Katowickie ulice 3 Maja oraz Stawowa ponownie pojawiły się na liście najdroższych ulic handlowych świata w zestawieniu firmy doradczej Cushman & Wakefield. Raport przedstawia czynsze za najem powierzchni w 462 miejscach, wśród nich jest 16 polskich ulic.

Raport firmy doradczej Cushman & Wakefield Main Streets Across the World (Główne ulice handlowe na świecie) został opublikowany już po raz 28. Przedstawia ranking 462 najdroższych ulic handlowych świata sporządzony w oparciu o dane dotyczące wysokości czynszów za najlepsze powierzchnie handlowe.

Jak się okazuje, tak jak rok temu, najdroższą ulicą handlową świata jest nowojorska Górna Piąta Aleja, która nieznacznie wyprzedziła w zestawieniu dzielnicę Causeway Bay w Hongkongu.

- Zarówno Górna Piąta Aleja, gdzie czynsze roczne za powierzchnie handlowe spadły po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego, jak i Causeway Bay są ponad dwukrotnie droższe od głównych ulic handlowych w innych krajach – podsumowują autorzy raportu. Na nowojorskiej Górnej Piątek Alei średni czynsz w 2016 r. wyniósł ponad 29 tys. euro za metr kwadratowy. Natomiast w na Causeway Bay prawie 28 tys. euro za m kw.

Z czynszami na poziomie 13 255,2 euro za m kw. rocznie Pola Elizejskie znalazły się na trzecim miejscu rankingu przed londyńską New Bond Street (12 433,6 euro za m kw. rocznie). Z kolei Ginza w Tokio awansowała na piątą pozycję dzięki wzrostowi czynszów do 12 102,9 euro za m kw. rocznie. W pierwszej dziesiątce awans odnotowała jeszcze jedna lokalizacja handlowa: Myeongdong w Seulu – o jedną pozycję na miejsce ósme.

W zestawieniu znalazło się aż 16 polskich ulic. Najwyższą pozycję – miejsce 40 – ma Nowy Świat w Warszawie z czynszem na poziomie 1080 euro za m kw., który awansował o dwie pozycje względem ubiegłego roku. Wśród najdroższych ulic handlowych w Polsce drugą pozycję ma Floriańska w Krakowie z rocznym czynszem w wysokości 900 euro za m kw., trzecią zajmują ulica Chmielna i Marszałkowska w Warszawie (780 euro za m kw. Na rok). Czwarte miejsce ma plac Trzech Krzyży (660 euro).

Miejsce piąte zajmują ex æquo krakowski rynek, ulica 3 Maja w Katowicach oraz ulica Półwiejska w Poznaniu. Na wszystkich roczny czynsz za metr kwadratowy osiąga wysokość 600 euro.

Miejsce dziewiąte zajmują aleje Jerozolimskie (540 euro), a pierwszą dziesiątkę zamyka ulica Stawowa w Katowicach (504 euro), która pod względem wysokości czynszu wyprzedziła Świdnicką we Wrocławiu, ul. św. Marcina w Poznaniu, Niepodległości w Szczecinie, Świętojańską w Gdyni, Piotrkowską w Łodzi, czy Dąbrowskiego w Poznaniu.

- W Polsce przy ulicach handlowych bardzo dobrze rozwijają się branże modowa i gastronomiczna. Najemcy szukają szczególnie lokalizacji w centrach miast i przy odnowionych zabytkowych ulicach przyciągających mieszkańców oraz turystów. W kolejnych latach mamy nadzieję na rozkwit tzw. destynacji zakupowych, za sprawą bardziej zdecydowanego wejścia na nasz rynek marek premium i luksusowych. Najaktywniejsze będą branże z sektora mody, akcesoriów, biżuterii i obuwia, które od lat przyglądają się Polsce – ocenia Renata Kusznierska, partner, dyrektor działu powierzchni handlowych w Cushman & Wakefield w Polsce.

Dwie katowickie ulice – 3 Maja Stawowa – które znalazły się w rankingu, to ulice w ścisłym centrum stolicy aglomeracji śląskiej. Stawowa jest na liście najdroższych polskich ulic handlowych dopiero od ubiegłego roku. Awans zawdzięcza doskonałej lokalizacji i inwestycjom przeprowadzonym w okolicy. Po obu jej stronach wybudowano galerie handlowe generujące ruch, dodatkowo ulica łączy dwa dworcowe: kolejowy i autobusowy. Z kolei 3 Maja, to od zawsze główna ulica handlowa Katowic. W ostatnich latach przeszła generalny remont, i po pierwszych chudych latach (gdy najemców ubywało), jej potencjał znów rośnie. Swoją pozycję w rankingu zawdzięcza m.in. Galerii Katowickiej, która znajduje się właśnie przy 3 Maja.