O prawie 200 wzrosła liczba osób, które w naszym województwie w ciągu roku zarobiły milion złotych. Izba Skarbowa w Katowicach podała dane, z których wynika, że w 2015 roku minimum milion zarobiły 1952 osoby, rok wcześniej było 1759 osób. Łączny dochód tych osób to ponad 4,5 mld złotych!

Publikowane przez Izbę Skarbową dane znów elektryzują i działają na wyobraźnię, a może wręcz przeciwnie, budzą w nas poczucie zazdrości?

Dane pokazują, że przybywa nam w społeczeństwie osób bogatych. Podobną ocenę wystawia rzecznik Izby Skarbowej w Katowicach, Michał Kasprzak. Większość śląskich milionerów to są osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i odprowadzają podatek liniowy, dodatkowo lokują swoje finanse w papierach wartościowych.

– Widzimy, że co roku wzrasta liczba osób, które ze stosunku pracy wykazują dochody powyżej miliona – opowiada Kasprzak. Najczęściej są to menedżerowie dużych firm. Kilkanaście lat temu z normalnej pracy milion uzyskiwały dwie, może trzy osoby. Dziś w liczbie prawie 2 tys. milionerów, za rok 2015, w województwie śląskim jest ich ok. 60.

Dane ogólnowojewódzkie pokazują jeszcze jedno zjawisko. Na terenach gdzie nie ma przemysłu, a gdzie jest silna tradycja przedsiębiorczości, jest znacznie więcej milionerów. Doskonałym tego przykładem jest Jastrzębie – Zdrój, które w rankingach bogatych miast jest lokowane bardzo wysoko, gdy tymczasem milionerów jest tam niewielu (14 dokładnie). – Presja na mieszkańcach, by podejmowali własną działalność gospodarczą jest tam o wiele mniejsza – dodaje Kasprzak. Tradycje małego biznesu dobrze widać na przykładzie Częstochowy, gdzie liczba osób, które zarobiły milion w ciągu roku zwiększyła się o 23 mieszkańców.

Dane z wybranych miast województwa śląskiego:

2014r. 2015r.

Katowice: 187 199
Bielsko - Biała: 165 199
Częstochowa: 190 213
Cieszyn: 63 70
Tychy: 83 95
Żory: 18 18
Rybnik: 66 65
Wodzisław Śl.: 37 44
Racibórz: 28 33

*Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
*Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
*Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"