Szyb, który pozwoli dotrzeć do ponad 300 mln ton zasobów, co pozwoli przedłużyć żywotność kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie do 2051 roku - zakończono budowę szybu w Bziu, na tę inwestycję Jastrzębska Spółka Węglowa wydała ponad 300 mln złotych.

W poniedziałek, 10 października, oficjalnie zakończono głębienie Szybu I Bzie, należącego do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na głębokości 1164 metrów, na dnie szybu, Józef Pawlinów, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i Janusz Olszewski, wiceprezes zarządu spółki Kopex PBSz odebrali, zgodnie z tradycją górniczą, meldunek o zakończenia prac.

- Szyb I Bzie jest gwarancją rozwoju kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nowy szyb pozwoli nam dotrzeć do jednych z największych złóż węgla koksowego w Europie - powiedział Józef Pawlinów, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jak podkreślają w spółce, umowę na drążenie szybu podpisano w roku 2009, w grudniu 2010 roku rozpoczęto drążenie szybu. Inwestycja kosztowała JSW ponad 300 milionów złotych, natomiast koszt głębienia szybu 1 Bzie wyniósł około 250 milionów złotych.

- To był pierwszy od ponad dwudziestu lat szyb głębiony na Śląsku. Cieszymy się, że wspólnie z Jastrzębską Spółką Węglową udało nam się inwestycje doprowadzić do szczęśliwego końca – powiedział Janusz Olszewski, wiceprezes Kopex PBSz.

JSW zapewnia, że Szyb 1 Bzie pozwoli udostępnić jedne z największych złóż węgla koksowego typu 35.2 hard w Europie - Bzie-Dębina 2-Zachód i Bzie-Dębina 1-Zachód. Wielkość zasobów bilansowych występujących w tych złożach szacowana jest na ponad 300 mln ton.

- Dzięki ich udostępnieniu i zagospodarowaniu żywotność kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie będzie przedłużona co najmniej do 2051 roku. Szyb 1 Bzie jest już połączony z wyrobiskami Ruchu Zofiówka na poziomie 1110. Dzięki temu Ruch Zofiówka zyskał niezbędne połączenie wentylacyjne, dzięki któremu będzie można bez zakłóceń prowadzić prace przygotowawcze a szczególnie eksploatacyjne w partii N pokładu 505/1, gdzie w 2018 roku ma ruszyć eksploatacja pierwszej ściany - mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

*Seksafera z księdzem w Zawierciu. Parafianie w szoku, a on zniknął
*CZARNY PONIEDZIAŁEK W KATOWICACH I INNYCH MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO MOCNE ZDJĘCIA I WIDEO
*Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
*PKO Silesia Marathon i Półmaraton NA ZDJĘCIACH + WYNIKI

JESIENNA RAMÓWKA DZIENNIKA ZACHODNIEGO