Czeski przewoźnik LEO Express otrzymał Polski Certyfikat Bezpieczeństwa w części B, wydawany przez Urząd Transportu Kolejowego. W praktyce dokument oznacza pozwolenie na korzystanie z polskich torów. W ciągu kilku miesięcy LEO Express chce uruchomić w kilku polskich miastach międzynarodowe połączenia m.in. z Katowic do Pragi

LEO Express nie debiutuje na polskim rynku przewozowym. Już w 2012 r. jego międzynarodowe autobusy pojawiły się m.in. w Katowicach, Łodzi, Krakowie, Warszawie czy Rzeszowie. Od tego samego roku przewozi pasażerów na głównych trasach kolejowych na Czechach i Słowacji. Teraz chce z własnymi składami wejść także na polski rynek kolejowy. Otrzymany certyfikat, jest do tego pierwszym krokiem.

- Wydanie certyfikatu oznacza, że LEO Express spełnia wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa w prowadzeniu pociągów na polskich torach. Bardzo się cieszymy, że już wkrótce polscy pasażerowie będą mogli korzystać z naszych pociągów, również na terenie Polski - mówi Peter Köhler prezes grupy LEO Express.

Niestety na razie nie są znane szczegóły dotyczące daty wejścia czeskiego przewoźnika na polski rynek, ani listy miast, w których jego pociągi będą się zatrzymywały. Firma zdradza niewiele szczegółów.

- Na pewno mogę potwierdzić, że chcemy uruchomić połączenie z Pragi do Katowic. Później pociąg jechałby dalej w Polskę. Do jakiego miasta? Na pewno nie do Warszawy - mówi Peter Jančovič, rzecznik prasowy firmy na terenie Polski - Nie wszystko zależy od nas. Urząd Transportu Krajowego może np. zakwestionować zaproponowaną przez nas siatkę połączeń, ze względu na tworzenie konkurencji do obecnie istniejącej. Nasze wejście na polski rynek to jednak kwestia miesięcy a nie lat - zapewnia.

Zamiarem firmy jest stworzenie dobrze skomunikowanej transgranicznej siatki połączeń w Europie Środkowej, która lączy kolej, autokary oraz transport spod drzwi do drzwi za pomocą busów czy e - scooterów. Autokary i busy LEO Express już teraz łączą ponad 20 polskich miast, na przykład Kraków z Wiedniem, Rzeszów z Pragą, czy Warszawę z Katowicami i Gliwicami.
Zobacz galerię
Warto dodać, że obecnie w Katowicach zatrzymuje się pociąg PKP Intercity jadący z Warszawy do Pragi. Połączenie jest jednak realizowane przestarzałymi składami, z którymi czeski przewoźnik może skutecznie konkurować.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju [20.04.2017]