Zaciąganie pożyczek to nie tylko możliwość dysponowania uzyskanymi środkami. To także obowiązek poniesienia kosztów, które są z nimi związane.

Pożyczki internetowe zazwyczaj służą nam zaspokajaniu nieprzewidzianych potrzeb. Wspierają budżet, kiedy nie zdołaliśmy zgromadzić oszczędności, a także nie pozwalają wplątać się w tarapaty finansowe. Jednak biorąc pożyczki, powinniśmy być świadomi ich kosztów. Instytucje pozabankowe muszą czerpać zyski z udzielania zobowiązań, dlatego naliczają sobie dodatkowe opłaty. Warto przyjrzeć się im bliżej, aby świadomie korzystać z tej formy wsparcia domowych funduszy.

Koszty pozaodsetkowe a ustawa antylichwiarska

Wprowadzona rok temu tzw. ustawa antylichwiarska przyniosła pożyczkobiorcom wiele korzyści. Ukróciła samowolne działania firm pożyczkowych, które żądały horrendalnych opłat za udzielane pożyczki. Od 11 marca 2016 roku pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą wynosić więcej niż 25 proc. kwoty pożyczki oraz 30 proc. niniejszej kwoty w skali całego roku. Co istotne, w koszty pozaodsetkowe wliczają się wszystkie opłaty. W związku z tym jest to opłata za przygotowanie oferty, uruchomienie środków czy ubezpieczenie zaciąganego zobowiązania, jeśli takowe jest wymagane przez pożyczkodawcę. Tym samym instytucje pozabankowe nie mają już prawa naliczać wysokich kosztów, przed którymi do tej pory nic ich nie hamowało.

Jak z kolei wygląda sprawa odsetek? W tym przypadku nic się nie zmienia. Wysokość odsetek jest taka sama i wynosi czterokrotność stopy lombardowej NBP, a zatem 10 proc.

Opóźnienie w spłacie pożyczki? Poznaj wysokość karnych odsetek

Jeśli nie jesteśmy wiarygodnymi klientami, prowizja oraz odsetki to nie jedyne koszty związane z pożyczkami. Wszelkie opóźnienia mogą powodować dodatkowe opłaty, podnoszące wielkość rat, jakie zobligowaliśmy się uregulować. O wysokości dodatkowych kosztów również wspomina ustawa antylichwiarska. Według jej zapisów, odsetki wynikające z opóźnienia nie mają prawa być wyższe niż 14 proc. w odniesieniu do całego roku.

Pozostając w temacie nieprzewidzianych kosztów – lepiej zgodnie z harmonogramem regulować płatności, w przeciwnym razie nie skończy się na karnych odsetkach. Pożyczkodawca będzie przesyłać nam upominające monity. One również muszą zostać rozliczone przez pożyczkobiorcę, a nie pożyczkodawcę. O ile pierwsze z nich, czyli monity elektroniczne, nie zrujnują naszego budżetu, o tyle monity listowne są już znacznie droższe. Im szybciej na nie zareagujemy, tym lepiej dla nas. Jeśli zdecydujemy się w dalszym ciągu ignorować firmę pożyczkową, do działania wkroczy windykator. Później z kolei, po zakończeniu postępowania windykacyjnego, które nie przyniesie spodziewanych rezultatów, pożyczkodawca będzie zmuszony do skorzystania z usług komornika. My zaś najpewniej trafimy do rejestru dłużników i wzięcie kolejnej pożyczki stanie się niemożliwe bądź mocno utrudnione. Jeśli nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji, powinniśmy być odpowiedzialnym pożyczkobiorcą i dopasowywać wysokość zobowiązania do naszych możliwości finansowych.

Chętnie zaciągamy pożyczki nie zważając na opłaty

Chociaż pożyczki wiążą się z kosztami, to wielokrotnie są jedynym rozwiązaniem naszych problemów z utrzymaniem płynności finansowej. Chętnie z nich korzystamy, z racji nieskomplikowanego procesu starania się o wsparcie naszych finansów. Branie pożyczek jest proste i szybkie. Wystarczy kilka minut, aby wypełnić wniosek, dokonać przelewu weryfikacyjnego i otrzymać decyzję. Kiedy otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź, pozostaje nam poczekać na przelew. Chwilówki oraz pożyczki ratalne, których dzisiaj udzielają instytucje pozabankowe, dostosowane są do potrzeb i oczekiwań różnych klientów, dlatego na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Jeśli mimo obostrzeń, jakie wprowadziła ustawa antylichwiarska chcemy pominąć dodatkowe opłaty, skorzystajmy z oferty darmowych chwilówek. Są pozbawione wszelkich dodatkowych kosztów, co oznacza, że oddajemy taką samą kwotę, jaką zaciągnęliśmy. Darmowe pożyczki posiada w swojej ofercie wiele instytucji z sektora pozabankowego. Kiedy chcemy wybrać najlepszą z nich, powinniśmy zweryfikować rankingi pożyczek. Jednak to nie wystarczy – konieczne jest jeszcze prześledzenie dokładnych informacji na temat wybranej oferty, aby w pełni świadomie podpisać umowę. Zaciąganie pożyczek przez internet na korzystnych warunkach pozwoli zrealizować plany finansowe i nie martwić się stanem naszego budżetu. O domowe fundusze trzeba dbać, w przeciwnym razie wpadniemy w niepotrzebne problemy.