 kg makulatury pozwala wyprodukować taką samą ilość papieru, co surowiec pozyskany z jednego drzewa;
z 600 aluminiowych puszek można wyprodukować rower.

Co więcej, na segregacji można nie tylko oszczędzić, ale także zarobić. Zgodnie z danymi GUS w 2015 roku statystyczny Polak wyprodukował średnio 283 kg odpadów komunalnych. Eksperci szacują, że średnia wartość tony surowców w skupie to około 885 zł. Mnożąc wspomniane wartości otrzymujemy 250,5 zł na mieszkańca. Ta prosta kalkulacja pozwala zobrazować, ile moglibyśmy zarobić segregując i sprzedając nasze odpady (a właściwie już nie odpady, a surowce). A gdyby tak segregowała cała rodzina?

Co ciekawe, są również osoby, które w zbieraniu i sprzedawaniu surowców odnalazły swój sposób na utrzymanie. Pewien niemiecki ,,zbieracz’’, który sam określa siebie jako profesjonalnego kolekcjonera puszek, podczas jednego sezonu (30 dni!) zdołał zarobić 13 tys. euro, po czym zrezygnował z zasiłku dla bezrobotnych. O swoim sposobie na życie kolekcjoner napisał nawet książkę. Przykładów, gdzie wartość na pozór niepotrzebnych śmieci została zauważona i spieniężona nie brakuje również w skali przemysłowej. Jedną z osób, która dostrzegła w odpadach "czysty zysk" jest Chinka Zhang Yin, która po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych zauważyła, że Amerykanie wyrzucają niebotyczne ilości papieru, a wysypiska śmieci są pełne pozornie nieprzydatnych kartonów, katalogów czy kartek. Z kolei Chiny, z powodu gigantycznego poziomu eksportu towarów, które w większości są zapakowane w papierowe pudła, odczuwają niedobór pulpy drzewnej i papieru.

Yin wynegocjowała z wysypiskami korzystne ceny za zakup odpadów z papieru, które również chciały ,,pozbyć się problemu’’, zaś transport makulatury do Chin udało się ,,tanio’’ zapewnić dzięki temu, że kontenery przywożące towary z Chin do USA, zazwyczaj wracały tam puste. Dzięki pomysłowi ,,królowej śmieci’’, bo taki przydomek zyskała bizneswoman, kontenerowce transportowały makulaturę do Chin. W ten sposób zyskiwała każda ze stron (również trzecia strona operacji, czyli środowisko naturalne). Ciężka praca Zhang Yin doprowadziła do tego, że jej spółka stała się największym eksporterem makulatury w Stanach Zjednoczonych, a sama założycielka została najbogatszą kobietą świata wśród tych, które do fortuny doszły własną pracą (w odróżnieniu od członkiń rodzin miliarderów). Zhang wyprzedziła pod tym względem znane celebrytki, jak np. Oprah Winfrey czy J.K. Rowling.

Szklane butelki, aluminiowe i stalowe puszki oraz makulatura to najpopularniejsze odpady - moglibyśmy znaleźć je niemal w każdym gospodarstwie domowym. Może warto wygospodarować w piwnicy nieco wolnej przestrzeni, poświęcić odrobinę czasu na przygotowanie naszych śmieci, aby po pewnym czasie sprzedać zgromadzone surowce? W ten sposób korzyści odniosą wszyscy – środowisko nie ucierpi, skup otrzyma odpady w wysokiej jakości, a my wesprzemy nasz domowy budżet.Przykładów dowodzących, że segregacja odpadów jest tak ważna, a firmom z branży recyklingu zależy na surowcu o wysokiej jakości nie brakuje. Powstaje coraz więcej skupów, które chętnie zapłacą za nasze odpady i to nie tylko te, które wyrzucamy do ,,kosza pod zlewem’’, ale również za stare ubrania, zużyty sprzęt elektryczny, zabawki czy inne niepotrzebne nam przedmioty. W selektywną zbiórkę angażują się także różne stowarzyszenia działające na rzecz ochrony środowiska czy też fundacje charytatywne. Ciekawym przykładem jest stowarzyszenie EKON – Niepełnosprawni dla środowiska, które wypracowało własny system zbiórki odpadów, realizowany w sposób najwygodniejszy dla mieszkańców, to jest bezpośrednio spod drzwi.

Ten prosty i efektywny sposób jest ceniony przez mieszkańców i zarządców nieruchomości. Pracownicy EKON zajmują się odbiorem surowców od mieszkańców i ich transportem do zakładu, gdzie następuje ich dokładne przesortowanie, również przez pracowników Stowarzyszenia. Ponadto EKON angażuje się w akcje edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Na pewno każdy z nas, spotkał się również z charytatywną zbiórką zakrętek. Zebrane w różnych miejscach nakrętki są przekazywane do firm recyklingowych, które przetwarzają je na plastikowy regranulat, z którego można wytworzyć nowe przedmioty. W zamian firma recyklingowa wspomaga finansowo organizacje, która przeprowadziła zbiórkę.

Jak widać segregacja odpadów naprawdę się opłaca. Przykłady, związane zarówno z działaniami odgórnymi (np. ustalenie niższych opłat za odbiór odpadów segregowanych), jak i inicjatywami oddolnymi (zbieranie surowców w domu), przekrojowo ukazują, że to ,,czysty zysk’’. Zarówno zysk mierzalny, co będziemy mogli zauważyć po naszych portfelach, ale też ten, którego nie sposób policzyć bezpośrednio. Środowisko, bo o nim mowa, to dobro, o które należy dbać, nie tylko po to, aby cieszyć się czasem spędzonym na łonie natury, ale również z troski o nasze dzieci i przyszłe pokolenia.

Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
www.ekocykl.org