Nie powstanie kopalnia Mariola 2, którą chciała zbudować firma Carbon Investment z grupy kapitałowej Balamara Resources Ltd. Zrezygnowała z budowy zakładu górniczego ze względu na protesty mieszkańców Szczakowej, Niedzielisk i Długoszyna. Jaworznianie sprzeciwiali się bowiem wydobyciu na zwał. Bali się o swoje domy i o siebie samych.

- Podjęliśmy decyzję o rezygnacji, bo nie chcemy z nikim wchodzić w konflikt. Postanowiliśmy się skupić na budowie drugiej planowanej kopalni, dotyczącej złoża Siersza 2 - przyznaje Andrzej Zibrow, dyrektor generalny, prokurent samoistny w spółce Carbon Investment.

Przypomnijmy. Dotychczas firma Carbon Investment z grupy kapiatłowej Balamara Resources Ltd planowała zbudować w Jaworznie dwie kopalne - Mariola 1 i Mariola 2.

Jedną z nich chciała znieść między Ciężkowicami a Trzebinią (złoże „Siersza 2”), a drugi zakład miał wydobywać węgiel między innymi spod Niedzielisk. Oba projekty budziły kontrowersje wśród mieszkańców, bojących się szkód górniczych. Jaworznianie zbierali podpisy, tworzyli stowarzyszenia, prowadzili akcje protestacyjne.

W końcu w lipcu tego roku Carbon Investment wycofał złożone w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach wnioski w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla obu kopalń. Spółka zapowiedziała jednocześnie, że nie zamierza porzucić swoich planów i stworzy nowe raporty środowiskowe w porozumieniu z mieszkańcami Jaworzna. Teraz okazuje się, że z Marioli 2 całkiem zrezygnowała. Pewne zmiany dotyczą też kopalni w rejonie Ciężkowic i Trzebini (złoże Siersza 2) - pierwsza jest taka, że spółka zmieniła nazwę planowanego zakładu z Marioli 1 na KWK Korfanty.

- To nazwisko bardzo dobrze się kojarzy w górniczych kręgach na Śląsku. Chcielibyśmy, aby Wojciech Korfanty patronował naszemu przedsięwzięciu - zaznacza dalej Andrzej Zibrow. - Drugą zmianą jest ograniczenie planowanego terenu górniczego, czyli rezygnujemy z eksploatacji pod zwartą zabudową i pod rezerwatem Dolina Żabnika - dodaje.

Carbon Investment jest na etapie tworzenia projektu zagospodarowania złoża. Przygotuje nowy raport środowiskowy. Będzie też zabiegać o dokonanie zmian w miejskich studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Jaworzna i Trzebini, aby złoże Siersza 2 zyskało ochronę, zgodnie z decyzją ministra środowiska.

*Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
* Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
*Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
* Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"