Jedno pytanie do MAŁGORZATY MAŃKI-SZULIK, prezydent Zabrza, które jest Samorządowym Partnerem Głównym VI EK MŚP, oraz przewodniczącej GZM.

Pani prezydent, wiem, że rozumie pani potrzebę współpracy samorządu z przedsiębiorcami i stawia pani na proinwestycyjne projekty. Jak pani tę współpracę ocenia? Czy można i trzeba coś w niej naprawić, zmienić, udoskonalić?
Rozwój przedsiębiorczości jest kluczem do sukcesu każdej społeczności lokalnej. Oczywiście, na każdym poziomie i w każdym działaniu jest potrzebna współpraca - tak jak przedsiębiorcy potrzebują działań samorządu, tak samorząd buduje swój wizerunek na dobrych przedsiębiorcach. Jak to działa?

Przy dobrej współpracy z miastem przedsiębiorcy mogą nie tylko sprawniej realizować swoje zadania wynikające z działalności firm, ale też wpływać na rozwój miasta.

Przedsiębiorczość jest potrzebna każdemu miastu, aby wspólnie budować dobre warunki do życia, pracy, wypoczynku. Przedsiębiorcy to podatki, przedsiębiorcy to miejsca pracy, przedsiębiorcy to zagospodarowanie terenu, a więc wszystkie te obszary, które nie tylko interesują samorząd, ale również te, pod które samorząd tworzy podwaliny oraz buduje strategię rozwoju miasta. Im lepiej będzie przygotowana infrastruktura w mieście, im więcej będzie ciekawych terenów inwestycyjnych, tym chętniej przedsiębiorcy będą w takim mieście zakładać i prowadzić swoje firmy.

Dlatego uruchomiliśmy Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości. Zadaniem tej jednostki jest pomoc osobom prowadzącym działalność gospodarczą i planującym uruchomić własną firmę. Zaprosiliśmy do współpracy Urząd Pracy, Urząd Skarbowy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W jednym miejscu, przy ul. Powstańców Śląskich 3, przedstawiciele tych instytucji udzielają wszelkiej niezbędnej informacji oraz wsparcia. ZCRP integruje przedsiębiorców, organizując m.in. spotkania i pikniki biznesowe, szkolenia, konsultacje, jak również konkurs Zabrzański Biznesplan. Przygotowaliśmy Kartę Młodego Przedsiębiorcy. Kolejnym podmiotem udzielającym wsparcia jest Biuro ds. Inwestorów działające w Urzędzie Miejskim w Zabrzu.

Zabrzańskie tereny są częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zrealizowane przez nas zadanie w postaci uzbrojenia tych terenów sprawiło, że mamy ciekawą ofertę inwestycyjną w dobrze skomunikowanej części miasta. Współpraca z przedsiębiorcami, z inwestorami opiera się na wzajemnej relacji. Służy temu działalność Rady Gospodarczej oraz współdziałanie między innymi z Izbą Przemysłowo-Handlową i Cechem Rzemieślników Małej i Średniej Przedsiębiorczości oraz Pracodawców. Konsultowaliśmy strategiczne dokumenty, jak Memorandum Inwestycyjne i Lokalny Program Rozwoju Przedsiębiorczości. Cykliczne spotkania, które są bardzo cenne, służą rozmowie o wspólnych działaniach.

Not. EKT

*Seksafera z księdzem w Zawierciu. Parafianie w szoku, a on zniknął
*CZARNY PONIEDZIAŁEK W KATOWICACH I INNYCH MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO MOCNE ZDJĘCIA I WIDEO
*Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
*PKO Silesia Marathon i Półmaraton NA ZDJĘCIACH + WYNIKI

JESIENNA RAMÓWKA DZIENNIKA ZACHODNIEGO