Galerie handlowe. Myśleliście, że rynek w aglomeracji ma ich dość? Nic bardziej mylnego.

Aglomeracja katowicka jest w ogonie zestawienia miast wojewódzkich, pod względem nasycenia galeriami i centrami handlowymi. I to mimo, że w regionie właśnie powstają trzy takie obiekty. W listopadzie otwarty zostanie Quick Park w Mysłowicach, w przyszłym roku Gemini Park w Tychach, natomiast w 2018 Galeria Libero - czwarta duża galeria handlowa w Katowicach.

47 centrów handlowych działa obecnie w aglomeracji katowickiej (dane Polskiej Rady Centrów Handlowych), w tym 40 tradycyjnych centrów handlowych, 6 parków handlowych i jedno centrum wyprzedażowe. Dla porównania w Krakowie centrów handlowych jest 15, tyleż w Łodzi, a w Warszawie, to 42.

1,1 miliona metrów kwadratowych - to łączna powierzchnia centrów handlowych w aglomeracji katowickiej. Dla porównania w Warszawie łączna powierzchnia centrów handlowych to 1,4 mln m kw., we Wrocławiu to 610 tys. m kw., a w Poznaniu prawie 550 tys. m kw.

527 tys. m kw. powierzchni handlowych w centrach handlowych przypada w aglomeracji na 1000 mieszkańców. To właśnie ta liczba stanowi o wciąż średnim nasyceniu rynku w regionie galeriami handlowymi. Dla porównania średnia dla największych aglomeracji w Polsce to 615 m kw. na 1 tys. mieszkańców. W Krakowie to 530 na tysiąc mieszkańców, w Poznaniu - 546 m kw., a w Warszawie - 772 m kw.

43 m kw. powierzchni będzie miała największa z trzech aktualnie budowanych galerii - Libero. Gemini Park w Tychach to 36 tys. m kw., a Quick Park w Mysłowicach - 16 tys. m kw. Dla porównania w Galerii Posnania, która jeszcze w tym zostanie otwarta na poznańskich Ratajach, będzie prawie 100 tys. m kw. W Galerii Arkadia w Warszawie jest ok. 110 tys. m kw., w Silesia City Center - 86 tys. m kw., w krakowskiej Bonarce - 91 tys. m kw.

150 sklepów, w tym kino, restauracje i klub fitness, będzie działało w Galerii Libero, w Gemini Park - 130, a w Qucik Parku - 60.

310 sklepów znajduje się dla porównania w największej galerii handlowej w województwie i jednej z największych w kraju, a więc w Silesia City Center w Katowicach. Mniej bo 200 - w Galerii Katowickiej. Dla porównania największe centrum handlowe w Krakowie - Galeria Krakowska ma 300 sklepów, tyleż działa w łódzkiej Manufakturze. W Warszawie w Galerii Mokotów jest 270 sklepów, w Arkadii - 240, a w Złotych Tarasach - 220, natomiast w Starym Browarze w Poznaniu - 215, a 200 punktów znajduje się w Magnolia Park we Wrocławiu.

2,6 tysiąca sklepów - około tyle działa we wszystkich centrach handlowych w aglomeracji katowickiej. Największą grupę najemców stanowią sklepy z branży mody (25%) oraz usług (18%). Dobrze reprezentowane są także takie sektory jak zdrowie i uroda (9%) czy gastronomia (8%) - wynika z podsumowania Colliers International. Dla porównania w Warszawie sklepów w centrach handlowych jest 3560, w Poznaniu - 1540, w Łodzi - ok. 1300, w Krakowie - ok. 1600.

*Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
*Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
*Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
*Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"